Historia

Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi poszukuje artefaktów, które wzbogacą jego zbiory

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 05:40
Muzeum Dzieci Polskich zainicjowało akcję "Ocalić od zapomnienia – ślady historii obozu na Przemysłowej w Łodzi", w ramach której poszukuje artefaktów dotyczących historii dzieci polskich w okresie II wojny światowej. Wzbogacą one zbiory placówki.
Zdjęcie zaprezentowane na konferencji prasowej Oprawca Polskich Dzieci Agentem Stasi w siedzibie Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi w 2022 r.
Zdjęcie zaprezentowane na konferencji prasowej "Oprawca Polskich Dzieci Agentem Stasi" w siedzibie Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi w 2022 r.Foto: PAP/Roman Zawistowski

Pamiątki po dzieciach - ofiarach niemieckiego nazizmu

Akcja działającego w Łodzi Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu skierowana jest do wszystkich, którzy mogą mieć w swoich domach przedmioty związane z obozem na Przemysłowej oraz losami polskich dzieci w czasie II wojny światowej.

- Być może w domach - w piwnicy lub na strychu przechowywane są do dziś obiekty związane w jakikolwiek sposób z historią dzieci polskich w okresie II wojny światowej. Muzeum zachęca do uczestnictwa w nowej akcji, która pomoże wzbogacić nasze zbiory – wyjaśnił dr Ireneusz Maj, dyrektor łódzkiego muzeum.

Dodał, że jednym z impulsów do wystosowania apelu było przekazanie do muzeum maszyny do szycia, która z dużym prawdopodobieństwem służyła małym więźniom obozu na Przemysłowej jako narzędzie pracy w warsztacie rymarskim.

- W ostatnim czasie otrzymaliśmy propozycję wzbogacenia swojej kolekcji o maszynę do szycia wykorzystywaną prawdopodobnie w zakładzie rymarskim ulokowanym w obozie przy ul. Przemysłowej. Wnętrze tego zakładu zostało uwiecznione na fotografii wykonanej w okresie funkcjonowania Polen-Jugendverwahrlager Litzmannstadt, ukazującej komendanta Camillo Ehrlicha w trakcie oprowadzania wizytującej obóz grupy esesmanów – mówił dr Andrzej Janicki, kierownik działu zbiorów.

Upamiętnienie najmłodszych ofiar II wojny światowej

Wszystkich, którzy chcą przekazać Muzeum Dzieci Polskich przedmioty związane z historią dzieci z czasów II wojny światowej oraz obozem na Przemysłowej, placówka prosi o kontakt telefoniczny z kierownikiem działu zbiorów: 798 287 196 lub wysyłając maila na adres: ajanicki@muzeumdziecipolskich.pl.

Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu zostało utworzone w Łodzi 1 czerwca 2021 roku. Ma upowszechnić wiedzę o osadzonych w niemieckim obozie dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej w Łodzi (1942–1945) oraz upamiętniać najmłodsze ofiary II wojny światowej. Placówka funkcjonuje w tymczasowej siedzibie przy ul. Piotrkowskiej 90. Pod koniec 2022 roku zakupiono nieruchomości na terenach dawnego obozu na Bałutach, w tym budynek jego dawnej komendantury, który będzie miejscem przeznaczonym do ekspozycji stałej.

PAP/im

Czytaj także

Mieczysław Kościelniak. Dokumentalista obozów zagłady

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 05:40
5 marca 1993 roku w Słupsku zmarł Mieczysław Kościelniak, malarz, grafik, więzień niemieckiego obozu śmierci Auschwitz, autor około 300 prac narysowanych w obozie, dokumentujących życie więźniów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

81 lat temu powstał niemiecki obóz dla dzieci w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 05:55
1 grudnia 1942 roku Niemcy utworzyli obóz dla polskich dzieci i młodzieży na wyodrębnionym terenie Litzmannstadt Ghetto. Obejmował on dzisiejsze ulice: Bracką, Emilii Plater, Górniczą oraz Zagajnikową. Wejście na teren obozu prowadziło od ul. Przemysłowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trybunał w Norymberdze – rozliczenie z nazizmem

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 05:40
22 zbrodniarzy wojennych III Rzeszy było sądzonych przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy podczas Procesu Norymberskiego, który rozpoczął się 20 listopada 1945 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwiedzanie Muzeum Auschwitz za pomocą aplikacji z przewodnikiem

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2024 05:45
Rusza zwiedzanie online z przewodnikiem Miejsca Pamięci Auschwitz za pośrednictwem nowej aplikacji. "Auschwitz in Front of Your Eyes" to aplikacja, za pośrednictwem której miliony osób z całego świata zyskają dostęp do edukacji prowadzonej bezpośrednio z autentycznego Miejsca Pamięci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Badania potwierdzają, że w niemieckim obozie w Buchenwaldzie wykonywano przedmioty z ludzkiej skóry

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2024 05:40
Historyczni rewizjoniści poddają w wątpliwość fakt posiadania przez SS w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie przedmiotów wykonanych z ludzkiej skóry. Dlatego fundacja tego miejsca pamięci zleciła zbadanie niektórych z tamtejszych eksponatów – opisuje portal dziennika "Welt", podkreślając, że wyniki najnowszych analiz potwierdziły skalę pogardy nazistowskich oprawców dla człowieka.
rozwiń zwiń