Historia

Zaskakujące znalezisko w bieszczadzkich lasach

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 05:40
Sztylet z brązu, średniowieczny puginał oraz duży mosiężny pierścień znaleźli poszukiwacze ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego "Galicja" na terenie lasów Nadleśnictwa Baligród. Cenne artefakty trafiły do Muzeum Historycznego w Sanoku.
Bieszczady (zdj. ilustracyjne)
Bieszczady (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock

Podczas ostatniego zlotu Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego "Galicja" Tomasz Pytko, jeden z członków stowarzyszenia, odnalazł sztylet z brązu. – Na pierwszy rzut oka znalezisko było dla nas dużym zaskoczeniem. Ponieważ w tych pracach uczestniczył też archeolog Mirosław Mazurek, wskazał na historyczną wartość znaleziska – poinformował Artur Hejnar z SHE "Galicja".

Z kolei w trakcie poszukiwań na terenie leśnictwa Rabe Piotr Chmiel znalazł puginał (rodzaj krótkiej broni siecznej), przedmiot pamiętający średniowiecze. Wcześniej w tej samej okolicy odnaleziono grot włóczni i toporek.

Pradzieje bieszczadzkich ziem

Trzecim znalezionym przedmiotem okazał się duży zdobiony mosiężny pierścień, który pochodzi prawdopodobnie z XIX wieku. Jak informuje stowarzyszenie, odnalazł go Hubert Telesz.

– Cieszy nas fakt, że ciągle możemy odkrywać bieszczadzką historię i poprzez artefakty sprzed wieków wzbogacać wiedzę o pradziejach tych wspaniałych przyrodniczo terenów – podkreślił Artur Hejnar.

Zabytki trafiły do Muzeum Historycznym w Sanoku, a w miejscach odnalezienia artefaktów przeprowadzono wizje terenowe.

To kolejne przedmioty odnalezione i przekazane do Muzeum Historycznego w Sanoku przez współpracujących z leśnikami "Galicjan". – Są one dowodem, że Bieszczady tętniły życiem setki, a nawet tysiące lat temu – dodał rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

***

Czytaj także:

***

"Galicjanie" od kilku lat prowadzą poszukiwania w rejonach walk z I wojny światowej na terenie Nadleśnictwa Baligród. Efektem ich prac jest m.in. powstający na górze Manyłowa cmentarz żołnierski, kryjący szczątki poległych w ciężkiej bitwie zimą 1915 troku.

PAP/jp


Czytaj także

Troje ludzi i świnia. W jaskini w Indonezji odkryto tajemnicze malowidło, "najstarsze na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 05:45
Na indonezyjskiej wyspie Sulawesi naukowcy natrafili na niezwykłe znalezisko. W jednej z jaskiń odkryto malunek naskalny, którego wiek szacuje się na ponad 51 tys. lat! Zdumienie badaczy budzi również to, co ujrzeli na malowidle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portyk cesarza Kaliguli? Niespodziewane znalezisko między Zamkiem Świętego Anioła a Watykanem

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2024 05:45
W Rzymie, gdzie trwa budowa tunelu w ramach przygotowań do Roku Świętego, odkryto zabytki z czasów dynastii julijsko-klaudyjskiej. Archeolodzy natrafili m.in. na fragmenty budowy związanej najprawdopodobniej ze słynnym cesarzem Kaligulą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cahokia i jej tajemnica. Badania rzucają nowe światło na zagadkę opustoszenia najstarszej metropolii Ameryki Północnej

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 05:40
Dziewięćset lat temu miasto Cohokia nad rzeką Missisipi, na obszarze dzisiejszych Stanów Zjednoczonych, tętniło życiem. Mieszkało tu być może nawet 50 tys. ludzi. Była to wówczas jedna z największych aglomeracji na świecie. Jednak około roku 1400 ta metropolia opustoszała. Do tej pory uważano, że winna temu była przedłużająca się susza. Nowe odkrycia naukowców zdają się przeczyć tej tezie. 
rozwiń zwiń