Historia

Wielka bitwa o miasto Stalina

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2024 05:45
Bitwa o Stalingrad należała do decydujących starć II wojny światowej. Mimo że nie rozstrzygnęła losów wojny, była najpoważniejszą klęską niemiecką na froncie wschodnim. Walki o miasto trwały do 2 lutego 1943 roku.
Bitwa pod Stalingradem
Bitwa pod StalingrademFoto: PAP/dpa

Posłuchaj
09:23 Bitwa pod Stalingradem - komentarz prof. Pawła Wieczorkiewicza.mp3 Bitwa pod Stalingradem - komentarz prof. Pawła Wieczorkiewicza (PR)

 

Zdobycie Stalingradu otworzyłoby Niemcom drogę na Kaukaz i dawałoby dostęp do bogatych złóż strategicznych surowców naturalnych – przede wszystkim ropy naftowej. 

Porażka pod Stalingradem zapoczątkowała odwrót wojsk niemieckich na froncie wschodnim, który trwał nieprzerwanie do maja 1945 roku i zakończył się upadkiem III Rzeszy.


Niemieckie działo szturmowe w czasie walk o Stalingrad. Fot, Wikimedia Niemieckie działo szturmowe w czasie walk o Stalingrad. Fot. Wikimedia

Blitzkrieg z zadyszką

Na wiosnę 1942 roku doszło do ustabilizowania się frontu wschodniego. Działania wojenne ograniczyły się jedynie do starć na niewielką skalę. Główną przyczyną takiej sytuacji były wiosenne roztopy, które praktycznie uniemożliwiały wszelkie ruchy obydwu armii. Wehrmacht i Armia Czerwona zmagały się z problemami zaopatrzeniowymi i uzupełniały straty po walkach z zimy 1941/1942. Niemieccy sztabowcy apelowali do Hitlera o dłuższą przerwę w działaniach ofensywnych, jednak wódz widział szansę na sukces jedynie w nieprzerwanej ofensywie. Niemcy musieli się spieszyć – po przystąpieniu do wojny Stanów Zjednoczonych wizja stworzenia drugiego frontu na zachodzie stała się realna.

Operacja Fall Blau

Grupa Armii B składała się z 6. Armii pod dowództwem Friedricha Paulusa oraz 4. Armii Pancernej z gen. Hermannem Hothem. Miała ona za zadanie utworzyć korytarz oddzielający rzeki: Wołga i Don, a następnie zmienić kierunek na północno-wschodni i zdobyć Stalingrad wraz z przebiegającą przez nie rzeką Wołgą. Siły te zostały dodatkowo wzmocnione jednostkami z innych państw Osi, w skład których weszły oddziały włoskie, rumuńskie i węgierskie. Grupa Armii A pod dowództwem marszałka polnego Lista z marszałkami von Mansteinem i von Kleistem, stojącymi na czele swoich armii, miała szybko posuwać się do pól naftowych w Majkopie i do wybrzeży Morza Kaspijskiego. Plan okazał się szybko mało realny – wojska niemieckie utknęły na linii Wołgi, a główna przeszkodą stał się Stalingrad.


Żołnierze radzieccy w oblężonym Stalingradzie. Fot. Wikimedia Żołnierze radzieccy w oblężonym Stalingradzie. Fot. Wikimedia

Miasto twierdza

Walki w mieście prowadzono o każdy dom, każdą ulicę. Dotychczasowe atuty armii niemieckiej – szybkość i współdziałanie piechoty z lotnictwem i bronią pancerną – okazały się być kompletnie nieprzydatne w walkach ulicznych, gdzie najważniejszą rolę odgrywała piechota. Rosjanie zorganizowali w mieście kilka silnych punktów oporu. Wspierała ich doskonale wstrzelana artyleria, której stanowiska znajdowały się na drugim brzegu Wołgi. Wermacht, który w początkowej fazie inwazji na ZSRR posuwał się w tempie kilkudziesięciu kilometrów na dobę, z trudem zdobywał kolejne metry terytorium przeciwnika. To, co działo się pod Stalingradem, przypominało "wojnę okopową" rodem z poprzedniego konfliktu globalnego. Niemcy utknęli. Do czasu…


Panorama Stalingradu. Zdjęcie wykonane 23 września 1942 r. Fot. Wikimedia Panorama Stalingradu. Zdjęcie wykonane 23 września 1942 r. Fot. Wikimedia

Początek końca

W efekcie radzieckiej kontrofensywy w drugiej fazie bitwy o Stalingrad niemiecka 6. Armia gen. Paulusa znalazła się w okrążeniu, na skutek operacji oskrzydlającej Armii Czerwonej. W kotle znalazło się ponad 230 tysięcy żołnierzy niemieckich i rumuńskich. Próby przyjścia z odsieczą, podejmowane przez 4. Armię Pancerną nie przyniosły sukcesu.

Okrążona armia odczuwała olbrzymie problemy zaopatrzeniowe, gdyż zorganizowany most powietrzny nie był w stanie zabezpieczyć zapotrzebowania. Mróz i głód dziesiątkowały Niemców. Ciągłe ataki Rosjan spychały obrońców rozległego frontu w stronę ruin miasta. Brak amunicji, środków napędowych i ogólne wyczerpanie wojska, spowodowało załamanie się obrony w połowie stycznia 1943 roku. Do 2 lutego poddały się resztki 6. Armii walczącej w ruinach miasta.

Do niewoli dostało się 107800 żołnierzy. Reszta zginęła, zamarzła lub zmarła z głodu. Tylko nieliczni zostali ewakuowani z okrążenia drogą powietrzną. Do Niemiec wróciło po wojnie tylko 5 tys. żołnierzy niemieckich walczących pod Stalingradem.
Straty po stronie radzieckiej również były ogromne. Zginęło 46700 żołnierzy i ponad 46 tys. cywilów. Niemcy wywieźli na roboty przymusowe ponad 64 tys. osób.

Bitwa miała ogromne znaczenie psychologiczne i propagandowe. Upadł mit niezwyciężonego niemieckiego żołnierza, a zaczęła rodzić się legenda wielkiej Armii Czerwonej.


Czytaj także

Pakt Ribbentrop-Mołotow jak czwarty rozbiór Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2023 06:00
"Gdy Polska przestanie istnieć, Zachód nie będzie miał o co walczyć" – tak w 1939 roku rozumowano w Moskwie i w Berlinie. III Rzesza i Związek Sowiecki podpisały pakt o nieagresji, na mocy którego Hitler i Stalin podzielili między siebie terytorium Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sroga zima jedynym sprzymierzeńcem Finów w wojnie z ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 05:35
- Naród, którego losy od końca I wojny światowej toczyły się podobnie jak losy Polaków, zachował się tak jak Polacy w roku 1939 wobec Niemiec, odmówił Rosji – mówił historyk prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wejście do miasta gruzów. Armia Czerwona wkracza do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 06:00
17 stycznia 1945 roku do lewobrzeżnej części Warszawy wkroczyły oddziały Armii Czerwonej w tym 1 Armia Wojska Polskiego. Miasto, do którego weszli, było morzem ruin, zamieszkałym przez garstkę warszawiaków, ukrywających się między gruzami.
rozwiń zwiń