Historia

"Gdy Kalina wchodziła na scenę, sztuka zaczynała żyć"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 07:00
Historia jest kariery aktorskiej to opowieść o wspaniałej osobowości, która jednak nie została w pełni wykorzystana - mówili rozmówcy dwójkowej audycji poświęconej Kalinie Jędrusik.
Audio
Kalina Jędrusik w sztuce Żołnierz królowej Madagaskaru w reżyserii Romualda Szejda. Warszawa, 1977. TVPPAP
Kalina Jędrusik w sztuce "Żołnierz królowej Madagaskaru" w reżyserii Romualda Szejda. Warszawa, 1977. TVP/PAP Foto: Zbigniew Januszewski

Była jedną z najciekawszych aktorek polskiego kina, która oryginalną urodą, śmiałym makijażem, zmysłowym głosem i pełną temperamentu osobowością wpłynęła na świadomość obyczajową lat 60. ubiegłego wieku. - Znam swój zawód. Potrafię zagrać psa i kota, starą babę i dziwkę - powiedziała kiedyś Kalina Jędrusik. 7 sierpnia przypada 22. rocznica śmierci aktorki.

Pomimo jednak niewątpliwej, wielkiej jak na owe czasy, popularności nie była obsypywana propozycjami teatralnymi, a większość reżyserów filmowych obsadzała ją raczej w niezbyt wymagających rolach. - Film nie spełnił moich nadziei - mówiła w wywiadzie udzielonym na krótko przed śmiercią (usłyszeliśmy go również w dwójkowej audycji). - Wydaje mi się, że grałam wówczas, gdy inna aktorka nie mogła grać - stwierdzała z gorzkim uśmiechem, dodając, że proponowano jej role jakby bez zrozumienia jej wnętrza, jej "rodzaju".

Kalina
Kalina Jędrusik w przedstawieniu "Czy Pani mieszka sama" w reżyserii Andrzeja Łapickiego. Warszawa, 18.10.1959. TVP/PAP. Fot.: Zbigniew Januszewski

- Niegdyś Lucjan Kydryński pytał się, czy Jędrusik była dobrą aktorką - przypominał w "Sezonie na Dwójkę", w 2011 r., krytyk Andrzej Kołodyński. - Odpowiadał, że zdania na ten temat są podzielone, ale jedno nie podlegało dyskusji: gdy ona wchodziła na scenę, sztuka zaczynała żyć - mówił rozmówca Tomasza Mościckiego.

 

Jak podkreślano w audycji, Kalina Jędrusik zagrała tylko kilka ról, ale takich, o których pamietać będzie się zawsze. Jest to jednocześnie aktorka, która wywarła na polską kulturę w 2 poł. XX wieku wielki wpływ.  - Ona wykraczała poza swoją epokę, poza swój czas, który istnieje w świadomości społecznej jako okres bardzo szary, bez promienia słońca - a ona tym promieniem była - mówił Kołodyński.

Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów "Sezonu na Dwójkę", w którym m.in. o kluczowym dla Kaliny Jędrusik doświadczeniu - jeśli chodzi o jej aktorski rozwój -  jakim była współpraca z Kabaretem Starszych Panów (- Oni mnie w pewnym sensie stworzyli - wspominała po latach) czy też o jej wielkiej, odważnej roli w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy.

W audycji również archiwalne nagrania artystki, która wspomina atmosferę swojego domu rodzinnego, pracę z Jeremim Przyborą i Jerzym Wasowskim, występy teatralne oraz filmowe.


Czytaj także

Cała prawda o Kalinie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 14:34
Na rynku ukazała się książka poświęcona najbardziej kontrowersyjnej kobiecie PRLu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kalina Jędrusik - zachwycała i bulwersowała

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2011 18:03
W warszawskim Instytucie Teatralnym można obejrzeć wystawę poświęconą wybitnej aktorce.
rozwiń zwiń