Historia

Niemcy napadają na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 06:00
W II wojnie światowej wzięło udział 61 państw. Zmobilizowano ponad 110 milionów żołnierzy. Zginęło ponad 55 milionów ludzi, a 35 milionów zostało rannych.
Audio

1 września hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę. Rozpoczęła się II wojna światowa - największy w historii konflikt zbrojny.

Na tydzień przed wybuchem wojny w Moskwie doszło do spotkania ministrów spraw zagranicznych Niemiec - Joachima Ribbentropa - oraz ZSRS - Wiaczesława Mołotowa. Podpisany wówczas pakt o nieagresji oraz tajny protokół stały się bezpośrednią przyczyną ataku na Polskę.

Zdaniem historyka Jerzego Eislera, podpisanie paktu miało wpływ na decyzję o rozpoczęciu II wojny światowej. Dzięki porozumieniu Hitler mógł rozpocząć wojnę, nie bojąc się oskarżeń, że jest jedynym agresorem w Europie.

Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein", który o 4:45 ostrzelał na Westerplatte polską składnicę wojskową, uznaje się za początek wojny. Jak ustalili historycy, dwie minuty wcześniej, czyli o 4.43, niemieckie bombowce zaatakowały Wieluń. Miasto leżało około 20 kilometrów od ówczesnej granicy polsko-niemieckiej.

Spotkanie
Spotkanie sojuszników. Niemcy i Sowieci. Fot. wikipedia


Historyk profesor Andrzej Ajnenkiel uważa, że należy oddać hołd zarówno poległym w Wieluniu cywilom, jak też wojskowym zabitym na Westerplatte. Jego zdaniem, Wieluń stał się pierwszą ofiarą ludobójczej polityki Adolfa Hitlera.

Historyk profesor Wojciech Materski z Instytutu Studiów Politycznych PAN uważa, że dyskusja na temat miejsca rozpoczęcia wojny ma charakter symboliczny i wciąż najważniejsze miejsce zajmować będzie obrona Westerplatte, gdzie 182-osobowa polska załoga poddała się po 7-dniowej obronie.

Również 1 września 1939 roku rozpoczęła się obrona Poczty Polskiej w Gdańsku, zaatakowanej przez oddziały hitlerowskie. Po zaciętej walce pracownicy urzędu poddali się, gdy Niemcy podpalili budynek. Zginęło 12 osób, 38 rozstrzelano, a 23 zginęły w obozach koncentracyjnych.

17 września 1939 roku do wojny przeciwko Polsce przystąpił Związek Sowiecki. Rosjanie wprowadzili do Polski ponad 4 tysiące czołgów, 1800 samolotów i prawie 2 miliony żołnierzy, którym Polacy mogli przeciwstawić niewiele ponad 300-tysięczną armię.

Nieżyjący już prof. Paweł Wieczorkiewicz podkreślał, że konsekwencje agresji sowieckiej z 17 września 1939 roku ponosimy do dziś. Te wydarzenia ukształtowały bowiem obecną granicę Polski.

Propaganda sowiecka określała agresję na Polskę jako "wyprawę wyzwoleńczą" w obronie "ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi". W konsekwencji ataku do niewoli trafiło ponad pół miliona polskich żołnierzy. Nastąpiły także masowe deportacje. Sowieci wykazywali się bezprzykładnym bestialstwem.

W II wojnie światowej wzięło udział 61 państw. Zmobilizowano ponad 110 milionów żołnierzy. W czasie wojny zginęło ponad 55 milionów ludzi, a 35 milionów zostało rannych.

(pd)


Czytaj także

Dlaczego Słowacja napadła na Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 06:00
Część historyków utrzymuje, że Słowacja nie była w 1939 roku agresorem, ale pragnęła jedynie odzyskać utracone na rzecz Polski rejony Spisza i Orawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starcie śmiertelnych wrogów Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 10:10
"Barbarossa" była największą niemiecką operacją w czasie wojny. Jej porażka zdecydowała ostatecznie o niemieckiej przegranej w drugiej wojnie światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy i Sowieci dzielą Polskę

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2011 06:00
Związek Radziecki do końca swojego istnienia nie przyznawał się do podpisania paktu Ribbentrop - Mołotow.
rozwiń zwiń