Historia

Pearl Harbor - tego dnia zginęło 2400 Amerykanów...

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 06:03
O świcie 7 grudnia 1941 roku do ataku na amerykańską bazę Pearl Harbor ruszyło 6 lotniskowców z 360 samolotami oraz 2 pancerniki, 9 niszczycieli i 10 okrętów podwodnych.
Audio
  • Fragm. wystąpienia F. D. Roosevelta po ataku na Pearl Harbor (grudzień 1941) - nagranie z materiałów Deutschen Rundfunkarchivs Frankfurt am Main
  • Co wiemy dziś o amerykańskiej klęsce w Pearl Harbor - komentarz amerykanisty prof. Krzysztofa Michałka, fragm. aud. ”Z pierwszej ręki” (07.12.2001)
USS West Virginia w płomieniach podczas ataku na Pearl Harbor
USS West Virginia w płomieniach podczas ataku na Pearl HarborFoto: US Navy/Wikipedia

7 grudnia 1941 roku doszło do japońskiego ataku na Pearl Harbor, bazę marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych na Hawajach. To był początek wojny japońsko-amerykańskiej na Pacyfiku.

Wybuch wojny w Europie przyczynił się do przyspieszenia wydarzeń w Japonii, gdzie coraz silniejsze poparcie i władzę zdobywały ugrupowania nacjonalistyczne i militarystyczne, dążące do poszerzenia japońskiej strefy wpływów. W 1940 roku Kraj Kwitnącej Wiśni podpisał pakt z niemiecką III Rzeszą i Włochami, tworząc oś Berlin-Rzym-Tokio, a w 1941 roku atakiem na Pearl Harbor Japonia włączyła się do II wojny światowej.

Tora- tora-tora

Plan inwazji na amerykańską bazę został opracowany przez sztab admirała Yamamoto i polegał na ataku bez wypowiedzenia wojny. Sygnałem do rozpoczęcia operacji było hasło "Tora-Tora-Tora", po japońsku "tygrys". O świcie 7 grudnia 1941 do ataku na amerykańską bazę ruszyło między innymi 6 lotniskowców z 360 samolotami oraz 2 pancerniki, 9 niszczycieli i 10 okrętów podwodnych. Atak poprowadzili japońscy admirałowie Yamamoto i Nagumo.

W porcie Pearl Harbor znajdowało się wówczas 70 okrętów amerykańskich. W pobliżu stacjonowało także ponad 385 samolotów. Nie było dwóch lotniskowców USS "Lexington" i USS "Enterprise", najbardziej wartościowych okrętów floty i głównych celów dla Japończyków. Dowódcą amerykańskich sił na Pacyfiku był admirał Husband Edward Kimmel. Japońskie samoloty dotarły nad cel około godziny 8.00, a cała akcja zakończyła się sukcesem o 10.00 rano.

SŁUCHAJ W RADIACH WOLNOŚCI

W ciągu jednego dnia zginęło około 2400 Amerykanów. Zniszczeniu uległo ponad 160 samolotów, a około 20 jednostek pływających zostało zatopionych lub uszkodzonych. Po stronie japońskiej życie straciło około 65 ludzi.

Przyczyną klęski Amerykanów było między innymi zaskoczenie - atak został przeprowadzony w niedzielę. Amerykanie nie dopełnili też podstawowych wymogów bezpieczeństwa. Nie istniała sieć posterunków obserwacyjnych, nie działało rozpoznanie radiolokacyjne, okręty były pozbawione sieci przeciwtorpedowych. W chwili ataku żadne działo przeciwlotnicze nie było gotowe do użycia. Porażka Amerykanów pozwoliła Japończykom zachować inicjatywę strategiczną w wojnie przez następne pół roku.

Bitwa o Midway

Wkrótce po ataku na Pearl Harbor wojska japońskie opanowały całą Azję Południowo-Wschodnią i znaczną część Oceanii, zagrażając przy tym Indiom i Australii. W czerwcu 1942 roku nastąpił przełom w wojnie na Pacyfiku: Cesarstwo poniosło druzgocącą porażkę w bitwie o Midway i odtąd zaczęło tracić zdobyte terytoria. Od początku 1945 roku miasta japońskie poddawane były nalotom dywanowym armii amerykańskiej. Po zakończeniu obrad w Poczdamie, w lipcu 1945 roku alianci postawili ultimatum i wezwali cesarstwo do bezwarunkowej kapitulacji.

Tragiczny koniec wojny

Po zignorowaniu deklaracji poczdamskiej, 6 sierpnia 1945 lotnictwo amerykańskie zrzuciło bombę atomową na Hiroshimę, a trzy dni później - na Nagasaki. 8 sierpnia Związek Radziecki wypowiedział wojnę Japonii, a dzień później sowieckie dywizje wkroczyły do Mandżurii. 2 września 1945 Japonia skapitulowała. W czasie II wojny światowej życie straciło ponad 2 miliony żołnierzy japońskich, śmierć poniosło 580 tysięcy osób cywilnych. Zginęło niemal 4 proc. ludności kraju.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Atak na Pearl Harbor

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2008 09:15
Archiwalne taśmy Polskiego Radia to prawdziwa skarbnica wiedzy. W programie „TuBaron” odkrywamy to, co najcenniejsze. Głosy wybitnych postaci, wielkie wydarzenia polityczne, kulturalne i sportowe. Często zapomniane momenty historii najnowszej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie atom, a sowiecka ofensywa powstrzymała Japonię

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2010 06:00
Sowiecka ofensywa miała większy wpływ na kapitulację Japonii niż dotąd sądzono, przekonują historycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna wybuchła 7 grudnia 1941 roku

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2010 15:50
Polak zapytany o datę wybuchu II wojny światowej odpowie, że początek konfliktu miał miejsce 1 września 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

66. rocznica zrzucenia bomby na Hiroshimę

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2011 08:20
W Parku Pokoju w Hiroshimie uderzono w dzwon i wypuszczono gołębice. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele ponad 60 krajów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To na nim prezydent USA kąpał się w wannie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 10:29
Statek, na którego pokładzie prezydent Franklin D. Roosevelt udał się na spotkanie ze Stalinem i Churchillem w Teheranie, będzie na stałe zacumowany w porcie w Los Angeles jako pływające muzeum.
rozwiń zwiń