X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Tadeusz Nowakowski - reporter Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 06:00
Był typowym emigrantem politycznym, uznanym przez PRL za wroga ludu. Przez niemal pół wieku jego twórczość była w Polsce zakazana, a jego nazwisko wykreślone ze słowników i encyklopedii.
Audio
  • Rozmowa P. Załuskiego z Tadeuszem Nowakowskim na temat pielgrzymek apostolskich Jana Pawła II
  • Tadeusz Nowakowski - reporter papieża. Archiwalna audycja Rozgłośni Polskiej RWE
Papież Jan Paweł II w rozmowie z Tadeuszem Nowakowskim i jego synem Markiem (Wiedeń 1984). Źr: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Papież Jan Paweł II w rozmowie z Tadeuszem Nowakowskim i jego synem Markiem (Wiedeń 1984). Źr: Narodowe Archiwum Cyfrowe

8 listopada 1917 urodził się Tadeusz Nowakowski, pisarz emigracyjny i dziennikarz, wieloletni pracownik Radia Wolna Europa. Polacy znali go przede wszystkim jako radiowego reportera papieża, który towarzyszył Ojcu Świętemu w podróżach po wszystkich kontynentach świata.

Setki audycji Tadeusza Nowakowskiego na stronie serwisu - Radia Wolności >>>

Był synem dziennikarza i działacza narodowego Stanisława i Emilii z domu Gerke. Od 1920 roku rodzina Nowakowskich mieszkała w Bydgoszczy. W 1938 roku podjął studia na wydziale filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, które przerwał wybuch wojny. Jako ochotnik walczył w kampanii wrześniowej. Podczas okupacji mieszkał we Włocławku. W 1941 roku został aresztowany przez Gestapo i pod zarzutem udziału w konspiracji skazany na śmierć, zamienioną na 30 lat więzienia.

W 1945 roku został oswobodzony przez aliantów. Trafił do Londynu, gdzie współpracował  między innymi z sekcją polską radia BBC. W 1952 roku został  pracownikiem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Pod pseudonimem Tadeusz Olsztyński prowadził m.in. "Panoramę dnia" i cotygodniowe gawędy "Przy kawiarnianym stoliku". Brał udział jako reporter w kilkudziesięciu pielgrzymkach papieża Jana Pawła II. Owocem tych podróży były liczne reportaże. W 1995 roku wrócił do Polski. Zmarł w Bydgoszczy 11 marca 1996.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mistrz Hemar

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 06:00
- Polacy to mają przekonanie płonne, że co zabawne - błahe, co nudne - uczone - mawiał jeden z najwybitniejszych polskich satyryków i twórców kabaretowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolna Europa i stalinizm

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 14:15
W okresie, gdy stalinizm w Polsce osiągnął apogeum, RWE nadawało znacznie więcej informacji o Polsce, niż Sekcja Polska BBC, czy "Głos Ameryki”. Poza typowymi programami informacyjnymi, emitowano audycje skierowane do konkretnych grup społecznych – do młodzieży, kobiet, osób mieszkających na wsi, czy robotników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stonesi i Sophia Loren w Radiu Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 16:11
Polska Rozgłośnia Radia Wolna Europa świętuje 60-lecie istnienia. Z tej okazji w Polskim Radiu odbyła się jubileuszowa konferencja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zerwana łączność

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 06:00
“Serce nie wytrzyma tej groźnej ciszy. Przyjadę jak tylko wydadzą mi wizę. Jeśli nie, prowiant wyślę pocztą w styczniu. Ktoś musi odpowiedzieć za te tortury rozłąki matki z dziećmi. Niech będzie przeklęty stan wojenny podczas pokoju!” – brzmiała jedna z wielu informacji przekazanych na antenie RWE.
rozwiń zwiń