Historia

Tadeusz Nowakowski - reporter Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 05:40
Był typowym emigrantem politycznym, uznanym przez PRL za wroga ludu. Przez niemal pół wieku jego twórczość była w Polsce zakazana, a jego nazwisko wykreślone ze słowników i encyklopedii.
Audio
  • Rozmowa P. Załuskiego z Tadeuszem Nowakowskim na temat pielgrzymek apostolskich Jana Pawła II
  • Tadeusz Nowakowski - reporter papieża. Archiwalna audycja Rozgłośni Polskiej RWE
Papież Jan Paweł II w rozmowie z Tadeuszem Nowakowskim i jego synem Markiem (Wiedeń 1984). Źr: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Papież Jan Paweł II w rozmowie z Tadeuszem Nowakowskim i jego synem Markiem (Wiedeń 1984). Źr: Narodowe Archiwum Cyfrowe

11 marca 1994 roku zmarł Tadeusz Nowakowski, pisarz emigracyjny i dziennikarz, wieloletni pracownik Radia Wolna Europa. Polacy znali go przede wszystkim jako radiowego reportera papieża, który towarzyszył Ojcu Świętemu w podróżach po wszystkich kontynentach świata.

Setki audycji Tadeusza Nowakowskiego na stronie serwisu - Radia Wolności >>>

Był synem dziennikarza i działacza narodowego Stanisława i Emilii z domu Gerke. Od 1920 roku rodzina Nowakowskich mieszkała w Bydgoszczy. W 1938 roku podjął studia na wydziale filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, które przerwał wybuch wojny. Jako ochotnik walczył w kampanii wrześniowej. Podczas okupacji mieszkał we Włocławku. W 1941 roku został aresztowany przez Gestapo i pod zarzutem udziału w konspiracji skazany na śmierć, zamienioną na 30 lat więzienia.

W 1945 roku został oswobodzony przez aliantów. Trafił do Londynu, gdzie współpracował  między innymi z sekcją polską radia BBC. W 1952 roku został  pracownikiem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Pod pseudonimem Tadeusz Olsztyński prowadził m.in. "Panoramę dnia" i cotygodniowe gawędy "Przy kawiarnianym stoliku". Brał udział jako reporter w kilkudziesięciu pielgrzymkach papieża Jana Pawła II. Owocem tych podróży były liczne reportaże. W 1995 roku wrócił do Polski. Zmarł w Bydgoszczy 11 marca 1996.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wolna Europa i stalinizm

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 14:15
W okresie, gdy stalinizm w Polsce osiągnął apogeum, RWE nadawało znacznie więcej informacji o Polsce, niż Sekcja Polska BBC, czy "Głos Ameryki”. Poza typowymi programami informacyjnymi, emitowano audycje skierowane do konkretnych grup społecznych – do młodzieży, kobiet, osób mieszkających na wsi, czy robotników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

60 lat temu powstała Rozgłośnia Polska RWE

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2012 00:00
3 maja 1952 polska sekcja Radia Wolna Europa rozpoczęła z Monachium nadawanie stałych audycji w języku polskim. Jej dyrektorem został kurier i emisariusz Komendy Głównej AK i Rządu RP na uchodźstwie Jan Nowak-Jeziorański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stonesi i Sophia Loren w Radiu Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 16:11
Polska Rozgłośnia Radia Wolna Europa świętuje 60-lecie istnienia. Z tej okazji w Polskim Radiu odbyła się jubileuszowa konferencja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włada Majewska - dziennikarka i działaczka emigracyjna

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 05:45
109 lat temu urodziła się gwiazda audycji w przedwojennym Radiu Lwów, dziennikarka RWE i laureatka Diamentowego Mikrofonu.
rozwiń zwiń