Historia

Józef Wybicki i jego słynny mazurek

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 06:00
Mija 192. rocznica śmierci Józefa Wybickiego, polskiego pisarza i polityka, autora słów do "Mazurka Dąbrowskiego".
Audio
  • Droga do hymnu - jak powstał tekst do "Mazurka Dąbrowskiego". Aud. Magdy Maciejewskiej. (PR, 19.09.2001)
Józef Wybicki
Józef WybickiFoto: wikipedia

Józef Wybicki był cenionym mówcą i pisarzem. Stworzył między innymi "Myśli polityczne o wolności cywilnej", komedię "Szlachcic mieszczninem", tragedię "Zygmunt August".

Od 1802 roku pisał pamiętniki "Życie moje", które nie zostały ukończone. "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", znana jako "Mazurek Dąbrowskiego", powstała w 1797 roku, kiedy Wybicki wraz z Janem Henrykiem Dąbrowskim organizował Legiony Polskie we Włoszech. Od razu zyskała wielką popularność. W 1927 roku stała się polskim hymnem narodowym.

Józef Wybicki był posłem na sejm 1784 roku i na Sejm Czteroletni. Uczestniczył w konfederacji barskiej oraz powstaniu na Wielkopolsce 1806 roku. Jako członek tymczasowej Komisji Rządzącej, odegrał znaczącą rolę przy powstaniu Księstwa Warszawskiego. Zmarł 10 marca 1822 roku. W Manieczkach, gdzie mieszkał ponad 10 lat, powstało muzeum imienia Józefa Wybickiego, a w rodzinnym Będominie od 1978 roku znajduje się Muzeum Hymnu Narodowego.

Józef Wybicki urodził się 29 września 1747 roku w Będominie na Kaszubach. Uczył się w kolegium jezuickim pod Gdańskiem. Następnie odbywał praktykę palestrancką przy Trybunale Koronnym w Poznaniu, będącym najwyższym sądem w Koronie. W latach 1768-1772 uczestniczył w konfederacji barskiej. Jako wybitny prawnik brał udział w królewskich obiadach czwartkowych. Dla bratanka króla Stanisława Poniatowskiego ułożył projekt oczynszowania chłopów w jego dobrach. W 1781 roku osiadł w Manieczkach. W tym czasie wystawiał w okolicznych dworkach napisane przez siebie opery. Rozpowszechniał anonimowo okolicznościowe wiersze, pisał libretta do oper oraz sztuki sceniczne.

Duży sukces odniosła jego komedia obyczajowa o charakterze moralizatorsko-dydaktycznym "Kulig". Gdy Manieczki znalazły się pod zaborem pruskim, Wybicki przeniósł się do Krobowa pod Warszawą. Uczestniczył w Insurekcji Kościuszkowskiej. Od 1805 roku był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Pełnił funkcję pełnomocnika Napoleona na zajmowanych ziemiach polskich. Zmarł 10 marca 1822 roku. Został pochowany w Brodnicy koło Śremu. W 1923 roku jego szczątki przewieziono do Poznania do krypty przy Kościele Świętego Wojciecha, gdzie spoczywają zasłużeni Wielkopolanie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nasz Mazurek

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2010 08:03
Towarzyszył Polakom w czasie powstań narodowych, bitew i wojen jako pieśń patriotyczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obowiązkowe cztery zwrotki" – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2007 18:15
Dziś przypada 80-ta rocznica uznania Mazurka Dąbrowskiego za hymn narodowy.
rozwiń zwiń