X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Niemcy rozpoczynają zbrodniczą akcję Reinhard

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 06:00
W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta w Lublinie. Pierwsze transporty wywiozły Żydów do obozu zagłady w Bełżcu.
Audio
  • Audycja archiwalna Polskiego Radio o likwidacja lubelskiego getta
Getto w Lublinie w czasie II wojny światowej
Getto w Lublinie w czasie II wojny światowejFoto: Wikipedia/domena publiczna

Datę tę uznaje się za początek "Akcji Reinhard" - zagłady Żydów na terenie Generalnej Guberni. Nad ranem 17 marca pierwszy transport Żydów z lubelskiego Umschlagplatzu został wysłany do obozu zagłady w Bełżcu. Wywieziono wówczas około półtora tysiąca osób. Akcja wywozu Żydów pod pozorem ich przesiedlania na wschód trwała do 15 kwietnia. W tym czasie przetransportowano do obozu w Bełżcu, według różnych źródeł, od 26 do ponad 30 tysięcy Żydów.

Akcja rozpoczęła się późnym wieczorem - mówią historyk Robert Kuwałek i świadek wydarzeń Janina Tataj.

Zobacz serwis edukacyjno-społeczny German Death Camps:

Niemcy ustalili dzienny limit osób wysyłanych z getta w Lublinie do obozu zagłady na 1400 osób. Pozostałe przy życiu 4 tysiące osób zostało najpierw przeniesione do getta na Majdanie Tatarskim - było to drugie getto utworzone na przedmieściach Lublina - i tam zamordowane lub przewiezione na pobliski Majdanek. Ostatni z dawnych mieszkańców getta zostali poddani egzekucji na Majdanku i w obozie w Trawnikach.

Podczas akcji likwidacyjnej wielu Żydów zginęło zastrzelonych na ulicach lubelskiego getta, w mieszkaniach lub kryjówkach. Osoby stare, chore, ułomne likwidowano w pierwszej kolejności. W połowie kwietnia, wstrzymano "przesiedlenia na wschód".

Stworzony przez nazistów system eksterminacji ludności żydowskiej był przerażająco sprawny. W Treblince w ciągu jednego dnia można było zagazować 10-12 tys. osób. Oblicza się, że w obozach zagłady Niemcy zamordowali blisko 3 milionów Żydów. W Auschwitz-Birkenau ok. 960 tys., w Treblince ok. 900 tys., w Bełżcu ok. 500 tys., w Sobiborze ok. 250 tys., w Chełmnie nad Nerem ok. 150 tys., na Majdanku ok. 60 tys.

Poza obozami zagładami Żydzi ginęli w masowych egzekucjach, umierali z głodu i chorób w gettach, w czasie transportów na miejsce Zagłady, a także podczas "Marszów Śmierci" organizowanych przez Niemców w czasie ewakuacji obozów pod koniec wojny. Liczbę Żydów zamordowanych przez nazistów i ich sojuszników w czasie II wojny światowej ocenia się łącznie na około 6 milionów. Prawie 5 milionów z nich zgładzono na ziemiach polskich okupowanych przez III Rzeszę. Blisko 3 miliony ofiar to polscy Żydzi.


pd/im

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łowca nazistów

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 10:54
Szymon Wiesenthal wspólpracował z Mossadem i przyjaźnił się z byłymi nazistami - wynika z jego najnowszej biografii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stacja Treblinka

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2011 13:00
Książka Richarda Glazara, to wybitna literatura faktu – świadectwo ocalonego spośród blisko miliona ofiar Treblinki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morderca zza biurka ukarany

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2011 06:00
15 grudnia 1961 r. sąd w Jerozolimie skazał na karę śmierci Adolfa Eichmanna, który był odpowiedzialny za śmierć milionów Żydów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomagali Żydom w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 06:00
Kolejni Polacy zostali odznaczeni Medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznanymi przez jerozolimski Instytut Yad Vashem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wannsee - tu "rozwiązano kwestię żydowską"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 06:00
Według protokołu konferencji, zagładzie miało ulec 11 milionów europejskich Żydów, w tym 5 milionów na terenach ZSRR i ponad 3 miliony w Generalnym Gubernatorstwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA chcą zagrabić barak z Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 06:00
Amerykanie nie chcą zwrócić Polsce wypożyczonego im do Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie baraku z Birkenau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy likwidują getto w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 06:00
13 marca 1943 roku rozpoczęła się likwidacja getta dla ludności żydowskiej w Krakowie, które było jednym z pięciu największych gett utworzonych przez hitlerowców w Generalnym Gubernatorstwie.
rozwiń zwiń