X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Józef Ignacy Kraszewski - mistrz powieści historycznej

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 06:00
28 lipca 1812 urodził się Józef Ignacy Kraszewski, publicysta, wydawca, historyk, działacz społeczny i polityczny.
Audio
  • Gawęda Zygmunta Nowakowskiego na temat twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego.
Józef Ignacy Kraszewski
Józef Ignacy KraszewskiFoto: wikipedia

28 lipca 1812 urodził się Józef Ignacy Kraszewski, publicysta, wydawca, historyk, działacz społeczny i polityczny.

Pozostawił po sobie najbogatszą spuściznę spośród wszystkich polskich pisarzy. Oprócz ponad 220. powieści napisał około 150. nowel, opowiadań i obrazków, oraz 20 sztuk scenicznych i ponad 20 tomów prac historycznych. Napisał też kilka tysięcy listów - relacji z podróży.

WIECEJ W RADIACH WOLNOŚCI

Do najsłynniejszych powieści Kraszewskiego należy powieść historyczna 'Stara baśń", 'Hrabina Cosel", "Chata za wsią" i "Ostatni z Siekierzyńskich".
Twórczości Kraszewskiego przyświecały intencje patriotyczne. Akcentował swą sympatię do szlachty i ludu. Pozytywistyczni realiści traktowali go jako nauczyciela. Stworzył własnymi siłami bibliotekę powieści, która cieszyła się w drugiej połowie 19. wieku powodzeniem nie tylko wśród czytelników polskich. Jego twórczość była znana i ceniona także w innych krajach europejskich. Ponad sto jego powieści przełożono na języki obce. Przed Sienkiewiczem był najczęściej tłumaczonym autorem polskim.

Poza literaturą Kraszewski zajmował się również sztuką oraz muzyką. Ilustrował między innymi własne powieści, kolekcjonował rysunki i ryciny, grał na fortepianie, komponował, uprawiał krytykę muzyczną. Pozostawił też ogromną korespondencję. Pasjonował się pejzażem i architekturą. Do dziś ocalało ponad 1600 jego rysunków.
Józef Ignacy Kraszewski urodził się w 1812 roku. Studiował literaturę na Uniwersytecie Wileńskim. W latach 30-tych 19. wieku przebywał w więzieniu za udział w tajnym związku młodzieży. Kolejne lata życia spędził na Wołyniu. Następnie mieszkał w Żytomierzu, później w Warszawie, gdzie stał na czele "Gazety Codziennej", a potem w Dreźnie.

W początkowym okresie twórczości Kraszewskiego dominowała proza obyczajowo-społeczna. To właśnie wtedy powstały takie powieści jak: "Chata za wsią", "Historia kołka w płocie", "Komedianci ". W okresie drezdeńskim zajmował się głównie powstaniem styczniowym i jego skutkami. Napisał wówczas utwory: "Dziecię starego miasta" i "Dziadziunio". Publikował także szkice z podróży po Polsce i innych krajach, prace historyczne oraz książki publicystyczne.

W 1883 roku został aresztowany i oskarżony o współpracę szpiegowską z Francją. Był skazany i więziony. Dwa lata później udało mu się wyjechać za kaucją za granicę. Przebywał we Włoszech i Francji. Zmarł w Genewie w 1887 roku. Został pochowany w grobach zasłużonych na Skałce w Krakowie. Rok 2012 jest rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stara baśń

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 12:00
Zapraszamy na słuchowisko według powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego. Reżyseria radiowa Waldemara Modestowicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korczak, Skarga i Kraszewski mają swój rok

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 14:38
Rok 2012, zgodnie z postanowieniem Sejmu, będzie w Polsce Rokiem Janusza Korczaka, Józefa Ignacego Kraszewskiego i ks. Piotra Skargi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystrzałowy epizod w życiu Xawerego Dunikowskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 06:05
- Przed wojną była wielka wystawa polskiej sztuki w Berlinie. Ja tam wystawiałem swoje rzeźby. Hitler się fotografował z tymi dziełami, tak mu się podobały. I mnie mój kolega przysłał tę fotografię do obozu w Oświęcimiu - wspominał po wojnie Xawery Dunikowski.
rozwiń zwiń