Historia

Centrum Titanica za 97 milionów

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 07:05
Na czterech piętrach mieści się dziewięć wystaw obrazujących historię statku od zaprojektowania go, budowę w miejscowej stoczni Harland & Wolff i zatonięcia.
Schody w I klasie Titanica
Schody w I klasie TitanicaFoto: Fot. wikipedia

W Belfaście otwarto wzniesione nakładem 97 milionów funtów centrum turystyczne upamiętniające stulecie zatonięcia, uważanego za niezatapialny, transatlantyku RMS "Titanic". W założeniu projektodawców centrum ma być samym, co Muzeum Guggenheimów dla Bilbao.

2 kwietnia 1912 r. Titanic wypłynął z Belfastu w swój dziewiczy rejs do Nowego Jorku, z którego miał nigdy nie wrócić. Po drodze zawinął do Southampton, Cherbourga i Queenstown (obecnie Cobh) w Płd. Irlandii. Zatonął na Płn. Atlantyku w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 r. w wyniku zderzenia z górą lodową.
W katastrofie zginęło 1 517 osób, a ponad 700 udało się uratować. Był to największy pasażerski parowiec świata, obok bliźniaczego RMS "Olympic" najbardziej luksusowy. Obok ówczesnej śmietanki towarzyskiej statkiem podróżowali imigranci.

- Historia „Titanica” jest bardzo popularna, dlatego że są w niej różne elementy, które składają się na ludzkie życie: heroizm, patos, odwaga i tchórzostwo - powiedziała prasie Una Reilly, której prapradziad budował dla statku meble.

Centrum znajdujące się dokładnie w miejscu, w którym statek został zbudowany, składa się z 3 tysięcy połyskujących aluminiowych paneli i szkła, dzięki czemu budynek widziany z powietrza przypomina gwiazdę (właścicielem Titanika była firma oceaniczna White Star - "Biała Gwiazda").

W środku na czterech piętrach mieści się dziewięć wystaw obrazujących historię statku od zaprojektowania go, budowę w miejscowej stoczni Harland & Wolff i zatonięcia. Z najdrobniejszymi szczegółami odrestaurowano splendor kabiny 1 klasy. Słynną klatkę schodową statku wkomponowano jednak w wystrój sali bankietowej umieszczonej na górnych piętrach wyłączając z programu ogólnego zwiedzania.

Klatka schodowa upamiętniona w niezwykle kasowym filmie Jamesa Camerona "Titanic" z Leonardo Di Caprio i Kate Winslett, będzie dostępna dla gości, którzy wynajmą dwa górne pokłady zrekonstruowanego statku na oficjalne przyjęcia biznesowe, lub wesela.
W intencji władz Irlandii Płn. projekt ma pokazać zarówno przemysłową tradycję Belfastu, gdy budowa statków w mieście miała światową rangę, jak i być zwrócony ku wspólnej przyszłości obu społeczności protestantów i katolików i przyciągnięciu turystów, którzy omijają tę część Zjednoczonego Królestwa szerokim łukiem (przychody Irlandii Płn. z turystki nie są nawet w połowie tak duże jak Szkocji).

Honorowym gościem otwarcia był Cyril Qugley obecnie w wieku 105 lat, który jako chłopiec był świadkiem wodowania "Titanica" w 1911 r.

Czytaj także

Aukcja w setną rocznicę zatonięcia Titanica

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 19:11
Ponad 5 tysięcy przedmiotów pochodzących z Titanica zostanie wystawionych na aukcji w Nowym Jorku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uratował współpasażerkę Titanica

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 07:00
Francuski chemik, który podróżował Titanikiem i zaginął, w 100 lat po śmierci otrzymał nagrodę za rycerski gest i uratowanie współpasażerki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katastrofa Titanica. Wszystkiemu winny Księżyc?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 20:40
Naukowcy postanowili spojrzeć na katastrofę od zaskakującej strony i prześledzić wydarzenia do jakich doszło przed tragedią liniowca w kwietniu 1912 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ta katastrofa wstrząsnęła światem

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 14:39
Zbliża się setna rocznica katastrofy, która zapisała się w historii liczbą ofiar, a w kinie milionami widzów i litrami wylanych łez.
rozwiń zwiń