Historia

Jak odkryto Wyspę Wielkanocną

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2015 08:11
W 1721 roku holenderski admirał Jacob Roggeveen wypłynął na Ocean Spokojny w poszukiwaniu - jak to określał - południowego kontynentu.
Audio
Wyspa Wielkanocna
Wyspa WielkanocnaFoto: wikipedia

Mija 294. rocznica odkrycia Wyspy Wielkanocnej. Leżąca na południowym Pacyfiku wyspa znana jest ze swych tajemniczych kamiennych budowli. W 1721 roku holenderski admirał Jacob Roggeveen wypłynął na Ocean Spokojny w poszukiwaniu - jak to określał - południowego kontynentu.

Rok później jego flota trzech okrętów „Eagles", "Thienhoven” i "African Galley” natrafiła na odległą wyspę. Admirał dotarł do brzegów i zobaczył, jak pisał, trzcinę cukrową, bananowce i drzewa figowe. Nawiązał też kontakt z rdzenną ludnością.

Przede wszystkim podziwiał kamienne posągi przypominające ludzi z nieproporcjonalnie dużymi głowami; wyspa do dziś słynie z tych rzeźb. Roggeveen nadał jej świąteczną nazwę, bo w europejskim kalendarzu akurat wypadała Wielkanoc. Ludność Wyspy Wielkanocnej doświadczyła przez wieki głodu, chorób przywiezionych przez Europejczyków oraz niewolnictwa. Obecnie należy do Chile; UNESCO umieściło ją na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości.

Czytaj także

Z wizytą na Wyspie Wielkanocnej

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2009 11:05
Naukowy Wieczór z Jedynką - 08.06.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tratwą z Ameryki do Polinezji. Co chciał osiągnąć Thor Heyerdahl?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 07:00
- Moja wyprawa na tratwie ”Kon-Tiki” udowodniła, wbrew opinii naukowców, którzy twierdzili, iż jest to teoria absurdalna, Indianie Południowej Ameryki mogli dotrzeć do Polinezji - mówił Thor Heyerdahl w wywiadzie dla Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamek w Malborku - największa twierdza Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 06:05
Krzyżacy chcieli zaćmić potęgą swego państwa, przepychem i bogactwem przybyszy z całej Europy. We wnętrzach Malborka było to możliwe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galapagos – wyspy żółwia

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 06:00
Wyspy Galapagos nie należą do największych archipelagów świata, nie są też położone na uczęszczanej trasie morskiej, a jednak popularność ich przewyższa jakąkolwiek grupę wysp na kuli ziemskiej.
rozwiń zwiń