Historia

Archiwa Titanica dostępne online!

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 07:00
Ponad 200 tysięcy dokumentów i zapisków odnoszących się do pierwszej i ostatniej podróży RMS Titanic zostało opublikowanych w sieci.
Kadr z filmu Titanic
Kadr z filmu TitanicFoto: mat.promocyjne

Portal ancestry.co.uk publikuje m.in. kompletną listę pasażerów pochodzących z 22 państw, informację o uratowanych i ofiarach, testamenty niektórych ofiar oraz postanowienia sądów koronerskich odnoszące się do około 330 osób, których zwłoki wyłowiono z morza.

Ancestry.co.uk jest serwisem płatnym, ale do 31 maja można z niego korzystać za darmo.
Lista 2 220 pasażerów zawiera imię, nazwisko, wiek i zawód. Z kolei lista ponad 900 członków załogi wyszczególnia ich narodowość, stanowisko oraz adres zamieszkania.
Wśród upublicznionych dokumentów znalazł się testament amerykańskiego multimilionera Benjamina Guggenheima, którego rodzina dorobiła się fortuny na górnictwie. Bagatelizował on zderzenie z górą lodową i sądził, że uszkodzenie statku zostanie szybko naprawione, a w chwili katastrofy popijał brandy, paląc cygaro.

Portal opublikował też testament Johna Jacoba ze znanej rodziny Astorów, który był najbardziej majętnym pasażerem statku. Chciał on wsiąść do łodzi ratunkowej wraz z żoną, ale powiedziano mu, że kobiety oraz dzieci mają pierwszeństwo i musi czekać na swą kolejkę.

Katastrofa Titanica była największą katastrofą morską w czasach pokoju. Zginęło w niej ponad 1,5 tysiąca osób.

Czytaj także

Uratował współpasażerkę Titanica

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 07:00
Francuski chemik, który podróżował Titanikiem i zaginął, w 100 lat po śmierci otrzymał nagrodę za rycerski gest i uratowanie współpasażerki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Centrum Titanica za 97 milionów

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 07:05
Na czterech piętrach mieści się dziewięć wystaw obrazujących historię statku od zaprojektowania go, budowę w miejscowej stoczni Harland & Wolff i zatonięcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: tragedia Titanica się nie powtórzy

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 12:30
Katastrofa okrętowa z przyczyn naturalnych na taką skalę już się nie powtórzy - poinformował portal University of Southampton.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyruszają szlakiem Titanica sto lat po katastrofie

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2012 14:41
1,3 tys. pasażerów z 20 krajów popłynie na pokładzie luksusowego statku Balmoral szlakiem dziewiczego rejsu RMS Titanic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwa rejs śladami Titanica 100 lat po tragedii

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2012 12:51
W stulecie dziewiczego, zakończonego tragedią rejsu Titanica, z Southampton w Anglii wyruszył tą samą trasą statek Balmoral.
rozwiń zwiń