Historia

Wielokulturowa i tolerancyjna

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2012 10:00
Fenomenowi dawnej Rzeczypospolitej jest poświęcona wystawa "Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań, kultur XVI-XVIII wieku".
Audio
Wielokulturowa i tolerancyjna

Nad ekspozycją zorganizowaną przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie patronat medialny objęło Polskie Radio.
Wystawa ma pokazać I Rzeczpospolitą jako jedno z najbardziej zróżnicowanych językowo, wyznaniowo i kulturowo państw wczesnonowożytnej Europy - wyjaśnia profesor Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski.
Na wystawie jest około 240 eksponatów pochodzących z prawie 50. miejsc - muzeów, archiwów, bibliotek, klasztorów i od osób prywatnych. Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro wyjaśnia, że znalazły się tam niezwykle cenne archiwalia. Można będzie obejrzeć oryginalny widymat czyli potwierdzenie zawarcia Unii Lubelskiej podpisane przez króla Zygmunta Augusta i różaniec króla Stefana Batorego.
Będą też archiwalne dokumenty ukazujące historię najstarszych polskich rodów, czy zabytki drukarstwa. Oprócz eksponatów i dokumentów z epoki autorzy wystawy wykorzystują nowoczesne technologie prezentacji, między innymi mapy multimedialne.
Wystawa składa się z sześciu modułów tematycznych. Dwa pierwsze prezentują zjawisko szeroko pojętej wielokulturowości z perspektywy całego państwa. Dwa kolejne moduły koncentrują się na problematyce tożsamości regionalnych i lokalnych oraz sposobów funkcjonowania jednostek w społeczeństwie wielokulturowym. Moduł piąty dotyczy zjawiska oddziaływania wieloetniczności na ówczesną kulturę. W ostatnim zaprezentowane zostało to co przetrwało do czasów nam współczesnych z wielokulturowości Rzeczypospolitej.
Wystawę można będzie oglądać do końca lipca na Zamku Królewskim w Warszawie.

Czytaj także

Za Wilno Wasze i Nasze

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 06:00
Przedwojenny konflikt o Wilno oraz późniejsze losy miasta od lat dzielą historyków polskich i litewskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europa Jagiellonów

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2012 08:00
Kilkaset dzieł sztuki z epoki Jagiellonów pokazanych zostanie na wystawie poświęconej tej znamienitej dynastii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sapiehowie powracają na ziemię przodków

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 08:00
Wileńskiej Galerii Obrazów, w byłym pałacu Chodkiewiczów, została otwarta wystawa poświęcona magnackiej rodzinie Wielkiego Księstwa Litewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy za Jagiellonów mieli swoją corridę

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 13:55
Półwysep Iberyjski nie ma monopolu na corridę. Okazuje się, że podobne "atrakcje" miały miejsce w Polsce Jagiellonów. Czym polska corrida różniła się od hiszpańskiej?
rozwiń zwiń