X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Pomagali szykanowanym przez komunistów

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 06:01
9 maja 1977 powołano do życia Biuro Interwencyjne Komitetu Obrony Robotników, którym kierowali Zofia i Zbigniew Romaszewscy.
Audio
  • Rozmowa Józefa Ptaczka z Markiem Kozłowskim - współpracownikiem Komitetu Samoobrony Społecznej KOR, szykanowanym i represjonowanym przez aparat bezpieczeństwa za współpracę z biurem interwencyjnym KSS KOR. (RWE, 1978)
Bezpośrednią przyczyną powstania KOR była brutalna pacyfikacja protestów w Radomiu, Ursusie i Płocku w czerwcu 1976 roku
Bezpośrednią przyczyną powstania KOR była brutalna pacyfikacja protestów w Radomiu, Ursusie i Płocku w czerwcu 1976 rokuFoto: Instytut Pamięci Narodowej

Jego celem było gromadzenie i nagłaśnianie informacji o naruszaniu praw człowieka i obywatela przez komunistów. W ciągu 4 lat działania odnotowano kilkaset takich przypadków.

ZOBACZ SERWIS POŚWIĘCONY KOMITETOWI OBRONY ROBOTNIKÓW

Idea powstania Biura wynikała z przekonania o konieczności kontynuowania akcji rozpoczętej w związku z brutalnymi działaniami władz w czerwcu 1976 roku. Wtedy KOR pomagał robotnikom wyrzucanym z pracy i szykanowanym za udział w protestach.

Z Biurem współpracowała grupa prawników pomagająca prześladowanym. Należeli do nich m.in. Aniela Steinsbergerowa, Andrzej Grabiński, Witold Lis-Olszewski, Jan Olszewski, Władysław Siła-Nowicki, Stanisław Szczuka i Jacek Taylor.

Interwencje, którymi zajmowało się Biuro KOR, dotyczyły zwolnień z powodów politycznych, rewizji, aresztowań, prób umieszczania w zakładach psychiatrycznych osób dla reżimu niewygodnych, pobić, a nawet zabójstw. Informacje na ich temat były zamieszczane w "Biuletynie Informacyjnym" Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR". Ponadto starano się by wiadomości o represjach docierały poza granice Polski, m.in. za pośrednictwem Radia Wolna Europa. Biuro, wykorzystując Fundusz Samoobrony Społecznej, starało się pomagać prześladowanym, płacąc za nich grzywny i wspierając zasiłkami tych, których wyrzucono z pracy.

ZOBACZ SERWIS CZERWIEC 1976

W 1980 roku jego pracownicy zorganizowali Komisję Helsińską, która wysłała raport na konferencję praw człowieka w Madrycie. Zawierał on informacje dotyczące politycznych represji i szykan stosowanych przez władze PRL i był podsumowaniem dotychczasowych prac Biura, którego obowiązki przejęły regionalne komisje interwencyjne "Solidarności".

W oświadczeniu wydanym 23 września 1981 w związku z zakończeniem działalności KSS "KOR" czytamy: "Siłą naszego ruchu była ludzka solidarność. Ofiarna pomoc obrońców praw ludzkich w kraju i za granicą, szczególnie Polaków na obczyźnie, stanowiła materialną podstawę naszej działalności (...). Działalność nasza nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie ruch demokratyczny, który rósł i rozwijał się wokół nas w setki i tysiące współpracowników i działaczy. (...) To dzięki nim mogliśmy utworzyć Biuro Interwencyjne, które swoją opieką objęło skrzywdzonych zgłaszających się do nas z obszaru całej niemal Polski. Dzięki nim mogliśmy zorganizować bank informacji, przy pomocy którego przełamana została bariera milczenia i kłamstwa wokół wszelkich wykroczeń dokonywanych przez władze państwa będącego sygnatariuszem Paktów Praw Człowieka i Obywatela. Słowem, to dzięki nim mogliśmy spełniać przez lata zadania, w służbie których określiliśmy się jako Komitet Samoobrony Społecznej".

pd

Czytaj także

Jan Lityński: Znajomi socjologowie nie potrafili przewidzieć reakcji robotników (nagranie z 2011 roku)

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 07:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mirosław Chojecki: Sędzia lekceważyła oskarżonych robotników (nagranie z 2011 roku)

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 12:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Wujec: Już na pierwszej rozprawie spotkaliśmy rodziny robotników. Byli przerażeni (nagranie z 2011 roku)

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 08:50
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Wujec: Klimat pracy w socjalistycznym zakładzie był nie do zniesienia (nagranie z 2011 roku)

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 09:00
rozwiń zwiń