Historia

Adolf Eichmann – morderca milionów Żydów

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 05:47
- Bezbronnych ofiar hitleryzmu nie można już przywrócić do życia, ale wołają one o sprawiedliwość. Apeluję o wydanie sprawiedliwego wyroku – tymi słowami generalny prokurator Izraela zakończył swe przemówienie oskarżycielskie w procesie Adolfa Eichmanna.
Audio
  • Jedne z ostatnich słów nazistowskiego zbrodniarza. Nagranie z jego procesu w Jerozolimie
  • Morderca milionów – wznowienie w Jerozolimie procesu hitlerowskiego zbrodniarza Adolfa Eichmanna (korespondencja radia brytyjskiego, wystąpienia prokuratora Gideona Hausnera)
  • Uwięzienie w Izraelu kierownika czwartego wydziału do spraw żydowskich Gestapo Adolfa Eichmanna. Wypowiedź dyrektora Głównej Komisji Badań Zbrodni Hitlerowskiej w Polsce; Janusz Gumkowski na temat działalności zbrodniarza
  • Rozpoczęcie procesu Adolfa Eichmanna w Jerozolimie (sędzia Mosche Landau sprawdza personalia oskarżonego). 16.04.1961
  • Wyrok w jerozolimskim procesie Adolfa Eichmanna. 16.12.1961
Paszport Adolfa Eichmanna, wydany mu po wojnie przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż
Paszport Adolfa Eichmanna, wydany mu po wojnie przez Międzynarodowy Czerwony KrzyżFoto: Foto: AP/Tholme/Wikimedia Commons

11 maja 1960 Adolf Eichmann został porwany przez Mosad w Argentynie i wywieziony do Izraela. Jego proces wstrząsnął opinią publiczną na świecie i zakończył się wydaniem wyroku śmierci na nazistowskim zbrodniarzu, wykonanym po dwóch latach od porwania go przez izraelskiego siły specjalne.

German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

Ucieczka do Argentyny

W okresie nazistowskim Eichmann był wysokiej rangi niemieckim urzędnikiem. Po klęsce III Rzeszy uciekł z amerykańskiego obozu dla jeńców i schronił się w Argentynie. Poczuł się tam bezpieczny i po dwóch latach sprowadził żonę oraz synów. W tym czasie trwały wysiłki zmierzające do schwytania go jako zbrodniarza wojennego i postawienia przed sądem. Znani tropiciele nazistowskich przestępców - Szymon Wiesenthal i Tuvia Friedman - współpracowali przy poszukiwaniach zbrodniarza z rządem Izraela, ale nawet połączone wysiłki nie dały rezultatów. Dopiero jesienią 1959 roku władze Izraela otrzymały informację, że Eichmann ukrywa się w Buenos Aires pod zmienionym nazwiskiem.

Mossad wkracza do akcji

Rząd postanowił sprawdzić tę informację i wysłał agentów służb specjalnych, którzy przez kilka miesięcy obserwowali podejrzanego. Po upewnieniu się, że to osoba, której poszukują, 11 marca 1960 roku agenci Mossadu porwali Eichmanna i przewieźli go na przesłuchanie w bezpieczne miejsce, gdzie potwierdził on swą prawdziwą tożsamość. Następnie, w przebraniu pracownika izraelskich linii lotniczych El-Al i pod wpływem narkotyków, przewieziono go specjalnym samolotem do Izraela, gdzie stanął przed sądem.

Szymon Wiesenthal na antenie Rozgłośni Polskiej RWE opowiadał o okolicznościach wytropienia jednego z największych zbrodniarzy w dziejach ludzkości.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia - Radia Wolności >>>

11 maja 1960 Adolf Eichmann został porwany przez Mosad w Argentynie i wywieziony do Izraela. Niespełna rok później, 11 kwietnia 1961 rozpoczął się proces Adolfa Eichmanna. - W piątek rano zapełnił się gmach sądu w Jerozolimie - donosiło Polskie Radio. - Przed trybunałem Izraela, pod pręgierzem opinii świata stanął wreszcie Adolf Eichmann, ludobójca, morderca milionów Żydów.

Proces Eichmanna

W procesie, który rozpoczął się 11 kwietnia 1961 roku, Eichmannowi zarzucono zbrodnie przeciwko narodowi żydowskiemu. Akt oskarżenia mówił o jego odpowiedzialności za zbrodnie dokonywane w obozach zagłady w Auschwitz, Treblince, Bełżcu, Sobiborze, Chełmnie i Majdanku. Prokurator podkreślał, że Eichmann winny był śmierci tysięcy Żydów w obozach pracy niewolniczej, gettach i obozach przejściowych.

Jeden z punktów oskarżenia obejmował krzywdy wyrządzone milionom Żydów w czasie nazistowskich rządów: masowe aresztowania, głodzenie, bicie, niewolnictwo, akcje bojkotu gospodarczego oraz rabunek własności. Wśród zarzutów znalazły się również oskarżenia o zbrodnie popełnione przeciwko ludności nieżydowskiej podczas masowych deportacji Polaków, Romów i Słoweńców. Oskarżonemu przypisano wreszcie bezpośrednią odpowiedzialność za deportację i śmierć setki dzieci z czeskich Lidic.

31 maja 1962 roku, nazistowski zbrodniarz wojenny, sprawca jednej z największych zbrodni przeciwko ludzkości, główny koordynator i wykonawca planu Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Żydowskiej, Adolf Eichmann został powieszony na podstawie wyroku izraelskiego sądu, który uznał go za winnego zbrodni wojennych podczas II wojny światowej. Eichmann został powieszony, jego ciało zostało spalone, a prochy rozsypane na morzu, poza wodami terytorialnymi Izraela.

Wyrok śmierci dla Adolfa Eichmanna był jedynym takim wyrokiem wydanym przez sąd w Izraelu.


Posłuchaj archiwalnych dźwięków z procesu Adolfa Eichmanna.

sg/bs

Czytaj także

Nieznane nagrania Eichmanna: "żałuję, że nie zdziałaliśmy więcej"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 12:24
- Byłem idealistą, a nie byle tępym wykonawcą rozkazów. (...) nie zrobiliśmy naszej roboty poprawnie. Można było zdziałać więcej - takie słowa padły z ust Adolfa Eichmanna podczas wywiadu udzielonego nazistowskim dziennikarzom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dokumenty dotyczące sprawy Eichmanna odtajnione

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 17:30
Proces hitlerowskiego zbrodniarza był wykorzystywany w Izraelu do celów politycznych.
rozwiń zwiń