X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

"Kultura" po raz pierwszy

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 00:00
19 czerwca 1947 roku w Rzymie ukazał się pierwszy numer emigracyjnego pisma, później wydawanego w Paryżu i redagowanego przez Jerzego Giedroycia.
Audio
  • Jerzy Giedroyc o powstaniu "Kultury" i stosunku władz francuskich do Instytutu Literackiego. Rozmowa Anny Rzeczyckiej. (RFI, brak daty)
Trzy numery Kultury
Trzy numery "Kultury"Foto: Instytut Literacki

Jak wspominał Giedroyc, pismo było produktem ubocznym, kwiatkiem do kożucha. Najważniejsze dla Redaktora pozostawało wydawanie książek. Pomyślana jako stricte literacki kwartalnik, "Kultura" stała się jednak najważniejszym periodykiem polskiej emigracji.

ZAPRASZAMY NA SPECJALNĄ STRONĘ POŚWIĘCONĄ JERZEMU GIEDROYCIOWI

W październiku 1947 roku Giedroyc przeniósł wydawnictwo do Maisons-Laffitte pod Paryżem. “Kultura” stała się miesięcznikiem. Tam wydany został drugi zeszyt i kolejne - aż do 637. numeru. Na przekór trudnościom finansowym oraz politycznym pismo przetrwało i zachowało pełną niezależność. Redaktor potrafił nakłonić do współpracy najwybitniejszych polskich publicystów i pisarzy na emigracji. Z czasem zaczął drukować utwory autorów krajowych, nieakceptowalne dla PRL-owskiej cenzury.

Rozwijała się też działalność wydawnicza Instytutu Literackiego. Od 1962 roku zaczęły wychodzić “Zeszyty Historyczne”, poświęcone najnowszym dziejom Polski, Europy Środkowej i Wschodniej. Do września 2000 ukazało się 511 tomów Biblioteki "Kultury", w tym 132 numery "Zeszytów Historycznych".

Od pierwszego do ostatniego numeru, pismo było redagowane przez Jerzego Giedroycia; to on nadawał ostateczny kształt każdemu numerowi. Sam niewiele pisał, bo jak wielokrotnie powtarzał, redaktor jest reżyserem, a reżyser rzadko bywa dobrym aktorem.

“Giedroyc bardzo słusznie zapowiedział, że po jego śmierci 'Kultura' przestanie wychodzić - mówił Gustaw Herling-Grudziński. - Zostanie archiwum, biblioteka, ale nie “Kultura”, bo ona jest absolutnie Jego dziełem”.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Korespondencja Giedroycia z Janem Nowakiem Jeziorańskim

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 10:15
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między Ameryką a Maisons-Laffitte

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 13:52
„Listy 1964-1972” to drugi tom wspólnej korespondencji Giedroycia i Miłosza. Na te lata przypada nieustający, wielopłaszczyznowy spór między Redaktorem a Poetą. Spór mimo wszystko przepełniony serdecznością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ukraina była bliska sercu Giedroycia”

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2012 19:43
Prof. Rafał Habielski i Prof. Janusz Korek zgodzili się, że dla Jerzego Giedroycia, twórcy paryskiej "Kultury”, jednym z głównych celów życiowych było działanie na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego.
rozwiń zwiń