Historia
Artykuł nie istnieje.
Czytaj także

Ofensywa w Ardenach. Desperacka akcja III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2023 05:40
Hitlerowi dwa razy udało się nabrać zachodnich dowódców na ten sam podstęp. Jednak, o ile w 1940 roku, dzięki zaskakującemu manewrowi z terenu górzystych Ardenów, udało mu się pokonać Francję, o tyle w 1944 roku powtórzenie tego sukcesu nie było już możliwe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna włosko-abisyńska – kolonialne zapędy Mussoliniego

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 06:06
- Wojną z Etiopią Włochy wkroczyły na drogę agresji, tworząc precedens ułatwiający później agresywną politykę Hitlera – wyjaśniał dr Mieczysław Żochowski w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Włochy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Napaść na Grecję. Kosztowny błąd Mussoliniego

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 05:30
- Niepodległa Grecja to żywy lotniskowiec brytyjski, który będzie niepokoił Niemców rozpoczynających wojnę na wschodzie. Dlatego Hitler opóźnia atak na Rosję i rusza na Bałkany – mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żelazna Gwardia – rumuńscy faszyści

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 05:30
Żelazna Gwardia destabilizowała życie polityczne Rumunii w całym okresie międzywojennym. Brutalnym terrorem wyrażała swoje niezadowolenie ze swoistej rumuńskiej sejmokracji. Do samego końca zachowała swój bojówkarski charakter.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Słabość demokracji i parlamentaryzmu". Prof. Maciej Marszał o źródłach włoskiego faszyzmu

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 09:05
- W latach 20. ub. wieku faszyzm był postrzegany niemalże jako ruch romantyczny. Zachwycony był nim Winston Churchill. Ten ruch był postrzegany jako coś, co doprowadzi do zburzenia starego, liberalnego, parlamentarnego świata, co zaprowadzi nowy porządek - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Marszał, politolog i prawnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marsz Czarnych Koszul na Rzym. Koniec monarchii, początek dyktatury

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 05:40
31 października 1922 roku Benito Mussolini został premierem Włoch. Funkcję tę objął za sprawą zamachu stanu zorganizowanego przez faszystowskie bojówki. W efekcie na przestrzeni zaledwie kilku lat królestwo przemieniło się w państwo dyktatorskie, rządzone twardą ręką przez Duce. 
rozwiń zwiń