X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Historia nie musi być nudna

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 06:00
Jedna z najbardziej popularnych placówek muzealnych w Polsce ma już 14 lat. Muzeum Powstania Warszawskiego zostało otwarte 31 lipca 2004 roku w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania.
Audio
  • Otwarcie Muzeum Powstania Warszawskiego. Audycja "Tym żył świat" (31.07.2004)
  • Po Muzeum Powstania Warszawskiego oprowadza jego kustosz, Szymon Niedziela. Prezentuje on zgromadzone zbiory oraz multimedialne atrakcje wystawy (16.01.2008)
  • Z wizytą w długo oczekiwanym Muzeum Powstania Warszawskiego. Założenia twórców ekspozycji i charakterystyka poszczególnych sal (01.08.2004)
Muzeum Powstania Warszawskiego. Replika samolotu Liberator B24-J, który w czasie II wojny światowej latał nad powstańczą Warszawą. PAPGrzegorz Jakubowski
Muzeum Powstania Warszawskiego. Replika samolotu Liberator B24-J, który w czasie II wojny światowej latał nad powstańczą Warszawą. PAP/Grzegorz Jakubowski

Jest to jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu na świecie. Pierwsza w kraju instytucja, która utworzyła Archiwum Historii Mówionej - to forma wykorzystująca nowoczesne techniki audiowizualne gromadzenia wspomnień uczestników powstania. AHM zawiera kilka tysięcy wielogodzinnych nagrań z relacjami kombatantów.

Muzeum różni się od innych muzeów tym, że poprzez swój charakter komunikatywny i otwarty dla zwiedzających, przyciąga młodego odbiorcę. Tradycyjne ekspozycje z samymi eksponatami w gablotach nie są już dziś ciekawe, szczególnie dla młodzieży.

- Chcieliśmy pokazać, że eksponat może być ciekawy. Staramy się, żeby eksponaty znalazły się obok ekranów, komputerów, plansz, map multimedialnych, wszelkich nowinek technicznych. Odbiorca może "przeżyć” powstanie, poczuć atmosferę tamtych dni - mówi Lena Cichocka, teatrolog, współtwórczyni wystawy.

Ekspozycja zlokalizowana jest na trzech kondygnacjach. Na powierzchni ponad trzech tysięcy metrów kwadratowych znajduje się około 1000 eksponatów: kroniki filmowe, zdjęcia, dokumenty, tablice informacyjne. Centralnym miejscem muzeum jest monument z bijącym sercem.

- Dźwięk bicia serca jest słyszany w całej przestrzeni muzealnej i do tego dochodzą dziury po kulach w monumencie z których dobiegają inne dźwięki - mówi Filip Różański, autor dźwięków prezentowanych podczas ekspozycji.

Słyszymy odgłosy walczącej Warszawy, nalot i bombardowanie miasta. Zobaczyć możemy też maszyny drukarskie z lat 40. W największej hali znajduje się zrekonstruowany samolot Liberator, który w czasie II wojny światowej latał nad powstańczą Warszawą.
Historii mogą się tu uczyć także dzieci, w specjalnie dla nich zaaranżowanej Sali Małego Powstańca.

mk

Czytaj także

Kolekcja odebrana powstańcowi trafiła do muzeum

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 16:57
Policja przekazała Muzeum Powstania Warszawskiego część kolekcji broni powstańca majora Waldemara Nowakowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Powstania Warszawskiego w telefonie

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 12:00
Historię i powstańcze fotografie wybranych punktów stolicy związanych ze zrywem będzie można poznać dzięki plakatom z fotokodami
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komiksowo o losach Powstańców Warszawskich

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 13:00
W tym roku zadaniem uczestników konkursu będzie narysowanie komiksu o powojennych losach powstańców i cywilów, którzy im pomagali.
rozwiń zwiń