Historia

Brutalna agresja na Kuwejt

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 08:00
- O godzinie 3.00 w nocy iracka armia napadła na Kuwejt. Po kilku godzinach prawie bez przeszkód dotarła do stolicy – komunikat tej treści podały wszystkie agencje świata. 2 sierpnia 1990 roku rozpoczęła się I wojna w Zatoce Perskiej.
Audio
  • Agresja Iraku na Kuwejt - fragm. audycji "7 dni w kraju i na świecie"
  • Reakcje świata na wojnę w Zatoce Perskiej - fragm. audycji "7 dni w kraju i na świecie"
  • Konflikt narasta, Polacy wracają do kraju - fragm. audycji "7 dni w kraju i na świecie"
Płonące szyby naftowe w Kuwejcie podpalone przez wojska irackie, PAPEPA
Płonące szyby naftowe w Kuwejcie podpalone przez wojska irackie, PAP/EPA

Prezydent Iraku Saddam Husajn wykorzystał fakt, że na arenie międzynarodowej nastąpiły znaczące zmiany (upadek ZSRR, zjednoczenie Niemiec). Sądził, że nie będzie zdecydowanej reakcji świata na agresję. Brutalna agresja Iraku na niewielkiego sąsiada spotkała się jednak z powszechnym potępieniem na całym świecie. 6 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła rezolucję nr 661, która zakazywała handlu z Irakiem, a także zawieszono połączenia lotnicze i zamrożono aktywa irackiego rządu za granicą.

- Stany Zjednoczone i ich sojusznicy wysyłają kolejne okręty, aby zapewnić blokadę morską Iraku, podczas, gdy ten ostatni przerzuca dalsze wojska do Kuwejtu. Prawdziwa armada ponad 50 okrętów amerykańskich, brytyjskich i francuskich ma na dniach znaleźć się w Zatoce, aby narzucić blokadę, zmierzającą do zahamowania irackiego handlu. W Waszyngtonie uważa się, że nacisk gospodarczy będzie najlepszym sposobem na opuszczenie Kuwejtu przez siły Saddama Hussajna – donosiło radio Waszyngton.

- Jednocześnie wg źródeł z Pentagonu, USA mogłyby wysłać do Arabii Saudyjskiej nawet 250 tys. żołnierzy celem przeciwstawienia się siłom irackim – mówił komentator radiowy.

Rada Bezpieczeństwa, w wydanej rezolucji, popartej przez wszystkie wszystkie kraje, ogłosiła,  że aneksja Kuwejtu przez Irak jest nieważna i nieistniejąca.

W reakcji na wydarzenia w zatoce Perskiej zebrał się szczyt arabski w Kairze , obradowali też szefowie dyplomacji NATO.

Husajn tymczasem wzywał ludy arabskie i muzułmanów na całym świecie do wzniecenie powstania i do obrony Mekki, będącej, jak mówił ”w niewoli Amerykanów i syjonistów”.

Główną rolę w likwidacji skutków agresji odegrały Stany Zjednoczone. Przeprowadzono dwie operacje: Desert Shield (od 7 sierpnia 1990 – miała to być ochrona zagrożonej przez Saddama Husajna Arabii Saudyjskiej). ONZ po licznych ostrzeżeniach wobec Iraku postawiła ultimatum wycofania się wojsk irackich z Kuwejtu do 15 stycznia 1991. Po upływie tego terminu rozpoczęła się operacja ”Pustynna Burza”. 25 lutego generał Norman Schwarzkopf poprowadził ofensywę lądową, która trwała trzy dni. Ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush ogłosił zwycięskie zakończenie wojny i wyzwolenie Kuwejtu. Saddam Husajn przyjął warunki rozejmu.

Posłuchaj jak wyglądały pierwsze dni wojny w Zatoce Perskiej i  jakie były reakcje świata na to wydarzenie.

Czytaj także

Początek II wojny w Zatoce Perskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2008 09:15
Archiwalne taśmy Polskiego Radia to prawdziwa skarbnica wiedzy. W programie „TuBaron” odkrywamy to, co najcenniejsze. Głosy wybitnych postaci, wielkie wydarzenia polityczne, kulturalne i sportowe. Często zapomniane momenty historii najnowszej.
rozwiń zwiń