Historia

Nagasaki zrównane z ziemią

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 06:00
O 11.01 czasu miejscowego nad japońskim miastem eksplodowała druga bomba atomowa, zrzucona z amerykańskiego bombowca B-29 Bock's Car. Był 8 sierpnia 1945 roku.
Audio
  • Sylwetka Harry'ego Trumana – 33. prezydenta Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialnego za zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki. Fragmenty archiwalnych nagrań przemówień Trumana.
  • Rywalizacja atomowa z Ameryką. Radzieckie badania w dziedzinie broni atomowej i bomby wodorowej. Rozwój programu rakietowego po śmierci Józefa Stalina.
Dym po zrzuceniu bomby atomowej na Nagasaki.  PAPEPANAGASAKI ATOMIC BOMB MUSEUM
Dym po zrzuceniu bomby atomowej na Nagasaki. PAP/EPA/NAGASAKI ATOMIC BOMB MUSEUM

6 sierpnia 1945 roku, na krótko przed zakończeniem drugiej wojny światowej, Amerykanie zrzucili pierwszą bombę atomową na Hiroszimę. Trzy dni później, 8 sierpnia nastąpił drugi i ostatni w historii jądrowy atak - na Nagasaki.

Ze względu na rozmiary, bombę nazwano "Fat Man", ważyła bowiem 4 i pół tony, miała ponad 3 metry długości i średnicę półtora metra. Była znacznie większa niż bomba "Little Boy", zrzucona na Hiroszimę.

W Nagasaki zginęły 74 tysiące mieszkańców, dalszych 45 tysięcy zmarło później. Łącznie w wyniku obu eksplozji - w Hiroszimie i Nagasaki - poniosło śmierć lub zostało dotkniętych skutkami promieniowania ponad 400 tysięcy osób.

Amerykanie zdecydowali o zrzuceniu bomb atomowych po obradach konferencji w Poczdamie. Japonia odrzuciła wystosowane przez aliantów ultimatum i wezwanie do bezwarunkowej kapitulacji. Premier Kantaro Suzuki oświadczył, że deklarację poczdamską należy zignorować.

Decyzje o użyciu bomby atomowej w Hiroszimie i Nagasaki podjął 33. prezydent Stanów Zjednoczonych, Harry Truman.

- Truman zawsze twierdził, że użycie tych dwóch bomb atomowych, na Hiroszimę i Nagasaki  oszczędziło amerykanom wielu ofiar. Uważał, że gdyby Amerykanie musieli dokonać inwazji lądowej na wyspy japońskie, niewątpliwie kosztowałoby to życie wielu tysięcy ludzi – mówi biograf amerykańskich prezydentów, Longin Pastusiak.

Wybuch amerykańskiej bomby atomowej zapoczątkował nowa erę w dziejach świata, erę atomową. Już cztery lata później do “klubu” atomowego dołączył Związek Radziecki.

mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Producent smutku z Nagasaki

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 19:00
Eric Faye napisał książkę krótką, oszczędną, liczącą blisko sto stron. Przemycił w niej tak wiele treści, że należy przeczytać ją kilka razy, by odkryć wszystkie jej warstwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wnuk Trumana w Hiroszimie: jestem poruszony

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2012 12:35
Hołd ofiarom wybuchu bomby atomowej w Japonii oddał Clifton Truman Daniel, starszy wnuk byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych.
rozwiń zwiń