X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Nagasaki zrównane z ziemią. 74. rocznica zrzucenia bomby atomowej

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 06:00
O 11.01 czasu miejscowego nad japońskim miastem eksplodowała druga bomba atomowa, zrzucona z amerykańskiego bombowca B-29 Bock's Car. Był 9 sierpnia 1945 roku.
Audio
  • Sylwetka Harry'ego Trumana – 33. prezydenta Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialnego za zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki. Fragmenty archiwalnych nagrań przemówień Trumana.
  • Rywalizacja atomowa z Ameryką. Radzieckie badania w dziedzinie broni atomowej i bomby wodorowej. Rozwój programu rakietowego po śmierci Józefa Stalina.
Dym po zrzuceniu bomby atomowej na Nagasaki.  PAPEPANAGASAKI ATOMIC BOMB MUSEUM
Dym po zrzuceniu bomby atomowej na Nagasaki. PAP/EPA/NAGASAKI ATOMIC BOMB MUSEUM

6 sierpnia 1945 roku, na krótko przed zakończeniem drugiej wojny światowej, Amerykanie zrzucili pierwszą bombę atomową na Hiroszimę. Trzy dni później, 8 sierpnia nastąpił drugi i ostatni w historii jądrowy atak - na Nagasaki.

Ze względu na rozmiary, bombę nazwano "Fat Man", ważyła bowiem 4 i pół tony, miała ponad 3 metry długości i średnicę półtora metra. Była znacznie większa niż bomba "Little Boy", zrzucona na Hiroszimę.

W Nagasaki zginęły 74 tysiące mieszkańców, dalszych 45 tysięcy zmarło później. Łącznie w wyniku obu eksplozji - w Hiroszimie i Nagasaki - poniosło śmierć lub zostało dotkniętych skutkami promieniowania ponad 400 tysięcy osób.

Amerykanie zdecydowali o zrzuceniu bomb atomowych po obradach konferencji w Poczdamie. Japonia odrzuciła wystosowane przez aliantów ultimatum i wezwanie do bezwarunkowej kapitulacji. Premier Kantaro Suzuki oświadczył, że deklarację poczdamską należy zignorować.

Decyzje o użyciu bomby atomowej w Hiroszimie i Nagasaki podjął 33. prezydent Stanów Zjednoczonych, Harry Truman.

- Truman zawsze twierdził, że użycie tych dwóch bomb atomowych, na Hiroszimę i Nagasaki  oszczędziło amerykanom wielu ofiar. Uważał, że gdyby Amerykanie musieli dokonać inwazji lądowej na wyspy japońskie, niewątpliwie kosztowałoby to życie wielu tysięcy ludzi – mówi biograf amerykańskich prezydentów, Longin Pastusiak.

Wybuch amerykańskiej bomby atomowej zapoczątkował nowa erę w dziejach świata, erę atomową. Już cztery lata później do “klubu” atomowego dołączył Związek Radziecki.

p

mk

Czytaj także

Producent smutku z Nagasaki

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 19:00
Eric Faye napisał książkę krótką, oszczędną, liczącą blisko sto stron. Przemycił w niej tak wiele treści, że należy przeczytać ją kilka razy, by odkryć wszystkie jej warstwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wnuk Trumana w Hiroszimie: jestem poruszony

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2012 12:35
Hołd ofiarom wybuchu bomby atomowej w Japonii oddał Clifton Truman Daniel, starszy wnuk byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych.
rozwiń zwiń