Historia

Nagasaki zrównane z ziemią. 78. rocznica zrzucenia bomby atomowej

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2023 05:45
O 11.01 czasu miejscowego nad japońskim miastem eksplodowała druga bomba atomowa, zrzucona z amerykańskiego bombowca B-29 Bock's Car. Był 9 sierpnia 1945 roku.
Dym po zrzuceniu bomby atomowej na Nagasaki.  PAPEPANAGASAKI ATOMIC BOMB MUSEUM
Dym po zrzuceniu bomby atomowej na Nagasaki. PAP/EPA/NAGASAKI ATOMIC BOMB MUSEUM

6 sierpnia 1945 roku, na krótko przed zakończeniem drugiej wojny światowej, Amerykanie zrzucili pierwszą bombę atomową na Hiroszimę. Trzy dni później, 9 sierpnia nastąpił drugi i ostatni w historii jądrowy atak - na Nagasaki.

Ze względu na rozmiary, bombę nazwano "Fat Man", ważyła bowiem 4 i pół tony, miała ponad 3 metry długości i średnicę półtora metra. Była znacznie większa niż bomba "Little Boy", zrzucona na Hiroszimę.

W Nagasaki zginęły 74 tysiące mieszkańców, dalszych 45 tysięcy zmarło później. Łącznie w wyniku obu eksplozji - w Hiroszimie i Nagasaki - poniosło śmierć lub zostało dotkniętych skutkami promieniowania ponad 400 tysięcy osób.

Amerykanie zdecydowali o zrzuceniu bomb atomowych po obradach konferencji w Poczdamie. Japonia odrzuciła wystosowane przez aliantów ultimatum i wezwanie do bezwarunkowej kapitulacji. Premier Kantaro Suzuki oświadczył, że deklarację poczdamską należy zignorować.

Decyzje o użyciu bomby atomowej w Hiroszimie i Nagasaki podjął 33. prezydent Stanów Zjednoczonych, Harry Truman.

- Truman zawsze twierdził, że użycie tych dwóch bomb atomowych, na Hiroszimę i Nagasaki  oszczędziło amerykanom wielu ofiar. Uważał, że gdyby Amerykanie musieli dokonać inwazji lądowej na wyspy japońskie, niewątpliwie kosztowałoby to życie wielu tysięcy ludzi – mówi biograf amerykańskich prezydentów, Longin Pastusiak.

Posłuchaj
29:44 harry truman_sylwetka.mp3 Sylwetka Harry'ego Trumana – 33. prezydenta Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialnego za zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki. Fragmenty archiwalnych nagrań przemówień Trumana.

Wybuch amerykańskiej bomby atomowej zapoczątkował nowa erę w dziejach świata, erę atomową. Już cztery lata później do “klubu” atomowego dołączył Związek Radziecki.

Posłuchaj
09:53 rywalizacja atomowa z ameryką.mp3 Rywalizacja atomowa z Ameryką. Radzieckie badania w dziedzinie broni atomowej i bomby wodorowej. Rozwój programu rakietowego po śmierci Józefa Stalina.

 

p

mk

Czytaj także

Producent smutku z Nagasaki

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 19:00
Eric Faye napisał książkę krótką, oszczędną, liczącą blisko sto stron. Przemycił w niej tak wiele treści, że należy przeczytać ją kilka razy, by odkryć wszystkie jej warstwy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wnuk Trumana w Hiroszimie: jestem poruszony

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2012 12:35
Hołd ofiarom wybuchu bomby atomowej w Japonii oddał Clifton Truman Daniel, starszy wnuk byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych.
rozwiń zwiń