Historia

Edyta Stein. Odważna kobieta w diabelskich czasach

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2023 05:40
1 maja 1987 papież Jan Paweł II beatyfikował Edytę Stein – niemiecką filozofkę pochodzenia żydowskiego, karmelitankę zamordowaną w 1942 roku w niemieckim obozie śmierci Auschwitz-Birkenau.
Edyta Stein
Edyta SteinFoto: PAP/Shutterstock

Edyta Stein urodziła się w 1891 roku we Wrocławiu jako jedenaste dziecko pobożnej żydowskiej rodziny. Studiowała filozofię, historię i germanistykę na uniwersytetach we Wrocławiu i Getyndze.


Posłuchaj
15:23 W strumieniu czasu – Edyta Stein.mp3 W strumieniu czasu – sylwetka Edyty Stein. (PR, 8.08.2012)

Posłuchaj
40:35 W klubie Edyty Stein.mp3 Wrocławskie Towarzystwo im. Edyty Stein. (PR, 8.08.2012)

  

Kariera naukowa

Została asystentką profesora Edmunda Husserla z Uniwersytetu we Fryburgu Bryzgowijskim, twórcy ważnego nurtu filozoficznego – fenomenologii. Husserl pisał o niej: "Dr Stein zdobyła rozległe i głębokie wykształcenie filozoficzne, a jej kwalifikacje do samodzielnych badań naukowych i prowadzenia wykładów, nie ulegają kwestii. Jeżeli droga kariery uniwersyteckiej miałaby zostać otwarta dla kobiet, to mógłbym na bezwzględnie pierwszym miejscu i jak najgoręcej polecić ją jako kandydatkę do habilitacji".

Edyta Stein przyjaźniła się z polskim filozofem Romanem Ingardenem, który był świadkiem jej duchowych przemian.

Nawrócenie

W wieku 31 lat przeszła na katolicyzm. Jej chrzest miał miejsce 1 stycznia 1922 roku. Dziesięć lat później wstąpiła do zakonu karmelitanek i przyjęła imię - Teresa Benedykta od Krzyża.

Aresztowanie i deportacja do obozu w Auschwitz

2 sierpnia 1942 Edyta Stein została aresztowana przez niemieckie Gestapo w klasztorze karmelitanek w holenderskim Echt. 7 sierpnia zakonnica została deportowana do obozu w Auschwitz. W transporcie znalazła się jej siostra Róża, także karmelitanka. Wśród 986 osób znajdowało się kilkudziesięciu ochrzczonych Żydów.

Po selekcji na rampie do obozu skierowano 315 mężczyzn i 149 kobiet. Pozostałe 523 osoby, w tym Edytę Stein i jej siostrę Różę, Niemcy zgładzili 9 sierpnia 1942 w jednej z pierwszych komór gazowych w Birkenau.

Święta Teresa Benedykta od Krzyża

W 1987 roku Teresa Benedykta od Krzyża została beatyfikowana przez Jana Pawła II, a 11 lat później - 11 października 1998 - kanonizowana.

Wspominając z głębokim szacunkiem osobę Edyty Stein, Jan Paweł II mówił: - Jeszcze na kilka dni przed swą deportacją święta zakonnica odmówiła propozycji uratowania życia, odpowiadając: "Nie róbcie tego. Dlaczego miałabym być wyłączona? Czy sprawiedliwość nie polega właśnie na tym, abym nie czerpała korzyści z faktu mojego chrztu? Jeśli nie wolno mi podzielić losu moich braci i sióstr, moje życie byłoby - w pewnym sensie – zniszczone".

Edyta Stein jest pierwszą Żydówką, która przeszła na katolicyzm i została kanonizowana. Przypadająca 9 sierpnia rocznica śmierci świętej jest w kościele katolickim dniem modlitw za ofiary Holokaustu.

mk

Czytaj także

Niemcy budują Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2012 00:00
27 kwietnia 1940 roku, Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler wydał inspektorowi obozów koncentracyjnych Oberfuehrerowi Richardowi Gluecksowi rozkaz założenia w Oświęcimiu obozu koncentracyjnego. W ten sposób rozpoczęła się historia KL Auschwitz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rudolf Hoess - zbrodniarz, ludobójca, bestia…

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2023 05:40
- Ginęło się w kloace, ginęło się pod murem, ginęło się w piwnicy, ginęło się w komorze gazowej. Bezimiennie, brzydko, w łachmanach, bez sławy i chwały – mówił jeden ze świadków zeznających w procesie Rudolfa Hoessa, komendanta KL Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Byli strażnicy z Auschwitz podejrzani o morderstwo. Będzie śledztwo

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 14:25
Do niemieckiej prokuratury wpłyną akta 30 byłych strażników z obozu zagłady Auschwitz. Niedługo ruszy postępowanie w ich sprawie. Podejrzanym zarzuca się współudział w morderstwie.
rozwiń zwiń