X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Drugi proces oświęcimski – załoga Auschwitz-Birkenau przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 06:00
10 sierpnia 1965 zakończył się proces przeciwko załodze niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Wyrok był zniewagą dla 4 milionów zamordowanych.
Audio
  • Pierwsze relacje Tadeusza Nowakowskiego - specjalnego wysłannika Rozgłośni Polskiej RWE – z procesu przeciwko załodze niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. (RWE, 23.12.1963)
  • Relacja Tadeusza Nowakowskiego z ósmego dnia procesu przeciwko załodze niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. (RWE, 16.01.1964)
  • Kolejny dzień procesu przeciwko załodze niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Relacja Tadeusza Nowakowskiego. (RWE, 17.01.1964)
Personel Auschwitz-Birkenau podczas procesu w Norymberdze (grudzień 1946)
Personel Auschwitz-Birkenau podczas procesu w Norymberdze (grudzień 1946)Foto: Niemieckie Archiwum Federalne/Wikipedia/CreativeCommons

Drugi proces oświęcimski, proces członków załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, toczył się w dniach od 20 grudnia 1963 do 10 sierpnia 1965 roku. Odbywał się on przed zachodnioniemieckim sądem we Frankfurcie nad Menem.

Mimo, że przeciw 20 zbrodniarzom Oświęcimskim zeznawało 365 świadków, a także dostępny był  bardzo obszerny materiał dowodowy, to niemal każdy z oskarżonych twierdził, że jest niewinny.

Tylko gestapowiec Hans Stark przyznał się w ostatnim słowie do mordowania więźniów, tłumacząc, że w takim duchu został wychowany przez Hitlerjugend i SS. "Zapomniałem o dziesięciu przykazaniach Boskich, a uwierzyłem w program partyjny" - słowa Starka przytacza obecny na procesie specjalny wysłannik Rozgłośni Polskiej RWE, Tadeusz Nowakowski.

Reszta oprawców z Oświęcimia w swoich ostatnich słowach twierdziła: dentysta, dr Willy Frank: “Ratowałem więźniom życie. Jestem niewinny”; dentysta dr Willi Schatz: ”Nikomu krzywdy nie wyrządziłem. Jestem niewinny”; aptekarz, dr Victor Capesius: “Na rampie zbierałem tylko lekarstwa dla więźniów. Jestem niewinny”; morderca tysięcy ludzi przez zastrzyk fenolu, sanitariusz Josef Klehr: “Nie poczuwam się do niczego. Jestem niewinny”; kapo Emil Bednarek: ”Nigdy nie zabiłem, nigdy nie katowałem”.

Do samego końca tego wstrząsającego, trwającego dwadzieścia miesięcy procesu zbrodniarze hitlerowscy nie wykazali skruchy. Mimo wielu dowodów zbrodni oraz przeprowadzenia oględzin obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, wyroki zapadły dość łagodne.

Decyzje sądu frankfurckiego oburzyły cały świat. Sześciu oskarżonych zostało skazanych na karę dożywotniego więzienia, jedenastu na karę więzienia od 3 do 11 lat, trzech zostało uniewinnionych.

Mordercy zza biurka, funkcjonariusze gestapo i lekarze, którzy przeprowadzali selekcję na rampie potraktowani zostali z nadzwyczajną wyrozumiałością.

mk

Czytaj także

Auschwitz – między zbrodnią a świętości

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2007 22:15
Nie można mówić o historii obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, jak i w ogóle o obozach koncentracyjnych nie opowiadając o przemocy i brutalności na jaką każdego dnia narażeni byli więźniowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: KL Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 00:40
27stycznia2010, godz. 18:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ocalić od zapomnienia

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 10:00
- Żeby przeżyć, trzeba było znaleźć sposób. Czasami po prostu przekupowałyśmy pilnujące nas Niemki - wspomina była więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbruck.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mówić o traumie obozu

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 15:45
Paradoksalnie trudniej było przetrwać w obozie koncentracyjnym kilka miesięcy niż pięć lat - przekonywał Piotr Filipkowski, autor książki o więźniach lagru Mauntahausen.
rozwiń zwiń