Historia

Pierwsza audycja radiowej Jedynki: "Halo, halo! Tu Polskie Radio Warszawa!"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 05:59
18 kwietnia 1926 roku rozpoczęła regularną emisję pierwsza polska stacja radiowa - obecna Jedynka. 
Audio
  • 75 lat w eterze - audycja dokumentalna Barbary Grębeckiej
Janina Sztompkówna (1903-1939), pierwsza spikerka Polskiego Radia, lata 1926-1928,  Album Zofii  Sokołowskiej.
Janina Sztompkówna (1903-1939), pierwsza spikerka Polskiego Radia, lata 1926-1928, Album Zofii Sokołowskiej.Foto: Archiwum Polskiego Radia

Jej szefem, a zarazem honorowym spikerem został inżynier Roman Rudniewski.

- Zaczęliśmy w zespole pięciu osób. Byłem ja, dwóch inżynierów, elektromonter i spikerka Halina Wilczyńska. Było tyle emocji, radio było taką nowością, że podchodzono do niego jak do jakiegoś dziwa, które trzeba czym prędzej zobaczyć i pochwalić się, że się je widziało i słyszało - wspominał Roman Rudniewski.

- Pamiętam, stanąłem wtedy z wielką tremą przed mikrofonem, zapowiadając: "Tu próbna stacja PTR, fala 385 metrów". I otrzymaliśmy w kilka dni po pierwszych naszych nadaniach wiadomości z Wiednia, z Paryża, z Londynu. Odezwały się do nas rozmaite osoby z Polonii zagranicznej, które nasz program odebrały i cieszyły się niesłychanie, że wreszcie mogły usłyszeć ojczysty język - mówił 40 lat później Roman Rudniewski.

W uruchomionej rozgłośni występowali praktycznie wszyscy znani warszawscy artyści teatru, opery i operetki.

Tadeusz Bocheński, nestor polskich spikerów, który po raz pierwszy stanął przed mikrofonem 26 kwietnia 1926 roku, opowiadał:

- Wyglądało to bardzo śmiesznie, bardzo prymitywnie. Po prostu przed mikrofonem stawiało się gramofon sprężynowy i trzeba było go jeszcze nakręcać, by puścić z płyty sygnał czy inny dźwięk. Zdarzało się, że ta sprężyna się rozkręcała, a wraz z nią deformowało się też nagranie.

Historyk radia, dr Maciej Kwiatkowski mówił:

- To, co jest zmorą radiowców, to poczucie ulotności słowa. Mówi się do siteczka i to gdzieś ginie w bezmiarze eteru. Ma się poczucie, że z tego nic nie zostaje w ludzkiej pamięci. Ale ja doświadczyłem wielokrotnie, że radio wcale nie jest takim medium, w którym "słowa ulatują, a pisma zostają".

Opowieści ludzi radia, dramatyczny apel prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego o rozpoczynającej się wojnie, wspomnienia Zbigniewa Świętochowskiego, spikera powstańczej radiostacji "Błyskawica", pierwsze relacje po zakończeniu wojny - archiwalne dźwięki sprzed lat w dokumentalnej audycji Barbary Grębeckiej, nagranej z okazji 75. rocznicy powstania Polskiego Radia.

bs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Radio Lwów: stukano w ściankę i spiker zaczynał

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 06:00
- Warszawa wreszcie zrozumiała, że lwowianie umieli odkryć duszę mikrofonu, tzn. zrozumieli co to naprawdę jest radio - wspominał dr Czesław Halski, pracownik lwowskiej rozgłośni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Weber – legenda Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 06:00
"W Reminiscencjach Muzycznych wita Państwa Jan Weber" - tak przez lata rozpoczynała się sztandarowa audycja w Programie 3. Przez prawie 30 lat ciepły głos Jana Webera wprowadzał słuchaczy w magiczny świat muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Ligoń – patron Radia Katowice

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 06:00
140 lat temu, 27 lipca 1879, urodził się Stanisław Ligoń, znany pod pseudonimem Karlik z Kocyndra – wybitny artysta i działacz niepodległościowy, ale także znakomity radiowiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włada Majewska - dziennikarka i działaczka emigracyjna

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 05:45
109 lat temu urodziła się gwiazda audycji w przedwojennym Radiu Lwów, dziennikarka RWE i laureatka Diamentowego Mikrofonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Zalewski – legenda radiowej prognozy pogody

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 06:00
"Zalewski powiedział, że będzie ładna pogoda, można jechać na urlop" – tak mówiło wielu słuchaczy Polskiego Radia. Dziennikarz Jedynki przez lata prowadzący "Ekoradio" był autorytetem w kwestii prognozy pogody, rolnictwa i ochrony przyrody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopin wśród huku bombardowania. Ostatni dzień nadawania Polskiego Radia we wrześniu 1939

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 07:00
23 września 1939 roku warszawska rozgłośnia Polskiego Radia przestała pracować. Zanim to nastąpiło, radioodbiorcy mogli posłuchać koncertu kompozycji Fryderyka Chopina w wykonaniu Władysława Szpilmana.
rozwiń zwiń