Historia

Zamach na człowieka, który wskrzesił wielkość Francji

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 06:00
Generał Charles de Gaulle, jeden z najwybitniejszych polityków w historii Francji, nie był człowiekiem łatwym i układnym. Jego twardy charakter przysporzył mu wielu przeciwników.
Audio
  • Gen. Charles de Gaulle - życie, myśl i czyny. Archiwalna audycja Pawła Zaremby, dziennikarza Rozgłośni Polskiej RWE (cz.1)
  • Gen. Charles de Gaulle - życie, myśl i czyny. Archiwalna audycja Pawła Zaremby, dziennikarza Rozgłośni Polskiej RWE (cz.2)
  • "Niech żyje Polska! Nasza droga, szlachetna, waleczna Polska!" - fragm. przemówienia wygłoszonego po polsku przez gen. Charlesa de Gaulle'a podczas wizyty w naszym kraju w 1967 r.
  • Generał Charles de Gaulle – audycja z cyklu „Postacie XX wieku”
Charles de Gaulle, wikipedia
Charles de Gaulle, wikipedia

51 lat temu, 22 sierpnia 1962 roku, na przedmieściach Paryża doszło do nieudanego zamachu OAS (Organizacji Tajnej Armii) na prezydenta Francji, generała Charles’a de Gaulle’a.

Przywódca akcji pułkownik Jean-Marie Bastien-Thiry został stracony w marcu 1963 roku. Reakcja władz francuskich skierowana przeciwko OAS spowodowała, że organizacja praktycznie przestała istnieć.

Działalność OAS została odnotowana na kartach światowej literatury. Jedna z najsłynniejszych książek brytyjskiego pisarza Fredericka Forsytha "Dzień Szakala”, jest opowieścią o zamachu na generała de Gaulle’a przygotowywanym przez francuskich generałów, którzy nie zgadzają się na niepodległość Algierii.

W latach 1919-1921 generał de Gaulle był członkiem francuskiej misji wojskowej w Polsce. Jako major walczył w Bitwie Warszawskiej dowodząc jednym z polskich oddziałów liniowych. Za odwagę i sukcesy na polu walki został odznaczony orderem Virtuti Militari V klasy.

W 1940 roku generał został na krótko wiceministrem obrony narodowej Francji. Zrezygnował po 6 latach, gdyż nie chciał rządzić w atmosferze targów, kombinacji i układów.

Był przeciwnikiem rokowań z Niemcami. 18 czerwca 1940 roku de Gaulle po raz pierwszy zasiadł przed mikrofonem radia BBC w Londynie reprezentując Komitet Wolnej Francji. Wypowiedziane przez niego słowa przeszły do historii. Wzywał on Francuzów do oporu przeciwko III Rzeszy. Przekonywał, że pomimo przerwania umocnień Linii Maginota i upadku Dunkierki wojna nie jest przegrana.

- Honor, zdrowy rozsądek, najwyższe dobro ojczyzny nakazują wszystkim wolnym Francuzom prowadzić dalej walkę gdziekolwiek by się znaleźli. Ja, generał de Gaulle, podejmuję ten obowiązek narodowy na ziemi angielskiej. Wzywam wszystkich Francuzów, którzy chcą pozostać wolnymi, by mnie posłuchali i poszli za moim przewodem – mówił generał.

W latach 1959-1969 Charles de Gaulle sprawował urząd prezydenta Francji. Był uważany za jednego z polityków, którzy wywarli największy wpływ na kierunek integracji Europy. W polityce zagranicznej dążył do niezależności Francji. Rozwijał program budowy broni atomowej. Z jego inicjatywy Francja wystąpiła w 1966 roku ze struktur militarnych NATO. De Gaulle był autorem koncepcji Europy Ojczyzn.

Ustąpił ze stanowiska prezydenta w wyniku porażki w referendum w 1969 roku, które potraktował jako plebiscyt, mający potwierdzić jego popularność. Zmarł w 1970 roku.

Posłuchaj archiwalnych audycji o gen. de Gaulle'u w naszym serwisie "Radia Wolności">>>

mk