X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Wierzyli, że zmienią Polskę

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 07:00
- Niech Pan pracuje noc i dzień, aby stworzyć partię chłopską tak silną, aby mogła obronić Polskę przed niesprawiedliwością, chaosem i zorganizowanym rabunkiem, które panują obecnie – te słowa Wincenty Witos skierował do Stanisława Mikołajczyka, gdy ten powrócił do kraju w czerwcu 1945 roku.
Audio
  • Powrót Stanisława Mikołajczyka do Polski - komentarz prof. Tadeusza Kisielewskiego
  • Powstanie PSL, program partii, rozbicie ruchu przez komunistów - komentarz dr Rafała Habielskiego
  • Przemówienie Stanisława Mikołajczyka wygłoszone w dniu inauguracji Rozgłośni Polskiej RWE – 3 maja 1952
  • Mikołajczyk - dramat i klęska realisty - audycja Janusza Świejkowskiego
Powrót delegacji rządu z Moskwy VII.1945r.nz: Stanisław Mikołajczyk PAPCAF
Powrót delegacji rządu z Moskwy VII.1945r./nz: Stanisław Mikołajczyk PAP/CAF

Niespełna dwa miesiące później, 22 sierpnia powstało Polskie Stronnictwo Ludowe.

- Jakiś przewrót dokonał się w Polsce. Potomkowie hetmanów i wojewodów przybyli na chłopski kongres, by patrzeć i słuchać, jak chłopi obradują nad sprawami państwa. Arystokracja na galerii jako widzowie, a chłopi na dole, niczym aktorzy – wspominał działacz ruchu ludowego Stefan Korboński.

Były premier rządu emigracyjnego, Stanisław Mikołajczyk, uważał, że postanowienia konferencji w Jałcie są bezdyskusyjne i trzeba próbować dogadać się ze Stalinem. Chłodno przyjęty przez komunistów, entuzjastycznie natomiast witany przez społeczeństwo. Po wylądowaniu na lotnisku Okęcie mówił do zebranych tłumów:

- Obywatele! Bracia i siostry moje! Trudno mi przemawiać w tym momencie, kiedy zamyka się krąg mojej podróży. Wierzę, że pójdą za mną wszyscy stamtąd, bo pragną, bo tęsknią, bo chcą być z wami, chcą żyć w wolnej, niepodległej, suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej – mówił wzruszony.

Polacy widzieli w Mikołajczyku męża opatrznościowego, wierzyli, że uda mu się sprawić, by Polska stała się państwem demokratycznym i niezależnym od ZSRR.

- Mikołajczyk chciał przede wszystkim doprowadzić do jak najszybszych wolnych wyborów parlamentarnych, co było zapisane w układach jałtańskich – komentował prof. Tadeusz Kisielewski.

Inny historyk, dr Rafał Habielski mówił w audycji poświęconej powstaniu PSL-u :

- Samo powstanie PSL i ogłoszenie programu stawiało tę partie po przeciwnej stronie barykady niż PPR i jej sojuszników. Praktycznie od początku partia Mikołajczyka była skazana na walkę z komunistami. Były organizowane zamachy na członków ruchu ludowego, mordy skrytobójcze. Sprawców tych zabójstw nigdy nie wykrywano.

Komuniści bardzo szybko zorientowali się, jak wielkim zagrożeniem jest dla nich rosnąca w siłę partia chłopska. Sfałszowane wyniki referendum w 1946 i wyborów parlamentarnych rok później, doprowadziły do wyjazdu Stanisława Mikołajczyka z kraju, a sama partia została w 1949 roku przekształcona w Zjednoczone Stronnictwo Ludowe.

Posłuchaj oryginalnych nagrań z udziałem Stanisława Mikołajczyka oraz komentarzy historyków na temat powstania PSL i losów jej przywódcy.

Zajrzyj na strony serwisu "Radia Wolności">>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od premiera do uciekiniera

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 00:00
18 lipca 1901 roku w Halsterhausen urodził się Stanislaw Mikołajczyk
rozwiń zwiń