X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

11 lat od tragedii szkoły w Biesłanie

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 07:00
– Opowiedz całemu światu, co się tutaj zdarzyło. U nas, na Kaukazie najważniejsze są dzieci. Prawie dwie doby nie jadły, nie piły, a i tak wszystkie prawie zginęły. Miały 7, 9, 10, 12 lat – mówił jeden z mieszkańców Biesłanu w dniu pogrzebu ofiar zamachu terrorystycznego na szkołę w tym mieście.
Audio
  • "Zatrzymane obrazy" - audycja dokumentalna Barbary Grębeckiej z udziałem dziennikarki BBC Ewy Ewart
  • "Powiedz całemu światu - albo niedokończony rysunek" - rep. Grzegorza Ślubowskiego
Zdjęcia ofiar zamachu terrorystycznego na szkołę w Biesłanie
Zdjęcia ofiar zamachu terrorystycznego na szkołę w BiesłanieFoto: aaron bird/ Wikimedia Commons

3 września 2004 odbita z rąk terrorystów została szkoła w Biesłanie.  Podczas akcji rosyjskich sił specjalnych zginęło 385 osób, w tym 171 dzieci.

Atak nastąpił w dniu rozpoczęcia roku szkolnego. Uzbrojona grupa terrorystów wtargnęła do budynku w Biesłanie, w Północnej Osetii 1 września 2004. Do ataku przyznał się dowódca polowy oddziałów czeczeńskich, Szamil Basajew. Napastnicy wzięli ok. 1180 zakładników, z czego większość stanowiły dzieci i młodzież do 18. roku życia. W zamieszaniu udało się uciec pięćdziesiątce osób.Terroryści od początku zachowywali się wyjątkowo brutalnie. Już pierwszego dnia zabili 20 mężczyzn. Resztę ludzi stłoczyli w sali gimnastycznej, odmawiali dzieciom wody, jedzenia, leków, a budynek zaminowali. Szkołę otoczyły siły policji, Specnazu oraz OMON-u.

Budynek
Budynek szkoły w Biesłanie po ataku terrorystycznym. Wikimedia Commons/cc. Fot.: Thaifighter911

Szturm sił specjalnych

Na prośbę Rosji 1 września zebrała się Rada Bezpieczeństwa ONZ. W podjętej rezolucji zażądano natychmiastowego wypuszczenia wszystkich zakładników. Jednak napastnicy nie ulegli, rozpoczęły się negocjacje. Z niewyjaśnionych do końca przyczyn 3 września nastąpił szturm sił specjalnych na szkołę. Nie wiadomo do końca, co go sprowokowało. Wywiązała się długotrwała strzelanina, podczas której komandosi z oddziałów specjalnych próbowali dostać się do szkoły i umożliwić zakładnikom ucieczkę. Podczas całej akcji użyto także dwóch wojskowych czołgów. Skutki ataku były tragiczne.

Ofiary

Według rzecznika prasowego władz Osetii Północnej w Biesłanie zginęło około 400 osób, w tym 171 dzieci; około 200 osób uznano za zaginione, a około 700 zostało rannych, z czego 450 osób trafiło do szpitali. Zginęło też 32 napastników. Prezydent Władimir Putin oświadczył, że podczas ataku śmierć poniosło 11 żołnierzy służb specjalnych, a kilkudziesięciu zostało rannych.

Krzyż
Krzyż ortodoksyjnych chrześcijan w sali gimnastycznej szkoły w Biesłanie. Wikimedia Commons/cc. Fot.: Thaifighter911

Grzegorz Ślubowski z Polskiego Radia odwiedził miejsce tragedii dwa tygodnie po ataku terrorystycznym. Rozmawiał z ludźmi, którzy stracili swoich bliskich. Swoje wrażenia przedstawił w reportażu "Powiedz całemu światu - albo niedokończony rysunek".

– 7-letni Ałłan Czendyszwili już nigdy nie pójdzie do szkoły, boi się nawet wyjść z domu. Nie chce opowiadać, co działo się z nim przez ostatnie dni – słyszymy. – Dziś w Biesłanie 100 pogrzebów. Ten mężczyzna chowa córkę, on sam się uratował, przez okno wyskoczył, a córka zginęła – opowiada jeden z bohaterów reportażu.

Niezabliźnione rany

Do wydarzeń w Biesłanie odniosła się też w swej audycji dokumentalnej Barbara Grębecka. "Zatrzymane obrazy" to opowieść o tragedii, która rozegrała się w tamtejszej szkole 1 września 2004 roku. Siedmioletni wówczas Mairbek wspomina ją tak: – Jakby to było wczoraj... Jak żywe stają mi przed oczami obrazy tamtych trzech wrześniowych dni. Mamy już nie ma bardzo długo, czuję się samotny...

Ewa Ewart, dokumentalistka BBC, dwukrotnie spotkała się z dziećmi Biesłanu – we wrześniu 2004 roku i pięć lat później. To właśnie ją zaprosiła do rozmowy Barbara Grębecka. Posłuchaj, co mówili mali świadkowie tragicznych zdarzeń, jakie rozegrały się w Biesłanie.

bs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uczczono pamięć ofiar tragedii w Biesłanie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 14:22
W północnoosetyjskim Biesłanie trwają uroczystości upamiętniające ofiary zamachu terrorystycznego sprzed siedmiu lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

8 lat od Biesłanu. Wciąż chcą kary dla Putina

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 06:31
W Biesłanie na Północnym Kaukazie Rosji zostanie odprawione nabożeństwo w intencji ofiar zamachu terrorystycznego sprzed 8 lat.
rozwiń zwiń