Historia

Strzały w wiosce olimpijskiej - masakra na igrzyskach w Monachium

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 05:37
- To był olbrzymi cios, nie tylko dla rodzin zamordowanych, ale dla wszystkich obserwatorów i uczestników. Igrzyska olimpijskie powinny przynosić pokój i nawet różnego rodzaju waśnie nie powinny wtedy odgrywać roli - wspominał Lesław Skinder, wieloletni dziennikarz sportowy Polskiego Radia.
Terroryści na balkonie izraelskiej kwatery. Monachium, 5 września 1972 roku.
Terroryści na balkonie izraelskiej kwatery. Monachium, 5 września 1972 roku. Foto: PAP/DPA

5 września 1972 roku Igrzyska Olimpijskie w Monachium zostały brutalnie przerwane. O świcie ośmiu zamachowców z palestyńskiej ekstremistycznej organizacji "Czarny Wrzesień" wdarło się na teren wioski olimpijskiej. Przy pomocy skradzionych kluczy terroryści weszli do mieszkań przy Connollystrasse, gdzie zakwaterowana była izraelska drużyna olimpijska. Wszyscy zostali zaskoczeni we śnie. Spośród 11 izraelskich sportowców - zapaśników i ciężarowców - dwóch zostało zastrzelonych podczas próby obezwładnienia napastników. Pozostali zawodnicy zostali wzięci jako zakładnicy.

Posłuchaj
04:19 Kawalkada czasu cz6.mp3 XX Igrzyska Olimpijskie w Monachium – strzały w wiosce olimpijskiej w kwaterze izraelskiej. O tragedii opowiada naoczny świadek zdarzenia, reporter radia RWE. (RWE, 1972)

- Grupa terrorystów domaga się zwolnienia wszystkich więźniów palestyńskich w Izraelu. Terroryści domagają się, żeby dano im do dyspozycji limuzyny, które ich zawiozą na lotnisko; tam chcą otrzymać samolot, którym zamierzają odlecieć do Egiptu, a jeżeli ich ultimatum nie zostanie przyjęte, zastrzelą zakładników - relacjonował z Monachium reporter Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Posłuchaj więcej na stronie Radia Wolności >>>

Po kilkunastogodzinnych negocjacjach na monachijskim lotnisku Fürstenfeldbruck doszło do nieudanej próby odbicia zakładników. Oprócz 9 izraelskich sportowców, zginęło 5 terrorystów oraz oficer niemieckiej policji.

W odpowiedzi na zamach rząd Izraela stworzył tajną komórkę Mossadu, której celem było eliminowanie przywódców palestyńskiego "Czarnego Września", wraz z jego liderem Ali Hassanem Salamehem. Operacja "Gniew Boży" stała się motywem przewodnim słynnego filmu Stevena Spielberga "Monachium".

Z czasem w mediach pojawiły się informacje o błędach w działaniu niemieckich służb. Tygodnik "Der Spiegel" ujawnił, że Niemcy zignorowali w sumie 17 wskazówek, w tym kilka publikacji prasowych, mówiących o możliwości zorganizowania przez Organizację Wyzwolenia Palestyny zamachów w czasie odbywających się w 1972 roku igrzysk w Monachium.

mk

Czytaj także

"Niemcy mogły zapobiec masakrze na Igrzyskach w 1972”

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 11:08
Taką sensacyjną informację podaje „Der Spiegel” 40 lat po ataku na izraelskich sportowców, w którym zginęło 11 z nich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mossad. Izraelskie służby specjalne

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 05:35
1 kwietnia 1951 roku utworzono Mossad (Instytut Wywiadu i Zadań Specjalnych), izraelską organizację wywiadowczą. Dzięki swym dokonaniom szybko stał się najbardziej znaną i efektywną, obok KGB i CIA, służbą wywiadowczą na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamachy w Madrycie – odwet za Irak

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 06:00
Po 11 września 2001 wiele krajów stanęło wraz ze Stanami Zjednoczonymi do walki z terroryzmem. Niespełna 2,5 roku później Al-Kaida zemściła się za interwencję w Iraku i wysadziła cztery pociągi w okolicach Madrytu. Zginęło 191 osób, a 1858 zostało rannych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

17 lat temu terroryści dokonali krwawych zamachów samobójczych w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2023 05:40
7 lipca 2005 roku islamscy terroryści dokonali serii zamachów bombowych w londyńskiej komunikacji miejskiej. Trzy samobójcze ataki w metrze i jeden w autobusie wstrząsnęły Wielką Brytanią.
rozwiń zwiń