X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Polska wiwatuje na cześć Charles’a de Gaulle’a

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 07:00
- Z wielkim wzruszeniem przybywam do żarliwej, przyjaznej Polski. Spotkanie naszych narodów jest przede wszystkim owocem przyjaźni, która łączy nas od wieków - mówił prezydent Francji na lotnisku w Warszawie.
Audio
  • "Wszystkim Polakom mówię z głębi serca: Dziękuję!" - wyp. gen. Charles'a de Gaulla po polsku
  • "Witam Polskę w imieniu bratniej Francji" - fragm. przemówienia gen.Charles'a de Gaulle'a po polsku
  • Przemówienie prezydenta Charles'a de Gaull'a do narodu polskiego - relacja Rozgłośni Polskiej RWE
  • Pożegnanie gen. Charles'a de Gaulle'a w Paryżu i powitanie w Polsce - relacja Polskiego Radia (6.09.1967)
  • Sytuacja międzynarodowa Polski w II poł. lat 60 - komentarz prof. Pawła Wieczorkiewicza
Prezydent Francji gen. Charles de Gaulle z lewej w Polsce. Z prawej - przew. Rady Państwa Edward Ochab, PAPCAF
Prezydent Francji gen. Charles de Gaulle /z lewej/ w Polsce. Z prawej - przew. Rady Państwa Edward Ochab, PAP/CAF

6 września 1967 roku rozpoczęła się wizyta francuskiego polityka w naszym kraju. Władze komunistyczne wiązały z nią duże nadzieje. Trwała wyjątkowo długo jak na pobyt zagranicznego gościa, bo aż 6 dni, a gen. Charles de Gaulle został przyjęty z najwyższymi honorami.

Powrót po latach do Polski

To nie była pierwsza wizyta Charlesa de Gaulle'a w Polsce. Prezydent Francji przebywał w naszym kraju w latach 1919-1921 jako członek francuskiej misji wojskowej. W stopniu majora walczył w bitwie warszawskiej, za co został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Francuski prezydent przybył do Warszawy 6 września 1967 roku i zatrzymał się w Pałacu w Wilanowie. W czasie swego pobytu odwiedził też Gdańsk, Kraków, Katowice.

 Gomułka zyskał sojusznika, który w ramach swoich koncepcji budowania Europy od Atlantyku do Uralu zdecydował się na wydanie oświadczenia o uznaniu przez Francję, nie tylko de facto, ale także de iure granicy na Odrze i Nysie. Było to pierwsze mocarstwo zachodnie, które składało taką deklarację – słyszymy w komentarzu historyka prof. Pawła Wieczorkiewicza w audycji z cyklu ”Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej”.

Gen. Charles de Gaulle był entuzjastycznie witany przez polskie społeczeństwo, na jego cześć na ulicach wiwatowały tłumy Polaków. Polskie Radio prowadziło relację z wizyty prezydenta Francji.

 Gen. de Gaulle nie jedzie do Warszawy z kurtuazyjna wizytą i w celu przecinania wstęg wystaw. Jedzie pracować, konferować i rozmawiać na ważne tematy europejskie  donosił korespondent Polskiego Radia w Paryżu, Jan Zakrzewski.

"Niech zyje Polska!"

W archiwach Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa zachowało się przemówienie prezydenta Francji, wygłoszone do narodu polskiego za pośrednictwem radia i telewizji.

 Przybywając do Polski pragnąłem dać Wam dowód przyjaźni, zamierzałem zobaczyć wielkie zmiany, jakich dokonali u siebie Polacy, po przezwyciężeniu, z podziwu godną odwagą, niesłychanych cierpień wojennych. Pragnąłem odbyć rodzaj pielgrzymki do Waszego kraju, w którym służyłem blisko pół wieku temu, w okresie, kiedy po 125 latach rozdarcia i ucisku odzyskiwał niezależność, jedność i wolność – mówił generał.

Swoje przemówienie zakończył po polsku.  Wszystkim Polakom mówię z głębi serca: Dziękuję! Żegnajcie! Niech żyje Polska, nasza droga, szlachetna waleczna Polska!

Posłuchaj, co mówił w Polsce wybitny mąż stanu, gen. Charles de Gaulle.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Charles de Gaulle - uratował honor Francji

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 07:00
9 listopada 1970 roku w swojej posiadłości w Colombey-les-Deux-Églises, półtora roku po swojej dymisji, zmarł generał i prezydent Francji Charles de Gaulles.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Gomułka: Nie chcemy, by w naszym kraju powstała piąta kolumna

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 05:40
- Nie czyniliśmy przeszkód obywatelom polskim narodowości żydowskiej w przeniesieniu się do Izraela, jeżeli tego pragnęli - mówił Władysław Gomułka. - Stoimy na stanowisku, że każdy obywatel Polski powinien mieć tylko jedną ojczyznę, Polskę Ludową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Jaros - zabić Gomułkę

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 06:12
To jeden z najmniej znanych faktów z historii PRL. Do dzisiaj zarówno okoliczności zdarzenia, jak i szczegóły procesu przeciwko sprawcy, nie są do końca jasne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa Robineau - tym procesem w czasach stalinowskich żyła cała Polska i Francja

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 07:10
14 lutego 1950 ogłoszono wyroki w sprawie obywateli polskich i francuskich, oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Francji. Posłuchaj jak przebiegał proces.
rozwiń zwiń