Historia

Mao Zedong chciał zwykłych ludzi przerobić w anioły

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 07:00
Przez blisko 25 lat jego myśli zebrane w ”czerwonej książeczce” były katechizmem Chińczyków. Jego słowa wytyczały cele, wola kierowała poczynaniami 600-milionowego narodu. Mao Zedong zmarł 9 września 1976 roku.
Audio
  • Śmierć Mao Zedonga - fragm. audycji PR "7 dni w kraju i na świecie" (11.09.1976)
  • Mao Zedong - aud. z cyklu "Postaci XX wieku" (03.10.1999)
  • "Schizma w obozie komunistycznym - fragm. audycji Rozgłośni Polskiej RWE "Kawalkada czasu". Inf.o konflikcie między Moskwą i Pekinem.
Chińska rodzina przed portretem Mao Zedonga, PAPEPA
Chińska rodzina przed portretem Mao Zedonga, PAP/EPA Foto: STR

Mao Zedong urodził się w roku żmii, w 1897, na wsi, z dala od cesarskich pałaców. Był synem bogatego wieśniaka, handlującego ziarnem i dlatego ojca stać było na wysłanie chłopca do szkoły w Pekinie. Uchodził za playboya. W owym czasie niezwykle modne wśród młodych ludzi stały się czarne, skórzane kurtki. W całym mieście można było spotkać trzech ludzi tak ubranych. Jednym z nich był właśnie Mao.

Mao
Mao Zedong w 1931 r. Wikimedia Commons/dp

W szeregach partii

Na początku lat 20. XX wieku zaczął tworzyć Komunistyczną Partię Chin. - Wtedy to był margines. Partie zakładało 13 osób - mówił gość audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku", poświęconej chińskiemu przywódcy, prof. Krzysztof Gawlikowski, dyrektor Centrum Badań  Azji Wschodniej w Instytucie Nauk Politycznych PAN.

W 1927 roku, po klęsce zorganizowanego przez siebie powstania w prowincji Hunan, Mao Zedong musiał uciekać do Kantonu. W południowo-wschodnich Chinach organizował oddziały partyzanckie walczące z nacjonalistycznymi oddziałami Kuomintangu, a w 1931 stanął na czele Chińskiej Republiki Rad. Jednak wojska Czang Kaj-szeka, największego ówczesnego wroga Mao, doprowadziły do likwidacji ChRR.

"Długi marsz"

Przełomowym momentem w życiu Mao Zedonga stał się "długi marsz”, rozpoczęty w 1934 roku . Trwał dwa lata. - Wyzwania tego marszu polegały nie na ilości kilometrów, które były do przejścia, ale na pokonywaniu najtrudniejszych górskich terenów - komentował prof. Gawlikowski.

W styczniu 1935 roku, podczas kongresu w Zunyi, Mao wyrósł na głównego przywódcę KPCh. Założył pierwszą bazę zwolenników komunizmu w prowincji Shaanxi. - Nie bardzo przejmował się klasykami marksizmu i leninizmu. On dostosowywał te doktryny do warunków chińskich - słyszymy w komentarzu politologa.

Mao
Mao Zedong z chińskimi robotnikami, 1950 r. Wikimedia Commons/dp. Źr.: "Mała czerwona książeczka"

Mistrz intrygi

 

- Był jednym z największych w historii Chin mistrzów intrygi, myślenia strategicznego, gier. To w gruncie rzeczy jeden z nielicznych przywódców światowych, który potrafił wystawiać do wiatru Stalina - mówił gość audycji, nadanej w październiku 1999 roku.

Pisał poezje, był biegły w kaligrafii, bardzo cenionej w Państwie Środka, świetnie znał całą klasyczną literaturę chińską, znacznie lepiej niż dzieła marksizmu i leninizmu .

Sylwetka Mao Zedonga, fragmenty jego słynnych cytatów, konflikt ze Stalinem, chińska droga do komunizmu - posłuchaj kim był człowiek, który rządził ¼ ludzkości świata.

bs

Czytaj także

Czou En Laj w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2008 09:15
Czou En Laj w Polsce
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kogo wybiorą chińscy komuniści? Tajne narady

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 15:05
Pod koniec tego roku, na kolejnym zjeździe partii, dojdzie do zmian w najwyższych kręgach władzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chińczyk Mo Yan z literacką nagrodą Nobla

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 13:01
Mo Yan to jego pseudonim literacki. Po chińsku oznacza "nie mów". Jego prawdziwe nazwisko brzmi: Guan Moye.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plac Bramy Niebiańskiego Spokoju miejscem krwawej masakry

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 06:00
- Reakcja władz w Pekinie była tradycyjną reakcją władz: "nigdy nie ustępować przed ulicą, nawet, jeśli na następny dzień przejmiesz wszystkie hasła demonstrantów” – oceniał sinolog prof. Jan Rowiński.
rozwiń zwiń