Historia

Nasza cywilizacja ma 5 tysięcy lat!

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 06:00
- Dostaliśmy dowody rzeczowe, że ówczesna kultura była zaskakująco wysoka i nosiła znamiona właściwe człowiekowi dzisiejszemu - relacjonował w 1991 roku korespondent RWE.
Audio
  • Sensacyjne odkrycie w Alpach zwłok człowieka sprzed około czterech tysięcy lat. Komentarz Mariana Bagińskiego. Archiwalne nagranie radia RWE
  • Najstarsze ślady człowieka. Przyczyny śmierci Człowieka Lodu (2001 r.)
Rekonstrukcja twarzy Oetziego. foto: PAPAPA
Rekonstrukcja twarzy Oetziego. foto: PAP/APA

19 września 1991 roku na granicy austriacko-włoskiej w Alpach znaleziono zmumifikowane zwłoki mężczyzny (tzw. Oetziego – Człowieka Lodu). Odkrycia dokonało dwoje niemieckich turystów, Helmut Simon wraz z żoną Ericą. Sądzili oni, że zamrożone ciało należy do zmarłego tragicznie turysty. Nawet nie podejrzewali, że dokonali jednego z największych odkryć współczesnej archeologii.

Po przeprowadzeniu analiz okazało się, że to zwłoki około czterdziestoletniego mężczyzny, który zagubił się wysoko w Alpach około 3300 lat p.n.e. (5,3 tysięcy lat temu). Zamarzł on w masie lodowej Similaun na wysokości 3200 metrów n.p.m.

Badania wykazały, że Oetzi miał około 160 cm wzrostu, był szatynem z brązowymi oczami. Nosił skóry niedźwiedzia, kozicy i jelenia, miał skórzane buty, które chroniła plecionka z miękkich traw i łyka. Znaleziono przy nim kołczan z czternastoma strzałami, krzemienny nóż z drewnianym trzonkiem, miedziany toporek oraz niedokończony łuk. Krzesiwo i hubka świadczyły o tym, że był przygotowany na trudną i niebezpieczną drogę.

Dzięki nowoczesnym, stosowanym w kryminalistyce technikom w 2011 roku udało się zrekonstruować twarz Człowieka Lodu.

Przez długi czas nie było wiadomo, co Oetzi robił w tym miejscu oraz dlaczego zginął. Podejrzewano, że zamarzł wskutek burzy śnieżnej lub że jego zwłoki zostały przeniesione w góry, aby tam dokonać pochówku. Badania przy użyciu tomografu wykazały, że Człowiek Lodu zginął od strzały. Zmarł na skutek krwotoku, krótko po zranieniu.

Doskonale zakonserwowane zwłoki człowieka okresu brązu stały się przyczyną sporu granicznego między Austrią i Włochami. Ponieważ Oetzi został znaleziony w pasie granicznym tych państw, nie było jasne na czyim terenie dokonano odkrycia. Ostatecznie ustalono, że miejsce to należy do Włoch.

Obecnie zmumifikowane zwłoki Człowieka Lodu znajdują się w Muzeum Archeologicznym Górnej Adygi (Museo Archeologico dell’Alto Adige ) w Bolzano we Włoszech.

mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znamy geny Oetziego

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2010 12:00
Wokół Oetziego, człowieka z lodu, robi się naprawdę gorąco.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy zrekonstruowali twarz Oetziego

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 12:01
Nareszcie wiemy, jak wyglądał Człowiek Lodu - mumia sprzed ponad 5 tys. lat odnaleziona w lodowcu. Przy użyciu technik kryminalistycznych wykonano rekonstrukcję jego twarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek Lodu zmarł przez uraz oka?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 23:59
Mamy nowe informacje na temat ostatnich chwil życia Oetziego, mumii z lodu. Ostre nacięcie w prawym oku może być skutkiem upadku i zapewne przyczyniło się do jego szybszego zgonu.
rozwiń zwiń