Historia

Hobbitów wymyślił John Ronald Tolkien

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 07:00
Powieściami Johna Ronalda Tolkiena zaczytuje się cały świat. Filmy, które powstały na bazie jego książek biją rekordy popularności.
Audio
  • John Ronald Reuel Tolkien - aud. Tadeusza Jagodzińskiego nadana przez sekcję polską radia BBC w 2002 r.
  • Tolkien - aud. Hanny Bielawskiej z cyklu "Biografie niezwykłe" (26.02.2005)
Gollum - kadr z filmu wytwórni New Line Cinema i MGM pt.Hobbit. Nieoczekiwana wypraw, ktorego premiera przewidziana jest na jesień br., PAPPhotoshot
Gollum - kadr z filmu wytwórni New Line Cinema i MGM pt."Hobbit. Nieoczekiwana wypraw", ktorego premiera przewidziana jest na jesień br., PAP/Photoshot

"Hobbit" ukazał się 21 września 1937. - Był swoistym preludium do "Władcy pierścieni". Autor książki, John Ronald Reuel Tolkien przedstawił w niej fantastyczny świat tytułowych hobbitów, stworów niedużych, dobrotliwych, o owłosionych stopach i pewnej słabości do tytoniu. Wymyślił ponoć ten świat, usypiając własne dzieci - mówił Tadeusz Jagodziński, autor audycji poświęconej pisarzowi, nadanej w 2002 r. na antenie radia BBC.

W grudniu 2012 r. do kin weszła filmowa adaptacja "Hobbita". Jej twórcą, podobnie jak wcześniejszej ekranizacji "Władcy Pierścieni", był Peter Jackson.

Człowiek z innej epoki

- Twórca "Władcy pierścieni" był raczej zamkniętym w sobie ekscentrykiem, rozmiłowanym w starych książkach i stroniącym od świata - opisywał Tolkiena Tadeusz Jagodziński z BBC. - Pod wieloma względami był człowiekiem bardziej pasującym do poprzedniej epoki, aniżeli do czasów, w których przyszło mu żyć.

- Ale nie przeszkodziło mu to w bardzo nowoczesny sposób wynegocjować pokaźną sumę za sprzedanie praw do sfilmowania trylogii - skomentowała zaproszona do studia anglistka, Francis Rendal.

Przeżycia z dzieciństwa

Postacią Johna Ronalda Reuela Tolkiena zajęła się też Hanna Bielawska. W audycji z cyklu "Biografie niezwykłe" wspólnie z dr Marią Błaszkiewicz z Wydziału Anglistyki UW analizowała życie i twórczość wielkiego mistrza gatunku fantasy. - Myślę, że byłby zaskoczony do jakiego gatunku jego twórczość została zapisana - mówiła autorka programu nadanego w Polskim Radiu w 2005 r.

- Urodził się w Afryce w roku 1892. Biografowie przytaczają historię z jego najwcześniejszego dzieciństwa, to że został ukąszony przez jadowitego pająka - opowiadała Maria Błaszkiewicz. - Są zdania, że ten wypadek spowodował, iż jego najokropniejsze potwory mają taką właśnie postać i formę.

Śmierć matki

Matka pisarza wróciła do Anglii, gdy ten miał cztery lata. I zdecydowała się na krok, który miał istotny wpływ na dalsze losy całej rodziny Tolkiena. Wystąpiła z kościoła anglikańskiego i dołączyła do katolików. W tamtych czasach taka postawa nie była akceptowana, bliscy się od niej odwrócili. Pozostała praktycznie bez środków do życia. Tolkien zawsze mówił o swej matce, że była "męczennicą za wiarę".

- Osobą, która odgrywała bardzo dużą rolę zarówno w wychowaniu, jak i w formacji intelektualnej i duchowej młodego Tolkiena był jezuita, ojciec Francis - opowiadała Maria Błaszkiewicz. - To właśnie on, po wczesnej śmierci matki, stał się prawnym opiekunem przyszłego pisarza oraz jego młodszego brata.

Dozgonna miłość

On też poprosił młodego Johna Ronalda o zerwanie związku z ukochaną dziewczyną. - Co Tolkien czyni, ale wcześniej zaręcza się z Edith, miłością swego życia i składa przysięgę wierności. Zgodnie z obietnicą daną księdzu nie spotykają się. Tolkien pisze list do ukochanej dopiero, gdy kończy 21 lat. Ślub biorą 22 marca 1916.

Udział w wojnie

Ogromny wpływ na twórczość przyszłego pisarza miał jego udział w I wojnie światowej. - Tolkien doświadczył tego w sposób bardzo bolesny - mówiła w audycji ”Biografie niezwykłe” dr Maria Błaszkiewicz. - Jako człowiek bardzo wrażliwy nagle zetknął się z sytuacją bezsensownego niszczenia, brzydoty niepotrzebnego okrucieństwa.
- Jego życie po wojnie nie wyróżniało się czymś szczególnym - komentowała anglistka. - Pracował na uczelni, żona zajmowała się domem i dziećmi. Nikt praktycznie nie traktował poważnie jego prób pisarskich. Robił to ”dla odprężenia”.

Debiut literacki

Przełom nastąpił w 1937 roku. Wtedy to ukazał się "Hobbit". W ciągu dekady, J.R.R. Tolkien, dotychczas wiodący spokojne życie naukowca, stał się osobą, o której wszyscy zaczęli mówić. - Krytyka literacka była bardzo zacietrzewiona. Poziom agresji w recenzjach jego książek był wprost niespotykany - stwierdziła Maria Błaszkiewicz.

Dlaczego? Odpowiedź pada w obu audycjach. Posłuchaj, kim był J.R.R. Tolkien i jaka tajemnica tkwi w fenomenie jego twórczości.

bs

Zobacz więcej na temat: Anglia literatura

Czytaj także

Ernest Hemingway – reżyser własnego życia

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 05:45
- Jego prawda polega na tym, że ten mały człowieczek, krętacz, pozer, blagier itd., okazał się właściwie herosem w tym, co pisał oraz geniuszem w ocenie sytuacji, których nie rozumiał, a oceniał bezbłędnie – mówił krytyk literacki Wacław Sadkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hans Christian Andersen – król bajek

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 06:15
- Ładny to on nie jest, wygląda właściwie jak jego własne brzydkie kaczątko, tylko że jego umysł rozwinął się w łabędzia – powiedział o Andersenie dwunastoletni syn poetów Elżbiety i Roberta Browningów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mark Twain – ojciec amerykańskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 05:50
"Ojcem amerykańskiej literatury" nazwał go William Faulkner. Z kolei Ernest Hemingway powiedział, że amerykańska literatura rozpoczęła się od opublikowania "Przygód Hucka". Jaki był Mark Twain?
rozwiń zwiń