X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Hobbitów wymyślił John Ronald Tolkien

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 07:00
Powieściami Johna Ronalda Tolkiena zaczytuje się cały świat. Filmy, które powstały na bazie jego książek biją rekordy popularności.
Audio
  • John Ronald Reuel Tolkien - aud. Tadeusza Jagodzińskiego nadana przez sekcję polską radia BBC w 2002 r.
  • Tolkien - aud. Hanny Bielawskiej z cyklu "Biografie niezwykłe" (26.02.2005)
Gollum - kadr z filmu wytwórni New Line Cinema i MGM pt.Hobbit. Nieoczekiwana wypraw, ktorego premiera przewidziana jest na jesień br., PAPPhotoshot
Gollum - kadr z filmu wytwórni New Line Cinema i MGM pt."Hobbit. Nieoczekiwana wypraw", ktorego premiera przewidziana jest na jesień br., PAP/Photoshot

"Hobbit" ukazał się 21 września 1937. - Był swoistym preludium do "Władcy pierścieni". Autor książki, John Ronald Reuel Tolkien przedstawił w niej fantastyczny świat tytułowych hobbitów, stworów niedużych, dobrotliwych, o owłosionych stopach i pewnej słabości do tytoniu. Wymyślił ponoć ten świat, usypiając własne dzieci - mówił Tadeusz Jagodziński, autor audycji poświęconej pisarzowi, nadanej w 2002 r. na antenie radia BBC.

W grudniu 2012 r. do kin weszła filmowa adaptacja "Hobbita". Jej twórcą, podobnie jak wcześniejszej ekranizacji "Władcy Pierścieni", był Peter Jackson.

Człowiek z innej epoki

- Twórca "Władcy pierścieni" był raczej zamkniętym w sobie ekscentrykiem, rozmiłowanym w starych książkach i stroniącym od świata - opisywał Tolkiena Tadeusz Jagodziński z BBC. - Pod wieloma względami był człowiekiem bardziej pasującym do poprzedniej epoki, aniżeli do czasów, w których przyszło mu żyć.

- Ale nie przeszkodziło mu to w bardzo nowoczesny sposób wynegocjować pokaźną sumę za sprzedanie praw do sfilmowania trylogii - skomentowała zaproszona do studia anglistka, Francis Rendal.

Przeżycia z dzieciństwa

Postacią Johna Ronalda Reuela Tolkiena zajęła się też Hanna Bielawska. W audycji z cyklu "Biografie niezwykłe" wspólnie z dr Marią Błaszkiewicz z Wydziału Anglistyki UW analizowała życie i twórczość wielkiego mistrza gatunku fantasy. - Myślę, że byłby zaskoczony do jakiego gatunku jego twórczość została zapisana - mówiła autorka programu nadanego w Polskim Radiu w 2005 r.

- Urodził się w Afryce w roku 1892. Biografowie przytaczają historię z jego najwcześniejszego dzieciństwa, to że został ukąszony przez jadowitego pająka - opowiadała Maria Błaszkiewicz. - Są zdania, że ten wypadek spowodował, iż jego najokropniejsze potwory mają taką właśnie postać i formę.

Śmierć matki

Matka pisarza wróciła do Anglii, gdy ten miał cztery lata. I zdecydowała się na krok, który miał istotny wpływ na dalsze losy całej rodziny Tolkiena. Wystąpiła z kościoła anglikańskiego i dołączyła do katolików. W tamtych czasach taka postawa nie była akceptowana, bliscy się od niej odwrócili. Pozostała praktycznie bez środków do życia. Tolkien zawsze mówił o swej matce, że była "męczennicą za wiarę".

- Osobą, która odgrywała bardzo dużą rolę zarówno w wychowaniu, jak i w formacji intelektualnej i duchowej młodego Tolkiena był jezuita, ojciec Francis - opowiadała Maria Błaszkiewicz. - To właśnie on, po wczesnej śmierci matki, stał się prawnym opiekunem przyszłego pisarza oraz jego młodszego brata.

Dozgonna miłość

On też poprosił młodego Johna Ronalda o zerwanie związku z ukochaną dziewczyną. - Co Tolkien czyni, ale wcześniej zaręcza się z Edith, miłością swego życia i składa przysięgę wierności. Zgodnie z obietnicą daną księdzu nie spotykają się. Tolkien pisze list do ukochanej dopiero, gdy kończy 21 lat. Ślub biorą 22 marca 1916.

Udział w wojnie

Ogromny wpływ na twórczość przyszłego pisarza miał jego udział w I wojnie światowej. - Tolkien doświadczył tego w sposób bardzo bolesny - mówiła w audycji ”Biografie niezwykłe” dr Maria Błaszkiewicz. - Jako człowiek bardzo wrażliwy nagle zetknął się z sytuacją bezsensownego niszczenia, brzydoty niepotrzebnego okrucieństwa.
- Jego życie po wojnie nie wyróżniało się czymś szczególnym - komentowała anglistka. - Pracował na uczelni, żona zajmowała się domem i dziećmi. Nikt praktycznie nie traktował poważnie jego prób pisarskich. Robił to ”dla odprężenia”.

Debiut literacki

Przełom nastąpił w 1937 roku. Wtedy to ukazał się "Hobbit". W ciągu dekady, J.R.R. Tolkien, dotychczas wiodący spokojne życie naukowca, stał się osobą, o której wszyscy zaczęli mówić. - Krytyka literacka była bardzo zacietrzewiona. Poziom agresji w recenzjach jego książek był wprost niespotykany - stwierdziła Maria Błaszkiewicz.

Dlaczego? Odpowiedź pada w obu audycjach. Posłuchaj, kim był J.R.R. Tolkien i jaka tajemnica tkwi w fenomenie jego twórczości.

bs

Zobacz więcej na temat: Anglia literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ernest Hemingway – reżyser własnego życia

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 06:04
- Jego prawda polega na tym, że ten mały człowieczek, krętacz, pozer, blagier itd., okazał się właściwie herosem w tym co pisał oraz geniuszem w ocenie sytuacji historii, których nie rozumiał, a oceniał bezbłędnie – mówił krytyk literacki Wacław Sadkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hans Christian Andersen – król bajek

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 06:15
- Ładny to on nie jest, wygląda właściwie jak jego własne brzydkie kaczątko, tylko że jego umysł rozwinął się w łabędzia – powiedział o Andersenie dwunastoletni syn poetów Elżbiety i Roberta Browningów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mark Twain – ojciec amerykańskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 06:00
"Ojcem amerykańskiej literatury" nazwał go William Faulkner. Z kolei Ernest Hemingway powiedział, że amerykańska literatura rozpoczęła się od opublikowania "Przygód Hucka". Jaki był Mark Twain?
rozwiń zwiń