X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Hotel Bristol - przystań dla wielkich i sławnych tego świata

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 06:07
Mieszkali tu: Ignacy Paderewski, Wojciech Kossak i Karol Szymanowski. Hotel Bristol gościł: Marię Skłodowską-Curie, Edwarda Griega, Naomi Campbell i Micka Jaggera z The Rolling Stones.
Audio
  • 100-lecie historii i tradycji hotelu Bristol - audycja Anny Arwaniti (18.06.2001)
Hotel Bristol w Warszawie, Wikimedia Commons
Hotel Bristol w Warszawie, Wikimedia CommonsFoto: Marcin Białek

19 października 1901 w Hotelu Bristol w Warszawie zostali przyjęci pierwsi goście.

Na początku XIX w. stał w jego miejscu pałac Tarnowskich. W 1895 roku nieruchomość tę zakupiła spółka, w skład której wchodzili: Ignacy Jan Paderewski, Stanisław Roszkowski i Edmund Zaremba. To oni podjęli decyzję o budowie hotelu. Wiązano z tą inwestycją duże nadzieje, liczono na rozwój tej części stolicy. – Aby udostępnić teren pod nową zabudowę wykonano wkrótce rozbiórkę pałacu Tarnowskich. Dziś może nas to dziwić, ale wtedy ta rozbiórka nie wzbudziła żadnych protestów, ani emocji - mówił dr Feliks Ptaszyński w audycji zatytułowanej "100-lecie historii i tradycji hotelu Bristol", nadanej w Polskim Radiu w czerwcu 2001 r.

Pierwsza była rotunda

Kamień węgielny pod budowę hotelu Bristol położono 22 kwietnia 1899. Na początku pobudowano rotundę. Miała służyć do ekspozycji wielkich panoram. I tak też się stało. Właściciele spółki zamówili wielki obraz u Jana Styki. Wraz z innymi malarzami wykonał dzieło zatytułowane "Golgota" o wymiarach 15 x 60 m. Ekspozycja tej panoramy nie przyniosła co prawda zysków, ale pomysł kontynuowano. Już dwa lata później, w roku 1898 wystawiono w rotundzie wielkie dzieło Wojciecha Kossaka, Juliana Fałata i innych twórców pt. "Berezyna", a w 1901 zaprezentowano panoramę "Napoleon pod piramidami". W tym też roku hotel Bristol otworzył podwoje dla gości.

Hotel
Hotel Bristol w Warszawie, rok 1901. Wikimedia Commons

Oczko w głowie Paderewskiego

Jeszcze w trakcie budowy rozpisano konkurs pod hasłem "Dlaczego Bristol nazywa się Bristol". - Kto zadanie to rozwiąże otrzyma w nagrodę kawałek cegły z nowego hotelu, jaki wznosi Paderewski w Warszawie – pisały stołeczne gazety. - To było wielkie przedsięwzięcie finansowe. Koszt budowy przekroczył ok. 2 mln rubli, co stanowiło ok. połowy całorocznego budżetu Warszawy, dwa razy tyle, co kościół św. Floriana na Pradze, znacznie więcej niż Filharmonia Narodowa – opowiadał gość Anny Arwaniti, dr Feliks Ptaszyński.

Szczyt luksusu i nowoczesności

Hotel zaprojektowano z zastosowaniem najnowocześniej techniki. Wszystko było na najwyższym światowym poziomie: windy, łazienki, liczne restauracje, sale do bilardu, a na parterze, dla wygody gości, znajdowały się: urząd pocztowy, fryzjer, fotograf, sklepy, kwiaciarnia. "Warszawa zyskała cudowny gmach, istny pałac zaczarowany" - donosili dziennikarze. I nie kryli słów zachwytu:

- Winda jest kryształowa, przezroczysta, o białych ramach, robi wrażenie karety z bajki, z fotelikami do siedzenia. Działa bez wstrząsów, z szybkością 10 cm/sek. I mieści 8 osób.

Restauracja
Kawiarnia hotelu Bristol projektu Otto Wagnera. 1901 r. Wikimedia Commons

Przystań dla Kossaka

Mieszkał tu Ignacy Paderewski zanim przeprowadził się do Zamku Królewskiego. Przez kilka lat miał tu swoją pracownię Wojciech Kossak. - Był człowiekiem bardzo rozrzutnym - mówiła w audycji Agnieszka Najbesek. - Nigdy nie miał przy sobie pieniędzy, w związku z czym raz dyrekcja przystała na jego propozycję, by zapłacił za wynajem swoimi płótnami i wtedy malarz przekazał hotelowi 8 swoich obrazów. Zawisły w restauracji "Malinowej". Niestety wszystkie zaginęły podczas II wojny światowej. Do dziś ich nie odzyskano.

Czasy powojenne

26 września 1947 hotel został znacjonalizowany. Przez wiele lat po wojnie był zarządzany przez przedsiębiorstwo turystyczno-hotelowe Orbis. Obsługiwał głównie zagranicznych turystów. Podejmowano starania zmierzające do przeprowadzenia w obiekcie kapitalnego remontu. Jednak nie znaleziono wykonawcy, który sprostałby wymaganiom. W listopadzie 1981 r. hotel został zamknięty.

Po kapitalnym remoncie 17 kwietnia 1993 hotel otwierała sama Margaret Thatcher.

Pierogi Micka Jaggera

Zawsze zatrzymywał się w "Bristolu" Jan Kiepura. Gościli tu m.in.: Helmut Kohl i Jacques Chirac. Do anegdot przeszła historia związana z wokalistą The Rolling Stones - Mickiem Jaggerem. Jeszcze przed wizytą w Polsce dowiedział się, że musi koniecznie spróbować pierogów z kapustą i grzybami. Specjalnie dla niego szef kuchni przygotował ten polski specjał. ”Pierogi Micka Jaggera” są w karcie dań do dnia dzisiejszego.

Posłuchaj, jakie inne tajemnice kryje jeden z najsłynniejszych hoteli w tej części Europy.

bs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

The Rolling Stones w Warszawie. "Mick Jagger pogryzł i wypluł goździka"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2011 14:54
- Zmusiłam nauczycielkę do napisania zaświadczenia, że dobrze się uczę i, niejako w nagrodę, uzyskałam od taty zgodę na pójście na ten koncert - wspomina uczestniczka pamiętnego koncertu, który odbył się w Sali Kongresowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stonesi w Kongresowej. Reportaż dyplomowy Piotra Stelmacha

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2013 10:00
Legendarny koncert The Rolling Stones w Warszawie wspominają Czesław Niemen, Krzysztof Teodor Toeplitz, Wojciech Mann, Piotr Kaczkowski i wielu innych.
rozwiń zwiń