X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

"Partia nie będzie rzucać narodowi pustych obietnic"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 07:00
- W ciągu ostatnich lat nagromadziło się w życiu Polski wiele zła, wiele nieprawości i bolesnych rozczarowań – tymi słowami Władysław Gomułka rozpoczął swe słynne przemówienie w 1956 roku .
Audio
  • Przemówienie Władysława Gomułki na wiecu, na Pl. Defilad w Warszawie (24.10.1956)
  • Byłem osobistym sekretarzem Władysława Gomułki – wspomnienia Walerego Namiotkiewicza nagrane przez Romana Samsela w kilka dni po śmierci przywódcy PZPR (09.09.1982)
Władysław Gomułka
Władysław GomułkaFoto: Wikimedia / CC

24 października przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie zebrało się około 400 tysięcy ludzi. Z nadzieją przyjęli wybór na stanowisko nowego I sekretarza KC PZPR towarzysza Wiesława. - Ciężki trud klasy robotniczej i całego narodu nie dawał nam oczekiwanych owoców - wołał z mównicy do rozentuzjazmowanego tłumu Gomułka. - Wierzę towarzysze i obywatele głęboko, że te lata minęły bezpowrotnie. VIII Plenum naszej partii dokonało historycznego zwrotu. Otworzyło nowy okres naszej pracy, nowy okres w dziejach budowy socjalizmu w Polsce.
Podczas plenarnego posiedzenia partii, zwołanego kilka dni wcześniej, Gomułka skrytykował wyniki planu 6-letniego, potępił forsowanie kolektywizacji rolnictwa, przyznał rację robotnikom Poznania, żądał demokratyzacji w partii i w państwie. A do zgromadzonego na Placu Defilad tłumu mówił:- Kierownictwo partii powiedziało narodowi polskiemu pełną prawdę, bez osłonek i niedomówień o naszej sytuacji gospodarczej i politycznej, o trudnościach, które trzeba przezwyciężyć, by pójść naprzód i dobić się trwałej poprawy życia ludzi pracy w Polsce. Kierownictwo partii nie chce i nie będzie rzucać narodowi pustych obietnic.

I dodawał: - Partia mówi klasie robotniczej twardą prawdę. Nie stać nas teraz na żadne zwyżki płac, gdyż struna została tak naciągnięta, że grozi jej pęknięcie. Produkować więcej, lepiej i taniej: oto jedyna droga wiodąca do dźwignięcia stopy życiowej - przekonywał masy nowo wybrany I sekretarz KC PZPR.
Zapowiedziane przez Gomułkę reformy przynosiły nadzieję na złagodzenie reżimu. Nowy przywódca partyjny był u szczytu powodzenia. Mówił o zmianach, ale wielokrotnie w swym wystąpieniu podkreślał , że nie ma mowy o odejściu od ustroju socjalistycznego. - Towarzysze! Nie pozwalajcie różnym podżegaczom i różnym chuliganom stawać w poprzek naszej drogi. Wara im od czystego nurtu walki socjalistycznych i patriotycznych sił narodu. Pędźcie precz prowokatorów i reakcyjnych krzykaczy - wzywał w końcowej części przemówienia. - Władze państwowe ani na chwilę nie będą tolerować jakiejkolwiek akcji, wymierzonej w polską rację stanu.
Po dojściu do władzy Gomułki w Polsce rozpoczęła się destalinizacja. Decydując się na ograniczenie działalności Służby Bezpieczeństwa władze zaniechały używania terroru na szeroką skalę w stosunku do obywateli. Przeprowadzano procesy i skazano na kary więzienia osoby odpowiedzialne za masowe represje, m.in. znienawidzonych funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego: Józefa Różańskiego i Anatola Fejgina. Zaczęto rehabilitować ofiary politycznych prześladowań, m. in. żołnierzy AK, wypuszczając ich kolejno z więzień i obozów pracy. Około 30 tysikęcy Polaków repatriowano ze Związku Sowieckiego do Polski.
Staraniem Gomułki zaprzestano dalszej kolektywizacji rolnictwa i zreformowano politykę kulturalną, m.in. odstępując od doktryny socrealizmu. Poszerzono zakres wolności słowa, prasa stała się bardziej różnorodna, literatura bogatsza. W pewnym zakresie pojawiła się debata publiczna. Szybko jednak okazało się, że większość z zapowiedzianych w październiku 1956 roku reform była tylko pozorna...

Więcej faktów z najnowszej historii Polski znajdziesz na platformie internetowej "moje.polskieradio.pl" >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chruszczow w Warszawie, czyli jak Mao Zedong ocalił Polskę przed Sowietami!

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 07:00
Był rok 1956. Na 19 października wyznaczono początek obrad VIII Plenum KC PZPR. Część działaczy partyjnych zawiadomiła Moskwę, że w Polsce szykują się zmiany, które mogą być groźne dla ustroju socjalistycznego. Do Warszawy z niezapowiedzianą wizytą przyleciał sam Nikita Chruszczow.
rozwiń zwiń