X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Świat stanął na krawędzi wojny

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 06:00
27 października 1962 roku nad Kubą zestrzelono amerykański samolot zwiadowczy U-2. Pilot major Rudolf Anderson został jedyną ofiarą śmiertelną kryzysu kubańskiego.
Audio
  • Kryzys kubański - aud. Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej", komentarz prof. Pawła Wieczorkiewicza. (PR, 19.11.1997)
Samolot Lockheed U-2, foto: EPAHO
Samolot Lockheed U-2, foto: EPA/HO

Pięćdziesiąt lat temu, 22 października 1962 roku prezydent USA, John F. Kennedy wprowadził blokadę morską Kuby. - Stany Zjednoczone nie mogą tolerować świadomego oszustwa i atomowych gróźb w jakiejkolwiek części świata. Naród amerykański nie uznaje pokoju za wszelką cenę - powiedział.
Przywódca ZSRR Nikita Chruszczow też miał swoje plany związane z tym rejonem świata. - Pierwsza rysa w stosunkach amerykańsko-sowieckich pojawiła się w kwietniu 1961 roku - mówił w audycji z cyklu ”Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej”, nadanej w listopadzie 1997 roku, profesor Paweł Wieczorkiewicz. - Wtedy to emigranci kubańscy, przy wsparciu żołnierzy amerykańskich, wylądowali w Zatoce Świń. Celem ataku było obalenie reżimu Fidela Castro. Desant został jednak fatalnie przygotowany, źle przeprowadzony i zakończył się totalną klęską - słyszymy w komentarzu historyka.
Uczestnictwo w tej nieudanej akcji Amerykanów spowodowało wzrost napięcia w stosunkach Kuby ze Stanami Zjednoczonymi. Sytuację komplikowała polityka zagraniczna prowadzona wówczas przez ZSRR, który umacniał swe wpływy w tym rejonie świata. - Od wiosny 1962 roku Sowieci zaczęli dostarczać na Kubę, cały czas obawiającą się interwencji amerykańskiej, części rakiet, które miały stać się nośnikami broni jądrowej. - mówił profesor Paweł Wieczorkiewicz. - Chruszczow był przekonany, że Kuba, na której znajdą się sowieckie bomby atomowe, zostanie uwolniona od groźby interwencji, a ponadto, że możliwość umieszczenia szeregu baterii rakietowych tuż u wybrzeży amerykańskich zmieni sytuację strategiczną w skali całego świata i skłoni Stany Zjednoczone do większej ustępliwości.
Prezydent USA John F. Kennedy na to zgodzić się nie mógł. Znał zamierzenia Rosjan, nie tylko z meldunków rozpoznania powietrznego, ale również ze znacznie lepszego źródła. Był nim najcenniejszy agent, jakiego miał Zachód w Moskwie, płk Oleg Pieńkowski. Amerykanie doskonale wiedzieli o postępujących instalacjach sowieckiej broni rakietowej i atomowej na Kubie. Kennedy postawił więc sprawę na ostrzu noża. Nad Kubę skierowano jednostki lotnictwa amerykańskiego, rozpoczęto też blokadę morską wyspy. Ostrzeżono, że zostaną użyte siły przeciwko sowieckim transportowcom z bronią jądrową i rakietową zmierzającym ku wyspie.
- Chruszczow zareagował równie stanowczo - komentował historyk. - Na dowódcę wojsk Układu Warszawskiego powołano najsławniejszego, znajdującego się wówczas w służbie czynnej, marszałka Iwana Koniewa. Zmobilizowano sowieckie siły zbrojne i w ten sposób w końcu października 1962 roku oba supermocarstwa znalazły się na krawędzi wojny.

27 października 1962 roku, w najbardziej krytycznym momencie kryzysu, radziecka bateria rakiet S-75 zestrzeliła nad Kubą amerykański samolot zwiadowczy U-2. Pilot Rudolf Anderson stał się jedyną ofiarą kryzysu kubańskiego. Jednak w dniu jego śmierci, który zachodnie media nazwały "czarną sobotą”, świat zamarł ze strachu. Przygotowywano się na najgorsze.
Ostatecznie kryzys kubański zakończył się kompromisem. Po latach historycy uznali, że więcej korzyści z konfliktu wynieśli Rosjanie. - To nie był sukces spektakularny - mówił gość audycji - bo formalnie Związek Radziecki wycofał swoją broń atomową i rakietową z Kuby. Ale bez wątpienia był to sukces polityczny. Stany Zjednoczone, w zamian za taką decyzję, zobowiązały się do szanowania integralności terytorialnej Kuby. Castro mógł być spokojny o swój reżim. Nie groziła mu interwencja. Poza tym Amerykanie zobowiązali się do ograniczenia ilości swoich wyrzutni rakietowych w Turcji.
- Chruszczow miał rację, oceniając nisko możliwości prezydenta Johna. F. Kennedy’ego. Może nie był on prezydentem ”malowanym”, ale zbyt słabym, by umieć się przeciwstawić tak szczwanemu lisowi, jakim był Nikita Chruszczow - stwierdził prof. Paweł Wieczorkiewicz.
Posłuchaj, jakie były kulisy kubańskiego kryzysu.

Więcej dźwięków na temat najnowszej historii ZSRR znajdziesz na platformie ”moje.polskieradio.pl”>>>

Pięćdziesiąt lat temu prezydent USA, John F. Kennedy wprowadził blokadę morską Kuby. - Stany Zjednoczone nie mogą tolerować świadomego oszustwa i atomowych gróźb w jakiejkolwiek części świata. Naród amerykański nie uznaje pokoju za wszelką cenę - powiedział.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zimna wojna w latach 60.

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 15:58
Lat 60. zaczynają się od budowy muru berlińskiego. Niedługo potem, w październiku roku 1962, wybucha kryzys kubański. Świat staje na krawędzi wojny nuklearnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nuklearna odpowiedź do lamusa. Bazy stały się zabytkami

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 10:54
Dwie bazy brytyjskich sił powietrznych, z których w czasie Zimnej Wojny miało nadejść kontruderzenie nuklearne, zostały wpisane na listę zabytków chronionych.
rozwiń zwiń