X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

John Glenn - najstarszy człowiek w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 07:00
John Glenn był pierwszym amerykańskim astronautą, który wykonał lot orbitalny na pokładzie statku kosmicznego Mercury 6. Trzykrotnie okrążył Ziemię. Po 36 latach ponownie wyruszył w przestrzeń kosmiczną. Miał wtedy 77 lat.
Audio
  • Pech płk. Glenna - fragm. aud. "7 dni w kraju i na świecie" (17.02.1962)
  • Wahadłowiec na orbicie - fragm. aud. "7 dni w kraju i na świecie" (28.04.1990)
  • Udana misja - fragm. aud. "7 dni w kraju i na świecie" (13.10.1990)
John Glenn, Wikimedia Commons
John Glenn, Wikimedia CommonsFoto: NASA

29 października 1998 r. amerykański astronauta John Glenn wziął udział w wyprawie wahadłowca Discovery.  Zostając tym samym najstarszym człowiekiem w kosmosie.
John Glenn urodził się 18 lipca 1921 r. w Cambridge w stanie Ohio. W czasie II wojny światowej wykonał 59 lotów bojowych, a po jej zakończeniu kontynuował służbę w lotnictwie na wyspie Guam. Brał udział w wojnie koreańskiej w 1953 r. Po powrocie do kraju szkolił się jako pilot oblatywacz. Do historii przeszedł jego lot z Los Angeles do Nowego Jorku na myśliwcu F8U. Trasę pokonał w 3 godziny i 23 minuty, ustanawiając rekord prędkości przelotu transkontynentalnego.

Astronauta

Nz.: Astronauta John Glenn podczas szkolenia przed pierwszym lotem w kosmos. 23 stycznia 1962 r. Wikimedia Commons/dp. Źr.: NASA

"Original seven"

W 1959 r. dostał się do elitarnej grupy amerykańskich astronautów, którzy rozpoczęli przygotowania do lotów kosmicznych w ramach programu Mercury. ”Original seven” – tak nazwali ich Amerykanie z racji liczby uczestników projektu.

W lutym 1962 r. rozpoczęły się przygotowania do wystrzelenia Glenna na orbitę okołoziemską. Jednak z powodu trudnych warunków atmosferycznych start kapsuły parokrotnie przekładano.  - Zapowiedziane na jutro wystrzelenie amerykańskiego astronauty, płk Johna Glenna z Przylądka Canaveral na Florydzie zostało odwołane - relacjonował dziennikarz radia amerykańskiego. Z rejonu Atlantyku doniesiono o porywistych wiatrach i wzburzonym morzu, szczególnie w okolicy Bermudów, gdzie miał lądować zasobnik. A komentator Polskiego Radia w audycji ”7 dni w kraju i na świecie” dodawał: - Naukowcy zaczynają się zastanawiać, czy po kilku odwołanych próbach, płk Glenn będzie jeszcze w ogóle mógł poszybować w przestworza. Ciągłe oczekiwanie musiało przecież osłabić jego odporność psychiczną i nerwową.

Ppłk.
Ppłk. John Glenn (w środku). Odprawa z zespołem medycznym po powrocie z pierwszego lotu wokół Ziemi. 23 lutego 1962 r. Wikimedia Commons/dp. Źr.: NASA

Bohater narodowy

 

Ostatecznie 20 lutego 1962 r. John Glenn poszybował w przestworza. Został pierwszym amerykańskim astronautą , który wykonał lot orbitalny na pokładzie statku kosmicznego Mercury 6. Jego podróż trwała 4 godziny 55 minut i 23 sekundy. Amerykanin w czasie lotu miał poważne problemy. Uszkodzeniu uległa klimatyzacja, temperatura w kapsule, w której przebywał kosmonauta podwyższyła się do ponad 40 °C, kłopot sprawiało sterowanie statkiem. Jednak lot zakończył się sukcesem. John Glenn wodował na Oceanie Atlantyckim w odległości około 350 km od wyspy San Juan. Uznano go za bohatera narodowego Stanów Zjednoczonych.

W świecie polityki

John Glenn z powodów zdrowotnych zrezygnował z pracy w NASA i w latach 60. zajął się polityką. W 1984 r. został senatorem z ramienia Partii Demokratycznej. W tym samym roku startował, nieudanie, w wyborach prezydenckich. Zasiadał w Senacie, reprezentując stan Ohio, do 1999 r.

Siedmiu
Siedmiu członków załogi wahadłowca Discovery, od lewej: Pedro Duque, Curtis Brown, Chiaki Nauto-Mukai, senator John Glenn, Stephen Robinson, Steven Lindsey i Scott Parazynski. Wikimedia Commons/dp. Źr.: NASA

Rok wcześniej, po raz drugi w życiu poleciał w kosmos na pokładzie wahadłowca ”Discovery” . Prom kosmiczny wystartował 29 października 1998 r. I znów Glenn John pobił rekord. Był najstarszym człowiekiem w kosmosie. Miał wtedy ukończone 77 lat. Nikt w jego wieku wcześniej ani później nie przebywał w przestrzeni kosmicznej. Lot zakończył się 7 listopada po 8 dniach 21 godzinach 43 minutach i 57 sekundach. John Glenn wrócił cały i zdrowy.

 

bs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orbitalny spacer

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2010 16:15
Pierwszy spacer astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zakończył się sukcesem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykański wahadłowiec Endeavour poleciał w swoją ostatnią misję

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 05:15
Prom kosmiczny wystartował o godzinie 14.56. Start z bazy kosmicznej Kennedy’ego z Przylądka Canaveral na Florydzie odbył się bez przeszkód.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spektakularny lot Discovery. Wprost do... muzeum

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 16:38
Prom kosmiczny Discovery rozpoczął swoją ostatnią podróż. Wahadłowiec nie leci jednak w kosmos, ale do muzeum na przedmieściach Waszyngtonu.
rozwiń zwiń