X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Howard Carter - odkrywca grobowca Tutanchamona

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2018 06:00
"W świetle silnej lampy lśniły złote łoża, złote krzesło tronowe, połyskiwały matowo dwa czarne posągi. Stały naprzeciwko siebie jak żołnierze na warcie, ze złotymi fartuchami, w złotych sandałach ze świętym wężem połyskującym na czole" - pisał odkrywca grobu Tutanchamona.
Audio
  • Grobowiec Tutanchamona - aud. Katarzyny Kobyleckiej
Złota maska Tutanchamona, wikipediacc
Złota maska Tutanchamona, wikipedia/ccFoto: en:User:MykReeve

4 listopada 1922 roku angielski archeolog i egiptolog Howard Carter odkrył w Dolinie Królów grobowiec faraona Tutenchamona, władcy starożytnego Egiptu. Towarzyszył mu wówczas lord Carnarvon, z którym przez kilka lat prowadził poszukiwania.Tak opisali to wydarzenie jego świadkowie:

"Howard Carter wziął żelazny pręt i wsunął go do otworu. Żelazo przeszło na wylot, natrafiając na pustą przestrzeń. Potem, gdy kilka prób przeprowadzonych z zapaloną świecą wykazało, że w pomieszczeniu za drzwiami nie ma gazów, poszerzył otwór. Dla czekających przy nim osób chwile te wydajawały się wiecznością. W końcu lord Carnarvon, nie mogąc dłużej znieść tej niepewności zapytał: - Czy widzi pan coś?. Carter odwrócił się powoli i wzruszony do głębi duszy odpowiedział jakby urzeczony: - Tak jest, widzę cudowne rzeczy.

Oficjalne otwarcie komory grobowej, z udziałem najwyższych dostojników egipskich oraz zaproszonych z tej okazji gości specjalnych, odbyło się blisko trzy miesiące później, 16 lutego 1923 roku. - W całej dotychczasowej historii wykopalisk archeologicznych nigdy jeszcze nie widziano tak cudownych rzeczy, które nam się teraz ukazały - powiedział Howard Carter po otwarciu zapieczętowanych drzwi komory grobowej.

Ojcowie sukcesu

Był 4 listopada 1922 roku. Howard Carter zaczął kopać w miejscu, w którym do niedawna stały jeszcze baraki robotników. Po kilku godzinach odsłonił się przed nim szyb grobowy. Już wtedy wiedział, że to jest miejsce, którego szukał. Ta chwila przyprawiła go o dreszcze. To było największe odkrycie w dziejach archeologii. Miało dwóch ojców: Howarda Cartera i lorda Carnarvona. Szczęśliwy los zetknął ich ze sobą.

- To było na początku XX wieku - mówił w audycji Katarzyny Kobyleckiej "Tajemnice Tutanchamona", nadanej w lutym 2003 roku, dr Zbigniew Szafrański. - Carnarvon przyjechał do Egiptu, aby leczyć się po wypadku samochodowym. Lekarze zalecili mu panujący tu ciepły klimat. Interesował się przeszłością Egiptu, szukał kogoś, z kim mógłby podjąć współpracę. Polecono mu Howarda Cartera.

Carter był już wtedy znanym badaczem, ale przyjechał do Egiptu w zupełnie innej roli. Pracował jako fotograf i rysownik w misji wykopaliskowej na terenie świątyni królowej Hatszepsut. Z ochotą przyjął propozycję lorda Carnarvona.

Dolina Królów

Wykopaliska prowadzili w różnych miejscach, m.in.: w Dolinie Deir el-Bahari, w delcie Nilu, potem przenieśli się do Doliny Królów. Większość archeologów przekonywała ich, że nie ma możliwości, by coś tam jeszcze znaleźli. Oni jednak z uporem szukali grobu Tutanchamona. Wyznaczyli sobie teren poszukiwań w kształcie trójkąta, między wejściami do odkrytych już grobów faraonów i konsekwentnie przeszukiwali go centymetr po centymetrze. Przez kilka lat ich praca pozostawała bezowocna.

Przełomowy moment

- Ważną wskazówką dla Cartera był fakt, że na rynku antykwarycznym nie pojawiły się wcześniej żadne przedmioty z grobu Tutanchamona - mówił dr Szafrański. - To mogło oznaczać, że miejsce pochówku młodego faraona nie zostało okradzione. Moment odkrycia nastąpił niemal pod koniec ich misji. Wtedy, kiedy zdecydowali się już rozebrać baraki, w których mieszkali robotnicy.

Carter zobaczył zapieczętowane drzwi, ale wstrzymał dalsze prace. Postanowił poczekać na swojego przyjaciela i sponsora badań, nieobecnego w tym czasie w Dolinie Królów, lorda Carnarvona. Następnego dnia po południu, kiedy już tylko 16 stopni schodów dzieliło odkrywcę od zamurowanego wejścia, na którym widział pieczęcie i kartusze Tutanchamona, powiedział nagle: "nie, wszystko zasypujemy". - Taka decyzja mogła się wydawać niezrozumiała, ale tylko dla tych, którzy nie wiedzą, co znaczą takie pojęcia, jak przyjaźń, lojalność, uczciwość - stwierdził gość Katarzyny Kobyleckiej.

W telegramie napisał: "Wreszcie dokonaliśmy nadzwyczajnego odkrycia. Wspaniały grób z nienaruszonymi pieczęciami zasypywany jest na Twój przyjazd. Gratulacje". Carter poczekał. Dopiero 3 tygodnie później wyjęto pierwsze kamienne bloki, zamykające wejście do grobowca.

"Na początku nic nie widziałem, jednak im bardziej moje oczy przyzwyczajały się do ciemności, tym więcej zwierząt, posągów i złota zauważałem w mroku. Gdziekolwiek patrzyłem, wszędzie błyszczało złoto" - napisał we wspomnieniach Carter.

Epokowe wydarzenie

Prof. Adam Łukaszewicz, drugi gość audycji, prowadził badania w Dolinie Królów od wielu lat. Idąc do pracy, mijał codziennie grób Tutanchamona. - Nie można przejść obojętnie obok tego miejsca - mówił. - Ilekroć mijam wejście do niego, zawsze mam jakieś szczególne myśli na ten temat. Grób, w którym ja pracuję, jest położony tuż obok, a nawet częściowo nad miejscem pochówku młodego faraona. Myślę, że to taki zdumiewający przypadek, który ocalił dla potomnych to niezwykłe miejsce.

Katarzyna Kobylecka pytała archeologa o różne hipotezy na temat śmierci Tutanchamona. - Nie ma żadnych dokładnych wiadomości na ten temat - stwierdził prof. Łukaszewicz. - Nic nie wskazuje jednak na jakąś długotrwałą chorobę. Spekulacje trwają od momentu odkrycia grobowca. Dziś modna jest teza o zamachu.

Oficjalne otwarcie grobu, z udziałem wielu znamienitych gości nastąpiło 16 lutego 1923 roku. Niestety w niecałe dwa miesiące później, 5 kwietnia, w wyniku powikłań po ukąszeniu komara i zakażeniu krwi, zmarł drugi autor wielkiego sukcesu - lord Carnarvon. Natomiast Howard Carter prowadził prace badawcze w grobowcu Tutanchamona do 1932 roku. Zmarł 7 lat później, 2 marca.

Posłuchaj niezwykłej opowieści o największym odkryciu w dziejach archeologii.

Wiecej dźwięków dotyczących archeologii znajdziesz na platformie internetowej "moje.polskieradio.pl">>>

bs

Komentarze1
aby dodać komentarz
ewu812014-11-27 13:10 Zgłoś
niesamowita historia. nie wiem czy ktoś inny czekałby 3 tygodnie z takim newsem :)

Czytaj także

Palmyra - duma polskiej archeologii

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2011 10:12
W samym sercu Pustyni Syryjskiej znajduje się oaza, która w pierwszych wiekach n.e. stała się największym portem przeładunkowym na lądzie. Tam właśnie spotykały się karawany ze Wschodu i z Zachodu, a kupcy wymieniali swe towary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarb z czasów Nerona odnaleziony w Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2012 09:03
Archeolodzy odkryli w środkowym Izraelu skarb złożony ze srebrnych i złotych monet oraz biżuterii sprzed około 2000 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska szkoła aleksandryjska

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 14:38
Polscy archeolodzy nieprzerwanie od ponad pół wieku pracują na Kom el-Dikka w Aleksandrii. Ich dokonania można podziwiać na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Champollion - nieprzeciętnie zdolny lingwista

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 00:00
Nikt nie potrafił odczytać egipskich hieroglifów. Zrobił to Jean-Francois Champollion, który w wieku 17 lat napisał swoją pierwszą książkę o historii Egiptu faraonów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co powiedział, co zrobił, jakiego miał konia - anegdot o Aleksandrze Macedońskim jest niezliczona liczba

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 06:49
- Ateńczycy i Rzymianie wznosili mu posągi, Egipcjanie nadali mu tytuł faraona, Babilończycy koronowali na króla. Nie ma w historii barwniejszej postaci niż Aleksander Macedoński.
rozwiń zwiń