X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Henryk Sienkiewicz - wychowawca pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 08:30
- Kraszewskim przecież nie będziesz. I z pióra nie wyżyjesz – perswadowała Henrykowi Sienkiewiczowi jego matka Stefania Cieciszowska, gdy ten podejmował pierwsze próby literackie.
Audio
  • Znaliśmy Pana Henryka osobiście (cz.1). Archiwalna audycja Rozgłośni Polskiej RWE w opracowaniu Tadeusza Nowakowskiego (25.12.1986)
  • Znaliśmy Pana Henryka osobiście (cz.2). Archiwalna audycja Rozgłośni Polskiej RWE w opracowaniu Tadeusza Nowakowskiego (25.12.1986)
  • Henryk Sienkiewicz - wychowawca pokoleń. Felieton redaktora Rozgłośni Polskiej RWE Wiktora Trościanko (13.11.1966)
Henryk Sienkiewicz, foto: PAPReprodukcjaWojciech Pacewicz
Henryk Sienkiewicz, foto: PAP/Reprodukcja/Wojciech Pacewicz

15 listopada 1916 roku w Vevey w Szwajcarii roku zmarł Henryk Sienkiewicz (ur. 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej)  jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, nowelista, powieściopisarz i publicysta. Autor miedzy innymi "Trylogii", "Krzyżaków", "Quo Vadis", "Bez dogmatu". W 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości.

Henryk Sienkiewicz - zobacz serwis specjalny

Henryk Sienkiewicz jeszcze za swego życia był jednym z najbardziej popularnych pisarzy polskich. Hołdy i uwielbienia spotykały go co krok. Jako człowiek skromny i obdarzony poczuciem humoru niekiedy irytował się zamieszaniem wokół jego osoby. Śmiejąc się mówił: "Mej sławy nic nie zatrze bo nad libańskie wyższa cedry".

Odnosił olbrzymie tryumfy zarówno wśród swoich, jak i wśród obcych. W rankingu przeprowadzonym przez rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych, dotyczącym popularności czytanych autorów, zajął pierwsze miejsce. Wyprzedził Lwa Tołstoja oraz Emila Zolę. Kult Sienkiewicza we Francji określono jako "bezprzytomny podziw". Te same tryumfy autor "Quo Vadis" święcił w Ameryce, Anglii, we Włoszech i Niemczech.

Zawrotne powodzenie jakie nigdy dotąd nie było udziałem żadnego pisarza polskiego wzbudzało zazdrość wśród innych. Pojawiały się głosy protestu określające kult jako zmorę i opętanie. Za krytykę wzięli się koledzy po piórze, Stanisław Brzozowski twierdził, że Sienkiewicz opowiada kojące baśnie na łożu konającej Polski. Krytyk Aleksander Bruckner tak pisał o tym zjawisku: "Chciano na gwałt obniżyć wielkiego pisarza, niewygodnego bo protestującego czynem, własną twórczością i słowem przeciwko jednostronności nowej sztuki, przeciw rui i porubstwu. Jak to u nas bywa stale cierpią najniewinniejsi, tym razem literatura". 

Przyjmując nagrodę Nobla w roku 1905 oświadczył, że zaszczyt ten cenny jest dla wszystkich, ale szczególnie dla syna Polski. "Głoszono Ją umarłą, a oto jeden z tysiącznych dowodów, że Ona żyje. Głoszono Ją niezdolną do myślenia i pracy a oto dowód, że działa. Głoszono Ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać".

Gdy wybuchła I wojna światowa pisarz wyjechał do Szwajcarii, gdzie razem z Ignacym Paderewskim organizował pomoc dla ofiar wojny w Polsce. Współtworzył Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Henryk Sienkiewicz nie doczekał się niepodległej Polski, zmarł 15 listopada 1916 roku w Vevey w Szwajcarii. Prochy wieszcza uroczyście sprowadzono do Polski w 1924 roku. 27 października złożono je w Warszawie w podziemiach katedry św. Jana Chrzciciela.

mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielkie serca-wielkie umysły - Sienkiewicz bez dogmatu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2011 10:00
W grudniu mija kolejna rocznica przyznania Henrykowi Sienkiewiczowi I Literackiej Nagrody Nobla dla Polski
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaje park historyczny Trylogia na Podlasiu

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 18:53
Będzie tam m.in dwór Oleńki i Kmicica, grób Michała Wołodyjowskiego, chaty żołnierskie i wiele innych atrakcji.
rozwiń zwiń