X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Apeluję! Pomóżcie władzy ludowej! – wzywał Gomułka po powrocie z Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 07:00
- Kochamy was za to, że jesteście odważni. Nikogo tak nie witaliśmy jak Was, towarzyszu Wiesławie – odpowiadali ludzie zebrani tłumnie na stacji dworca w Terespolu w listopadzie 1956 r.
Audio
  • Przyjazd delegacji polskiej do Moskwy - relacja Polskiego Radia (15.11.1956)
  • Powitanie Gomułki na dworcu w Terespolu, przemówienie I sekretarza KC PZPR - transmisja Polskiego Radia (18.11.1956)
Biała Podlaska, tłumy witają powracającą z Moskwy polską delegację partyjno - rządową na czele z Wł.Gomułką, PAPCAF
Biała Podlaska, tłumy witają powracającą z Moskwy polską delegację partyjno - rządową na czele z Wł.Gomułką, PAP/CAFFoto: Henryk Grzęda

15 listopada polska delegacja na czele z nowo wybranym I sekretarzem KC PZPR przybyła do Moskwy. Na kolejowym Dworcu Białoruskim czekał na Polaków przywódca radziecki - Nikita Chruszczow. Sytuacja w obozie socjalistycznym była napięta. Powstanie węgierskie zostało zdławione, Gomułka też nie był do końca akceptowany przez towarzyszy radzieckich. W kraju zaczęły pojawiać się plotki, że tow. Wiesław może podzielić los Bolesława Bieruta, który trzy lata wcześniej zmarł podczas wizyty w Moskwie kiedy gościł na głośnym XX zjeździe KPZR. Wizyta przebiegła jednak bez przeszkód. Umorzono zadłużenie Polski wg stanu z 1 listopada, postanowiono o repatriacji 30 tysięcy Polaków z ZSRR oraz uzgodniono status wojsk radzieckich w Polsce.

Na powracającą pociągiem delegację partyjno-rządową na każdej stacji czekały tłumy. - Musimy się stąd wydobyć, bo zostaniemy zagnieceni – relacjonował dziennikarz Polskiego Radia. Euforia wśród zebranych była ogromna.

- Na peronie stacji w Terespolu tłumy ludzi, przeważa młodzież szkolna, jest orkiestra kolejarzy, jest prasa, kronika filmowa i my, sprawozdawcy Polskiego Radia - słyszymy w zachowanej w archiwach PR transmisji. - Wszyscy przyszli przywitać tow. Gomułkę i polską delegację, która wraca z Moskwy do Warszawy.

- Ja już ochrypłem, nic mówić nie mogę, to tak na każdej stacji – powiedział w pewnym momencie Gomułka. Przemówił do zebranego tłumu:

- Radzieckie kierownictwo partii i rządu zlikwidowało, zgodnie z naszymi żądaniami, wszystkie te nieprawości, które miały miejsce za czasów Stalina. Towarzysze radzieccy uznali, że Polska powinna być w pełni suwerenna, niepodległa, że nikt nie ma prawa mieszać się w nasze sprawy wewnętrzne i oni nigdy w nasze sprawy wewnętrzne mieszać się nie będą – stwierdził.

Te słowa I sekretarza KC PZPR zostały przyjęte owacyjnie. Ludzie byli pełni nadziei, że odwilż, która się rozpoczęła w październiku 1956 będzie trwać. Entuzjazm wywołały też i te słowa Gomułki: - Załatwiliśmy też sprawy gospodarcze, te pewne nienormalności, jakie miały miejsce w naszych obrotach handlowych. Jeśli chodzi o węgiel towarzysze radzieccy uznali słuszność naszych pretensji i uzyskaliśmy zwrot należnych nam sum.

Posłuchaj archiwalnych dźwięków Polskiego Radia obrazujących wydarzenia sprzed blisko 60 lat.

Więcej faktów z najnowszej historii Polski znajdziesz na ”moje.polskieradio.pl”>>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

30 lat temu zmarł tow. Wiesław

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2012 08:00
"Towarzysze! Nie pozwalajcie reakcyjnym podżegaczom i różnym chuliganom stawać w poprzek naszej drogi. Wara im od czystego nurtu walki socjalistycznych i patriotycznych sił narodu! Pędźcie precz prowokatorów i reakcyjnych krzykaczy" - mówił Władysław Gomułka na wiecu w Warszawie 24 października 1956.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chruszczow w Warszawie, czyli jak Mao Zedong ocalił Polskę przed Sowietami!

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 07:00
Był rok 1956. Na 19 października wyznaczono początek obrad VIII Plenum KC PZPR. Część działaczy partyjnych zawiadomiła Moskwę, że w Polsce szykują się zmiany, które mogą być groźne dla ustroju socjalistycznego. Do Warszawy z niezapowiedzianą wizytą przyleciał sam Nikita Chruszczow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Partia nie będzie rzucać narodowi pustych obietnic"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 07:00
- W ciągu ostatnich lat nagromadziło się w życiu Polski wiele zła, wiele nieprawości i bolesnych rozczarowań – tymi słowami Władysław Gomułka rozpoczął swe słynne przemówienie w 1956 roku .
rozwiń zwiń