Historia

Elżbieta – "królowa-dziewica" Anglii

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 07:00
Kiedy jeden z ambasadorów gratulował jej znajomości języków obcych odparła: "Nie sztuka nauczyć kobietę mówić, znacznie trudniej nauczyć ją trzymać język za zębami".
Audio
  • Elżbieta I - królowa Anglii - aud. Małgorzaty Tułowieckiej (30.07.1988-07)
Elżbieta po rozgromieniu armady - zdj. obrazu Georgea Gowera (15401596), obecnie w zbiorach Woburn Abbey, Wikimedia Commons
"Elżbieta po rozgromieniu armady" - zdj. obrazu George'a Gowera (1540–1596), obecnie w zbiorach Woburn Abbey, Wikimedia Commons

24 marca 1603 zmarła Elżbieta I Tudor. "Ja i naród angielski to jedno" – zwykła mawiać. Gdy przejmowała królestwo, w Anglii trwały walki religijne, państwo było zadłużone, klęskami kończyły się walki z Francuzami i Hiszpanami. Kraj był w głębokim kryzysie. "Jest tylko kobietą z krwi i kości" – mówili Anglicy w dniu jej koronacji. W chwili śmierci Elżbiety, Anglia znajdowała się u szczytu.

Młoda królowa

"W Londynie dzwony biją radośnie, rozpalono niezliczone ogniska, rozdziela się piwo i wino, a na dziedzińcach domów bogatych obywateli ustawiono stoły z jadłem dla każdego, kto ma apetyt. Lud ma nareszcie królową, w której żyłach nie płynie obca krew, która szczyci się tym, że jest tylko Angielką" – zapisali kronikarze.

Na świat przyszła 7 września 1533 roku. Była córką Henryka VIII i jego drugiej żony Anny Boleyn. Jej matka, oskarżona o zdradę, cudzołóstwo i uprawianie czarów, została ścięta. Elżbieta była wówczas trzyletnim dzieckiem.

"Królowa dziewica"

Postaci ostatniej władczyni z rodu Tudorów poświęciła audycję Małgorzata Tułowiecka. W programie nadanym w lipcu 1988 r. w cyklu "Tropy, ludzie, symbole", przedstawiła anegdoty i fakty z życia kobiety, która nazwano ”królową-dziewicą”. – Ktokolwiek do niej mówił, musiał przyklęknąć i klękał, tylko niektórym pozwalała wstać – mówiła prof. Jolanta Choińska-Mika, gość audycji.

– Sama Elżbieta I bardzo lubiła stać. Chciała w ten sposób górować nad wszystkimi. Stała w czasie wszystkich audiencji, czasem nawet przez kilka godzin. Stała przed swoją śmiercią. Padła na podłożone poduszki, po kilku godzinach zmarła. Była dość drobna i gdyby usiadła mogłaby się wydawać niegodna majestatu królewskiego – słyszymy w komentarzu.

Elżbieta

Nz.: Elżbieta w wieku 13 lat. Reprod. fot. obrazu Williama Scrotsa (1537–1554). Wikimedia Commons/dp. Obecnie w zbiorach Royal Collection

Poliglotka

– Znała wszystkie języki europejskie z wyjątkiem niemieckiego. Tłumaczyła, posługiwała się łaciną i greką, uwielbiała taniec, muzykę, układała wiersze. Bardzo łatwo było trafić do jej serca, jeżeli napisało się wspaniały poemat na jej cześć – mówiła historyk.

W kronikach zapisano jej wystąpienia przed angielskim parlamentem:

– Godność monarsza i korona więcej chwały przynoszą tym, którzy się jej przypatrują, niźli radości tym, którzy ją dźwigają – mówiła wówczas. – Nie śmiem wiedzieć, jakie zaufanie pokładacie w moich zapewnieniach a na jakie zasługuję. To pokaże przyszłość. I dodała:

– Przez całe swe życie starałam się mieć przed oczyma dzień sądu ostatecznego. Chcę pamiętać, że przyjdzie mi samej stanąć przed najwyższym sędzią.

Chcesz wiedzieć, co zdecydowało o sukcesie królowej Elżbiety I? Chcesz dowiedzieć się, kto był największą miłością jej życia? Posłuchaj audycji Małgorzaty Tułowieckiej.

bs

Zobacz więcej na temat: Anglia HISTORIA Londyn
Czytaj także

Dziewica-celebrytka, która podbiła świat

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 19:00
Elżbieta I Tudor jest jedną z najsłynniejszych kobiet, które kiedykowiek zasiadły na tronie. Ulubienica historyków, pisarzy, biografów i reżyserów filmowych przedstawiana jest jako z jednej strony bezwględna ludzka instytucja, a z drugiej jako wrażliwa i nieszczęśliwie zakochana osoba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy zaczęła rządzić, większości ministrów nie było na świecie

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 20:02
W poniedziałek wyjątkowy jubileusz - królowa Elżbieta II zasiada na tronie od 60 lat.
rozwiń zwiń