Historia

Nieśmiertelna Agatha Christie

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2012 06:00
- Może w moich kryminałach nie ma zbyt głębokich myśli, ale dużo jest dramatycznych i przewrotnych pomysłów - mówiła autorka w listopadzie 1962 roku w wywiadzie dla radia BBC.
Audio
  • "Tropicielka zła" - archiwalna audycja z wypowiedziami Agathy Christie
Agatha Christie (1924)
Agatha Christie (1924)Foto: PAP

25 listopada 1952 roku w Londynie odbyła się premiera sztuki Agaty Christie “Pułapka na myszy”. Jest to najdłużej bez przerw wystawiana sztuka na świecie. Grana nadal po 60 latach i 20 tysiącach przedstawień w tym samym teatrze - St Martin's Theatre w Londynie.
“W tej sztuce każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku i gustu. Podoba się młodym, podoba się starym. Bez zarozumiałości z jednej, a fałszywej skromności z drugiej strony, mogę powiedzieć, że w swoim gatunku - to znaczy, lekkich utworów scenicznych ze szczyptą humoru i zarazem dreszczykiem grozy - wyróżnia się sprawną konstrukcją. Akcja wciąga, a jednocześnie zaskakuje, trudno powiedzieć, dokąd nas doprowadzi za parę minut” - pisała w swojej autobiografii autorka.

"Pierwsza dama powieści detektywistycznej"
Agatha Christie (ur. 15 września 1890 roku, zm. 12 stycznia 1976 roku) była angielską autorką kilkudziesięciu powieści detektywistycznych i sztuk teatralnych. Jej książki biją rekordy popularności. Wiele z jej powieści doczekało się ekranizacji (“Morderstwo w Orient Expressie”, “Śmierć na Nilu”,  “4.50 z Paddington”). W oparciu o jej książki powstały scenariusze licznych seriali telewizyjnych i słuchowisk radiowych.
- Dla niej twórczość kryminalna była sposobem zarabiania na życie, ona się uważała za rzemieślnika - wspomina tłumaczka jej dzieł Anna Bańkowska.
Według Ireny Szymańskiej Agatha Christie miała dar tworzenia bohaterów, do których się przywiązujemy i jesteśmy po ich stronie. - Ja, czytając każdą jej książkę, chciałam, żeby broń Boże właśnie nie Ten bohater okazał się potem zbrodniarzem – dodała pisarka.
W pierwszych przedstawieniach “Pułapki na myszy” grał Richard Attenborough. Na pytanie ile czasu potrzebował, żeby wciągnąć się w tę rolę odpowiedział: - sześć miesięcy, ale grałem ją przez dwa lata. Jest to świetna sztuka, bardzo precyzyjnie napisana. Najprzyjemniejszą rzeczą w “Pułapce na myszy” jest to, że nigdy nie wiadomo kto jest dobry, a kto zły  – mówił aktor w wywiadzie dla programu BBC.
Obsada przedstawienia zmieniała się wielokrotnie. Wielu aktorów już umarło, ale sztuka żyje nadal. Nie ma takiego dnia na świecie, żeby kurtyna nie podnosiła się dla widzów dzieła Agathy Christie.

Zobacz więcej na temat: BBC Londyn

Czytaj także

Detektywi kiedyś i dziś

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2010 09:00
Będziemy mówić o najsłynniejszych detektywach filmowych i książkowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najsłynniejszy detektyw świata obchodzi 125. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2012 11:43
W 1887 roku ukazała się pierwsza powieść Arthura Conan Doyle'a o przygodach detektywa-skrzypka Sherlocka Holmesa pod tytułem "Studium w szkarłacie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agatha Christie – pierwsza dama kryminału

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 05:40
- Może w moich kryminałach nie ma zbyt głębokich myśli, ale dużo jest dramatycznych i przewrotnych pomysłów - mówiła Agatha Christie.
rozwiń zwiń