X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Pierwszy krok na drodze do utworzenia państwa Izrael

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 06:00
Po tragedii II wojny światowej zachodnie demokracje podjęły konkretne działania dla wsparcia żydowskiego ruchu narodowościowego. Izraelskie podręczniki historii wymieniają dzień 29 listopada jako najistotniejszy na drodze do uzyskania niepodległości.
Audio
  • Izrael, jego historia, ustrój i mieszkańcy (cz.1) - wykład Henryka Bogusławskiego, polskiego naukowca i publicysty. Archiwalna audycja Rozgłośni Polskiej RWE (08.08.1986)
  • Izrael, jego historia, ustrój i mieszkańcy (cz.2) - wykład Henryka Bogusławskiego, polskiego naukowca i publicysty. Archiwalna audycja Rozgłośni Polskiej RWE (08.08.1986)
Pierwszy premier Izraela - Dawid Ben Gurion odczytujący Deklarację Niepodległości w Tel Awiwie, 14 maja 1948 roku. foto: wikipediaRudi Weissensteindomena publiczna
Pierwszy premier Izraela - Dawid Ben Gurion odczytujący Deklarację Niepodległości w Tel Awiwie, 14 maja 1948 roku. foto: wikipedia/Rudi Weissenstein/domena publiczna

29 listopada 1947 roku ONZ przyjęła plan podziału brytyjskiego terytorium mandatowego w Palestynie, który przewidywał utworzenie dwóch niepodległych państw: arabskiego i żydowskiego. Jerozolima miała pozostać pod kontrolą międzynarodową.
Za projektem rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181 głosowały 33 państwa, w tym Polska. Przeciwko głosowało 13 (oprócz krajów muzułmańskich, Grecja i Kuba), a od głosu wstrzymała się Wielka Brytania i 9 innych.

Więcej dźwięków o powstaniu państwa Izrael w serwisie - Radia Wolności >>>

Zatwierdzony przez ONZ plan podziału Palestyny dawał Żydom państwo składające się z trzech części. Stykały się one ze sobą tylko w dwóch punktach. Większość tego państwa stanowiła pustynia Negew; poza tym obejmowało ono okolice jeziora Nazaret i pas wybrzeża, od Tel Awiwu oraz Akki. Rezolucja została uchwalona przed planowanym ustaniem brytyjskiego mandatu w Palestynie, przyznanego Anglikom w 1920 roku przez Ligę Narodów.
- Ewakuujący się wojskowi i policjanci porozumieli się z Arabami, przekazując im swoją broń i zasoby. Nie zwracali też większej uwagi na napady na Żydów. Umożliwili Arabom także zajęcie ważnych pozycji strategicznych, co wkrótce potem okazało się wielce niekorzystne dla żydowskiej społeczności i być może kosztowało ją utratę Jerozolimy - mówi publicysta Henryk Bogusławski.
Ataki arabskie i kontrataki żydowskie zaczęły się natychmiast po ogłoszeniu decyzji ONZ. Obie strony zdawały sobie sprawę, że po wycofaniu się wojsk brytyjskich rozpocznie się decydująca walka.
Arabowie do końca nie chcieli zaakceptować rozwiązania ONZ. 14 maja 1948 roku proklamowano powstanie państwa Izrael. W dzień po tym wydarzeniu sześć armii arabskich napadło na odrodzone państwo żydowskie. Rozpoczęła się izraelsko-arabska wojna o niepodległość...

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

45 lat temu PRL zerwała stosunki dyplomatyczne z Izraelem

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 14:00
Była to reakcja na wojnę izraelsko-arabską (tzw. wojną sześciodniową), w której Warszawa, podobnie jak ZSRS, popierała Arabów.
rozwiń zwiń