Historia

Trudna misja Jana Olszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 07:00
- Współpracowałem z panem prezydentem Wałęsą przez 11 lat. Jego styl, bardzo specyficzny, jest mi dobrze znany. Na ogół nie miało to szczególnego znaczenia i ułożymy sobie wzajemne relacje - powiedział Jan Olszewski na antenie radia BBC po tym, jak został desygnowany na premiera.
Audio
  • Jan Olszewski o konstruowaniu rządu i relacjach z Lechem Wałęsą - aud. Roberta Kozaka z Sekcji Polskiej radia BBC (grudzień 1991)
  • Powołanie rządu Jana Olszewskiego - fragm. "7 dni w kraju i na świecie" (29.12.1991)
Warszawa 17.12.1991. Konferencja prasowa Jana Olszewskiego, na której ogłosił rezygnację z misji tworzenia rządu. PAP
Warszawa 17.12.1991. Konferencja prasowa Jana Olszewskiego, na której ogłosił rezygnację z misji tworzenia rządu. PAPFoto: Witold Jabłonowski

Lech Wałęsa desygnował Jana Olszewskiego na premiera 5 grudnia 1991 r., gdy nie powiodła się misja, zaproponowanego przez prezydenta kandydata, Bronisława Geremka. Nie udana była też próba pozostawienia na stanowisku dotychczasowego premiera, którym był Jan Krzysztof Bielecki. W tej sytuacji Sejm, 6 grudnia 1991r., zaakceptował kandydaturę Jana Olszewskiego. On także z powodu niemożności utworzenia większościowej i trwałej koalicji złożył rezygnację z powierzonej mu misji. Posłowie jednak rezygnacji Olszewskiego nie przyjęli. Gabinet złożony z przedstawicieli pięciu partii prawicowych udało się powołać dopiero 23 grudnia.

O konstruowaniu rządu i relacjach z Wałęsą Jan Olszewski mówił w audycji Roberta Kozaka z Sekcji Polskiej radia BBC w 1991 r. - W tym momencie ja dopiero otrzymuję materiały dotyczące bieżącego stanu gospodarki - powiedział. - Nie ukrywam, że spodziewałem się rzeczy złych, ale jest jeszcze gorzej niż myślałem.

Rozmowa dotyczyła nie tylko kwestii gospodarczych. Dziennikarz pytał też o dekomunizację. - Otóż dekomunizacja po czterdziestu kilku latach rządów komunistycznych to nie jest sprawa jednego aktu prawnego - stwierdził Olszewski. - To jest głęboka przebudowa właściwie wszystkich struktur życia publicznego i tę przebudowę będziemy musieli prowadzić. Mam nadzieję, że będziemy to robić z dużą intensywnością i w miarę szybko.

Od początku sytuacja Jana Olszewskiego w roli premiera nie była łatwa. Prezydent Lech Wałęsa podkreślał, że powierzył mu tę misję wbrew sobie. Przy zatwierdzaniu jego kandydatury najliczniejszy klub parlamentarny, jakim była Unia Demokratyczna, wstrzymał się od głosu. Do tego dochodziła trudna sytuacja w kraju.

- To nie jest sytuacja łatwa - przyznał Jan Olszewski. - Dlatego też będziemy usiłowali poszerzyć bazę wsparcia dla polityki rządu. Będziemy chcieli do tej polityki pozyskać wszystkie demokratyczne ugrupowania w Sejmie. I dodał:

- Cały problem polega na tym, że są w tej chwili grupy, bardzo nawet liczne, które poniosły wyrzeczenia. Stawiają one tych ludzi na granicy egzystencji i od nich trudno będzie wymagać więcej. Ale są też grupy, które poniosły ofiary mniejsze albo nawet zyskały na zmianie i trzeba starać się, by one także partycypowały w poniesieniu ciężarów tej transformacji.

Rząd Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm w nocnym głosowaniu z 4 na 5 czerwca 1992 r., kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa (tzw. lista Macierewicza).

Posłuchaj, co po swoim wyborze na premiera mówił Jan Olszewski.

Zajrzyj na strony serwisu ”Radia Wolności”>>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

20 lat temu upadł rząd Jana Olszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 06:00
Bezpośrednią przyczyną było ujawnienie tzw. "listy Macierewicza". Był to spis kilkudziesięciu osób, których nazwiska znalazły się w archiwach, jako tajnych współpracowników SB.
rozwiń zwiń