Historia

Reakcja Reagana na stan wojenny w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 06:00
Co jest moralne? Czy ulec i pomóc rządowi, który doprowadził do tego stanu i może nawet zwiększyć represje, czy też czekać z gotowością niesienia bezpośredniej pomocy społeczeństwu polskiemu, tak aby ta pomoc nie wzmacniała ręki rządu? - rozważał prezydent Stanów Zjednoczonych.
Audio
  • Przemówienie Ronalda Reagana - prezydenta USA - na temat sytuacji w Polsce (j. angielski).
  • Potępienie stanu wojennego w Polsce przez Ronalda Regana - wypowiedź Bogdana Molińskiego korespondenta Rozgłośni Polskiej RWE (19.12.1981)
  • Propaganda PRL o amerykańskich sankcjach gospodarczych wobec Polski
  • Ronald Reagan - audycja z cyklu “Postacie XX wieku" (PR, 2004)
Redaktor Witold Stefanowicz prowadzi program informacyjny Dziennik TV. W tle prezydent USA Ronald Reagan (23.01.1982). foto: PAPCAFTadeusz Zagoździński
Redaktor Witold Stefanowicz prowadzi program informacyjny Dziennik TV. W tle prezydent USA Ronald Reagan (23.01.1982). foto: PAP/CAF/Tadeusz Zagoździński
23 grudnia 1981 roku - w odpowiedzi na ogłoszenie stanu wojennego - Amerykanie wprowadzili sankcje gospodarcze wobec PRL. 
- Udzielenie rządowi PRL dalszej pomocy finansowej teraz – oznajmił prezydent USA – byłoby w rezultacie wręczeniem mu broni z którą ten rząd mógłby po prostu powiedzieć zachodowi: ”będziemy głodzić społeczeństwo dopóki zachód nie zatwierdzi, że mamy prawo tak rządzić jak chcemy”.
- Potępiając wprowadzenie stanu wojennego w Polsce Ronald Reagan znaczną częścią winy za tę sytuację obciążył Moskwę. Masowe aresztowania, wyprowadzenie wojska na ulicę i użycie broni przeciwko strajkującym robotnikom nie mogłoby się w sytuacji geopolitycznej Polski zdarzyć bez, jak to ujął prezydent, pełnej wiedzy i poparcia ZSRR – relacjonował 19 grudnia 1981 roku Bogdan Moliński korespondent Rozgłośni Polskiej RWE w Waszyngtonie.
Prezydent USA wezwał władze PRL do odwołania stanu wojennego, wypuszczenia na wolność wszystkich aresztowanych i wznowienia zabiegów na rzecz kompromisu. Tylko wtedy Stany Zjednoczone mogłyby znów pomagać Polsce w przezwyciężaniu jej ciężkiego kryzysu gospodarczego. 
Po tych bezskutecznych apelach Ronalda Reagana do rządu PRL o zniesienie stanu wojennego, 23 grudnia 1981 Amerykanie roku ogłosili nałożenie sankcji na PRL.
USA zamroziły oficjalne kontakty z PRL, zawiesiły rządowe gwarancje na kredyty, wprowadziły zakaz połowu na amerykańskich wodach i wstrzymały dostawy dla rolnictwa. Polskie samoloty otrzymały zakaz wstępu w amerykańską przestrzeń, częściowo zawieszono współpracę naukową, zablokowano również dostęp do Polski nowych technologii.
Reagan pozbawił PRL klauzuli najwyższego uprzywilejowania w handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Zawieszone zostały także gwarancje pożyczkowe Banku Eksportowo-Importowego, zablokowano udzielanie kredytów, akcentując sprzeciw władz amerykańskich w kwestii przyjęcia Polski do Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Równocześnie Stany Zjednoczone prowadziły akcję propagandową, której celem było podkreślenie, iż sankcje są skierowane tylko przeciwko reżimowi komunistycznemu, a nie polskiemu społeczeństwu, wobec którego Amerykanie deklarowali sympatię i solidarność. Organizowano liczne akcje pomocowe dla Polaków w kraju, wspierano także polskich emigrantów i Polonię.
Wprowadzone w 1981 roku sankcje zostały nieco złagodzone w roku 1983 po pielgrzymce papieża Jana Pawła II do Polski, zniesieniu stanu wojennego oraz wypuszczeniu z więzień wielu działaczy opozycji. Do całkowitego zniesienia sankcji nawoływać zaczęli z czasem zarówno członkowie podziemia antykomunistycznego z Lechem Wałęsą na czele, jak i przedstawiciele amerykańskiej Polonii. Inicjatywę wspierało także otoczenie Jana Pawła II.
Wszelkie sankcje Stanów Zjednoczonych wobec Polski zostały zniesione 19 lutego 1987 roku.

19 lutego 1987 roku zostały zniesione sankcje gospodarcze wobec PRL, wprowadzone przez Amerykanów w grudniu 1981 roku w odpowiedzi na ogłoszenie stanu wojennego w Polsce.

Udzielenie rządowi PRL dalszej pomocy finansowej teraz – oznajmił po 13 grudnia 1981 roku prezydent USA – byłoby w rezultacie wręczeniem mu broni, z którą ten rząd mógłby po prostu powiedzieć zachodowi: "będziemy głodzić społeczeństwo dopóki zachód nie zatwierdzi, że mamy prawo tak rządzić, jak chcemy".

- Potępiając wprowadzenie stanu wojennego w Polsce Ronald Reagan znaczną częścią winy za tę sytuację obciążył Moskwę. Masowe aresztowania, wyprowadzenie wojska na ulicę i użycie broni przeciwko strajkującym robotnikom nie mogłoby się w sytuacji geopolitycznej Polski zdarzyć bez, jak to ujął prezydent, pełnej wiedzy i poparcia ZSRR - relacjonował 19 grudnia 1981 roku Bogdan Moliński, korespondent Rozgłośni Polskiej RWE w Waszyngtonie.

Prezydent USA wezwał władze PRL do odwołania stanu wojennego, wypuszczenia na wolność wszystkich aresztowanych i wznowienia zabiegów na rzecz kompromisu. Tylko wtedy Stany Zjednoczone mogłyby znów pomagać Polsce w przezwyciężaniu jej ciężkiego kryzysu gospodarczego. Po tych bezskutecznych apelach Ronalda Reagana do rządu PRL o zniesienie stanu wojennego 23 grudnia 1981 roku Amerykanie ogłosili nałożenie sankcji na PRL.

USA zamroziły oficjalne kontakty z PRL, zawiesiły rządowe gwarancje na kredyty, wprowadziły zakaz połowu na amerykańskich wodach i wstrzymały dostawy dla rolnictwa. Polskie samoloty otrzymały zakaz wstępu w amerykańską przestrzeń, częściowo zawieszono współpracę naukową, zablokowano również dostęp do Polski nowych technologii. Reagan pozbawił PRL klauzuli najwyższego uprzywilejowania w handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Zawieszone zostały także gwarancje pożyczkowe Banku Eksportowo-Importowego, zablokowano udzielanie kredytów, akcentując sprzeciw władz amerykańskich w kwestii przyjęcia Polski do Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Równocześnie Stany Zjednoczone prowadziły akcję propagandową, której celem było podkreślenie, iż sankcje są skierowane tylko przeciwko reżimowi komunistycznemu, a nie polskiemu społeczeństwu, wobec którego Amerykanie deklarowali sympatię i solidarność. Organizowano liczne akcje pomocowe dla Polaków w kraju, wspierano także polskich emigrantów i Polonię.

Wprowadzone w 1981 roku sankcje zostały nieco złagodzone w roku 1983, po pielgrzymce papieża Jana Pawła II do Polski, zniesieniu stanu wojennego oraz wypuszczeniu z więzień wielu działaczy opozycji. Do ich całkowitego zniesienia nawoływać zaczęli z czasem zarówno członkowie podziemia antykomunistycznego, z Lechem Wałęsą na czele, jak i przedstawiciele amerykańskiej Polonii. Inicjatywę wspierało także otoczenie Jana Pawła II.

Wszelkie sankcje Stanów Zjednoczonych wobec Polski zostały zniesione 19 lutego 1987 roku.

Więcej dźwięków o Ronaldzie Reaganie w serwisie specjalnym – Radia Wolności >>>

Czytaj także

Ronald Reagan: budujemy Radio Wolna Europa dla milionów ludzi za żelazną kurtyną (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2012 13:00
Zapraszamy do obejrzenia fragmentów amerykańskiej kampanii telewizyjnej "Wspieraj Krucjatę Wolności!" z udziałem m.in. przyszłego prezydenta USA. To tylko część unikatowych materiałów wideo dostępnych w naszym serwisie specjalnym wolnaeuropa.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niech pan zburzy ten mur !!!

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 00:00
Posłuchaj jak prezydent USA namawiał Gorbaczowa do usunięcia żelaznej kurtyny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ten żart mógł doprowadzić do światowego konfliktu

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2012 08:00
- Rodacy, Amerykanie, mam przyjemność poinformować was, że właśnie podpisałem ustawę wyjmującą Rosję po wsze czasy spod prawa. Bombardowanie zacznie się za pięć minut – te słowa padły z ust Ronalda Reagana.
rozwiń zwiń