Historia

Marek Kamiński – człowiek dwóch biegunów

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 01:00
- Jak doszliśmy na biegun byliśmy potwornie zmęczeni. Pierwszą naszą myślą było, żeby od razu rozbić namiot i pójść spać. To była taka cicha, wspaniała radość - mówił Marek Kamiński po zdobyciu wspólnie z Wojciechem Moskalem bieguna północnego.
Audio
  • Zdobywcy bieguna północnego - fragm. aud. "7 dni w kraju i na świecie" (11.06.1995)
  • ”Razem na biegun” - aud. Agnieszki Kozłowskiej (18.11.2006)
Wyprawa Marka Kamińskiego na biegun południowy. PAPCAF
Wyprawa Marka Kamińskiego na biegun południowy. PAP/CAF Foto: Marek Kamiński

Polarnicy dotarli do celu 23 maja 1995 r. - Przez 72 dni przebyli na nartach prawie 800 km dzielących ich od bieguna. Są zdrowi i szczęśliwi - relacjonowało Polskie Radio w audycji "7 dni w kraju i na świecie". Dziennikarze pytali ich na lotnisku Okęcie, czy warto było wybrać się w taką podróż. - Trzeba było pokazać, że coś można – odpowiedział Wojciech Moskal. - To jest najfajniejsze, że nam się udało, że  w tym całym bałaganie, jaki jest w Polsce udowodniliśmy, że zwykli ludzie, tacy jak my, mogą zrobić ważną rzecz. A Marek Kamiński dodał: - Marsz do tego bieguna to była ciągła niepewność. Do końca nie wiedzieliśmy czy dojdziemy, do ostatniego dnia, prawie do ostatniego kilometra. Doszliśmy dlatego, że bardzo tego chcieliśmy.  
Kilka miesięcy później Marek Kamiński postawił sobie kolejny cel. Wybrał się, tym razem samotnie, na biegun południowy. Na miejsce dotarł 27 grudnia 1995 r. Jest, jak na razie, jedynym człowiekiem, który zdobył oba bieguny w jednym roku.
Polski polarnik wychował się na Pomorzu. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie. Studiował filozofię oraz fizykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jest założycielem Instytutu i Fundacji swego imienia. W audycji Agnieszki Kozłowskiej, nadanej w listopadzie 2006 r., zatytułowanej ”Razem na biegun” opowiadał o wspólnej wyprawie z Jasiem Melą.
- Razem z przyjaciółmi zastanawialiśmy się, jak możemy pomóc Jaśkowi Meli po jego wypadku – wspominał Marek Kamiński. – I najpierw, ponieważ jestem podróżnikiem, więc pomyślałem o tym, że może byśmy wspólnie odbyli jakąś podróż. Początkowo przyszło nam do głowy, że może byśmy przepłynęli taką rzekę na Kaszubach – Radunię, potem pomyśleliśmy, żeby wejść na najwyższy szczyt – Wieżycę, który ma ok. 300 m. Później zaczęliśmy dyskutować o wejściu na Rysy, na Mount Blanc, aż w pewnym momencie mój przyjaciel, Wojtek Ostrowski rzucił hasło: ”A może byście poszli razem na biegun północny”.
Ostatecznie wyprawa objęła oba bieguny Ziemi. Jan Mela zdobył je w 2004 r. razem z Markiem Kamińskim, Wojciechem Ostrowskim i Wojciechem Moskalem.
- Ważna jest głębia – stwierdził Kamiński. -  To Jan Paweł II mówił, nauczał tego, żeby wypłynąć na głębię. Kiedy dotarliśmy na biegun północny to wysłaliśmy do Ojca św. telegram stamtąd. I kiedy dochodziliśmy parę miesięcy później do bieguna południowego, to w święta Bożego Narodzenia dostaliśmy od Jana Pawła II telegram. Było w nim nawiązanie do mszy dla młodzieży na Westerplatte. Papież pisał o tym, że są obowiązki, od których się nie można uchylić. My podjęliśmy pewne zobowiązanie i chcieliśmy je zrealizować.
Posłuchaj opowieści o stawianiu celów i pokonywaniu nawet największych barier.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sto lat temu Amundsen stanął na biegunie południowym

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 07:38
Zmagali się z mrozem, wiatrem i konkurencyjną brytyjską ekspedycją. Żeby przeżyć, musieli zjeść swoje psy. 14 grudnia norwescy polarnicy jako pierwsi stanęli na biegunie południowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jasiek Mela: "niemożliwe" nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 18:00
- Nie czuję się bohaterem, ale zdaję sobie sprawę, że wzorem może być ktoś zupełnie zwykły. Mamy w sobie piękno, które nie jest zależne od tego jak wyglądamy, czy jesteśmy zdrowi czy chorzy, tylko od tego, co mamy w głowie, a o tym decydujemy zazwyczaj sami - przekonuje w Trójce Jasiek Mela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królem nie jest, ale ma koronę

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2012 07:00
- Po raz pierwszy znalazłem się w górach, gdy miałem 17 lat. Wszedłem wtedy tylko na jeden niewysoki szczyt, Kopieniec Wielki, ale od tego momentu wiedziałem, że będę się wspinać – wspominał na antenie Polskiego Radia Leszek Cichy. 28 października 1999 r. jako pierwszy Polak skompletował Koronę Ziemi.
rozwiń zwiń