X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

2 stycznia 1939: Hitler na okładce tygodnia ”Time”

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 07:00
"Nikt nawet słowa nie piśnie, gdy zechcę uporządkować problem swoich granic” – krzyczał Führer do kanclerza Austrii w lutym 1938 roku. Miesiąc później triumfalnie wkraczał do Wiednia. Czy to za Anschluss amerykańscy wydawcy prestiżowego magazynu przyznali mu tytuł ”Człowieka Roku 1938”?
Audio
  • Anschluss Austrii - aud. z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej Niemiec" (05.02.1998)
Adolf Hitler
Adolf Hitler Foto: wikipedia/cc/ Bundesarchiv

Anschluss Austrii był tematem audycji Sławomira Szofa z cyklu ”Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej Niemiec”, nadanej 5 maja 1998. - Hitler wzmagał nacisk polityczny i gospodarczy na słabszego sąsiada już przed 1938 rokiem - mówił gość programu, dr Cezary Król. - Coraz bardziej upewniał się, że państwa zachodnie, zwłaszcza Francja i Wielka Brytania, pogodzą się z jego kolejnymi posunięciami rewizjonistycznymi. W początkach 1938 roku wódz III Rzeszy doszedł do wniosku, że dojrzały warunki do wcielenia południowego sąsiada do Niemiec.

Ale rząd i prezydent Austrii próbowali przeciwstawić się rosnącym w siłę miejscowym zwolennikom Führera. Kanclerz Kurt Schuschnigg sądził, że rozpisanie referendum zapobiegnie aneksji kraju przez Niemcy. Ogłosił je więc na 13 marca. Hitler ostro się tej decyzji sprzeciwił. Na jego polecenie 12 marca wojska Wehrmachtu przekroczyły granice południowego sąsiada. Tego też dnia do Wiednia przybył sam Adolf Hitler. Urząd kanclerza objął, popierany przez III Rzeszę, Arthur Seyss-Inquart. To jemu, urzędujący do tej pory prezydent Wilhelm Miklas, przekazał również i swoje obowiązki. 13 marca niczym nie skrępowani naziści austriaccy ogłosili ustawę, która włączyła Austrię do Wielkiej Rzeszy jako Marchię Wschodnią (Ostmark).

- Nie ulega wątpliwości, że większość Niemców i Austriaków powitała Anschluss z radością - mówił dr Cezary Król. - W innych krajach przeważał pogląd, że przyłączenie Austrii do III Rzeszy to kwestia wewnątrzniemiecka. Tylko nieliczni, bardziej przewidujący politycy i publicyści, ocenili ten fakt tak, jak na to zasługiwał: jako kolejne poważne naruszenie ładu wersalskiego, jako kolejny krok hitlerowskiej polityki rewizjonizmu i ekspansji.

Aby ostatecznie przypieczętować "zjednoczenie" Austrii z Rzeszą, Hitler wyznaczył na 10 kwietnia 1938 roku głosowanie. Mieszkańcy obu krajów mieli w referendum odpowiedzieć na dwa pytania: "czy zgadzasz się z połączeniem Rzeszy Niemieckiej z Austrią?" i "czy zgadzasz się z listą przedstawioną przez naszego Führera Adolfa Hitlera?". Wyniki plebiscytu ogłoszono następnego dnia. Według oficjalnego komunikatu na "tak" oddano w Niemczech 99% głosów, zaś w Austrii - 99,7%. Wielkie Niemcy zostały uznane m.in. przez Wielką Brytanię i Francję.

Wydawcy popularnego amerykańskiego tygodnika społeczno-politycznego ”Time” też najwyraźniej pogodzili się z tym faktem. Uznali, że wpływ Hitlera na losy świata był tak duży, że przyznali mu na początku 1939 roku tytuł ”Człowieka Roku”. Czy zrobiliby to, gdyby wiedzieli, jak potoczą się wydarzenia i do czego doprowadzi kanclerz III Rzeszy, wywołując II wojnę światową?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

”Polenaktion” – z nienawiści do Żydów

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 07:00
- Tak, jak stonka niszczy pole ziemniaczane, tak Żydzi niszczą państwa i narody. Na to jest tylko jedna rada: całkowite usunięcie zagrożenia – mówił minister propagandy III Rzeszy Joseph Goebbels. "Polenaktion" rozpoczęła się 26 października 1938 r.
rozwiń zwiń