Historia

Jan Paweł II – "papież podróżnik”

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 06:00
Podróże to był znak firmowy tego pontyfikatu. Papież był wyczulony na krzywdę ludzi. Wiedział, że oni do niego nie przyjadą, więc on jeździł do nich.
Audio
  • Pielgrzymka Jana Pawła II do Dominikany i Meksyku w 1979 roku - relacja reportera Rozgłośni Polskiej RWE, Tadeusza Nowakowskiego
Jan Paweł II w Meksyku (styczeń 1979 r.). foto: PAPDPA
Jan Paweł II w Meksyku (styczeń 1979 r.). foto: PAP/DPA

Jan Paweł II odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedził 129 krajów. W swoją pierwszą wyprawę apostolską wyruszył 25 stycznia 1979 roku. Papież nie przyjechał od razu do ojczyzny, ale udał się do Dominikany, Meksyku i na Bahamy.
W tym samym roku papież odwiedził jeszcze Polskę, Irlandię, Stany Zjednoczone, a także Turcję.

Więcej informacji i archiwalnych dźwięków w serwisie specjalnym - Jan Paweł II >>>
Podróże to był znak firmowy tego pontyfikatu. Papież Polak był wyczulony na krzywdę ludzi. Wiedział, że oni do niego nie przyjadą, więc on jeździł do nich. Wzorował się na św. Pawle i tak jak apostoł spowodował, iż chrześcijaństwo rozprzestrzeniło się na cały antyczny świat, tak on wzmocnił globalne znaczenie Kościoła.
- Kiedy 25 stycznia 1979 roku nowy papież wyruszał w swoją pierwszą podróż, wiele było niewiadomych. Liczni, także w Watykanie, odradzali papieżowi wyjazd. On jednak postanowił, że jest to jego obowiązek - wspominał kardynał Stanisław Dziwisz.
Głównym celem pierwszej pielgrzymki zagranicznej było dokonanie otwarcia III Konferencji Episkopatu Ameryki Łacińskiej w miejscowości Puebla w Meksyku.
- Takiego przyjęcia nie doznał jeszcze nikt w dziejach Meksyku. Nie było także dotąd takiej pielgrzymki papieskiej w całych dziejach Kościoła – relacjonował z Meksyku reporter Radia Wolna Europa, Tadeusz Nowakowski
Przez 70 lat Kościół w Meksyku nie był oficjalnie uznawany przez rząd, mimo tego, że w kraju  większość stanowili katolicy. Po tej wizycie sytuacja się zmieniła. Jan Paweł II odwiedził Meksyk jeszcze czterokrotnie.

mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lolek – wzorowy uczeń

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 12:00
Przez całe gimnazjum miał najwyższe noty. Nie podpowiadał kolegom na klasówkach, nie dawał im odpisywać prac domowych – uważał, że to nieetyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Benedykt XVI rozpoczyna podróż śladami Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 07:38
Papież rozpoczyna swoją 23. podróż zagraniczną - do Meksyku i na Kubę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież rozpoczyna drugą część podróży do Ameryki Łacińskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 06:21
Benedykt XVI przybędzie z trzydniową pielgrzymką na Kubę. Będzie to druga wizyta papieża na wyspie - po odwiedzinach Jana Pawła II w 1998 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Wojtyła papieżem! 39. rocznica wyboru Polaka

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 05:00
16 października 1978 roku z balkonu Bazyliki św. Piotra padły pamiętne słowa: "Habemus papam!". Tłum zgromadzony na placu ze zdumieniem przyjął wiadomość, że nowym Ojcem Świętym został Polak, metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła.
rozwiń zwiń