X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

"Stanisław Mackiewicz zawsze był oryginalny, zawsze był wbrew”

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 00:00
- Szczytem jego działania pod prąd opinii publicznej było jego wystąpienie po kapitulacji Francji, kiedy sugerował, doradzał coś w rodzaju dogadania się z Niemcami czy też nawiązanie z nimi kontaktu, co spotkało się z bardzo ostrą reprymendą - mówił historyk prof. Janusz Osica.
Audio
  • Stanisław Mackiewicz - audycja Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie". Rozmowa historyków, rozmowa oskarżyciela - doktora Janusza Osicy i obrońcy - doktora Jerzego Jaruzelskiego, którzy spierają się o polityczne dokonania Stanisława Mackiewicza dla Polski
  • Stanisław Mackiewicz - audycja Andrzeja Sowy z cyklu "Mieć 19 lat"
Stanisław Mackiewicz, foto: wikipediadomena publiczna
Stanisław Mackiewicz, foto: wikipedia/domena publiczna

18 lutego 1966 roku zmarł Stanisław Mackiewicz (ur. 1896) pseud. "Cat", polski publicysta, polityk, premier Polski na uchodźstwie.

Więcej o Stanisławie Mackiewiczu w serwisie - Radia Wolności >>>
Nazywano go Mniszkówną polskiej publicystyki. Jerzy Putrament uważał Mackiewicza za najwybitniejszego publicystę dwudziestolecia międzywojennego II Rzeczypospolitej.
- Jestem przekonany, że Cat był publicystą znakomitym, jego oceny publicystyczne, polityczne były kreowane z ogromną dezynwolturą, przede wszystkim z chęci epatowania czytelnika, szokowania oryginalnymi puentami i oryginalnymi myślami. Cat zawsze był oryginalny, zawsze był wbrew – mówił historyk prof. Janusz Osica.
Jako publicysta historyczny Mackiewicz spotkał się z krytyczną oceną. Prof. Konstanty Grzybowski w "Życiu Literackim” z roku 1961 napisał: "Cat praktycznie uprawia raczej fantazje historyczne, pogrobowce pewnej epoki, uprawia gawędy, rewizjonizm historyczny, a jego historia to jedynie historia odbita w lustrze sal balowych".
Mackiewicz był związany z czterema miastami, urodził się w Petersburgu, tam spędził wczesną młodość, później 17 lat był redaktorem dziennika "Słowo” w Wilnie, a potem mieszkał 16 lat w Londynie. Ostatni okres jego życia to Warszawa, lata 1956-66.
Od końca marca do połowy kwietnia 1939 roku Stanisław Mackiewicz siedział w obozie w Berezie Kartuskiej na zlecenie Felicjana Sławoj Składkowskiego za to, że podważał morale armii polskiej. - Myślę, że istotną przyczyną było to, że Mackiewicz bardzo gwałtownie atakował rząd. Uważał on, że następcy marszałka Piłsudskiego nie dorośli do marszałka – mówił historyk, doktor Jerzy Jaruzelski.
Cat został członkiem I Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej. Jednak do drugiej Rady już nie został powołany. Powodem był proces za jego publicystykę proniemiecką w okresie przed II wojną światową oraz historia, która się zdarzyła we Francji 16 czerwca 1940 roku, kiedy to przyszedł do prezydenta Władysława Raczkiewicza z propozycją, że Polska powinna zacząć dogadywać z Niemcami. Według dra Jerzego Jaruzelskiego był to najniższy punkt w całej karierze Mackiewicza jako publicysty, polityka, Polaka i człowieka.
W 1954 roku został on powołany premierem Rządu RP na Uchodźstwie. Sprawował tę funkcję przez rok.
W 1956 roku Stanisław Mackiewicz wypowiedział słynne słowa "Polska jest Polską" i wrócił do kraju. Był jednym z nielicznych emigracyjnych polityków, którzy powrócili do Polski. W kraju bezwzględnie atakował londyńską emigrację, zarazem jako Gaston de Cerizay współpracował z paryską "Kulturą“. Był jednym z sygnatariuszy "Listu 34“ przeciwko cenzurze i polityce kulturalnej władz. Wytoczono mu proces o działalność na szkodę PRL, który przerwała jego śmierć 18 lutego 1966 roku.
mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak